Reklama

Sanepid przed sezonem wziął pod lupę gastronomię. Posypały się mandaty

Przeterminowane, źle przechowywane produkty, brak czystości i ciepłej wody czy niezabezpieczenie posiłków przed zanieczyszczeniami – to tylko niektóre przewinienia obiektów branży gastronomicznej, jakie stwierdzili pracownicy sanepidu podczas „Akcji Lato 2023”. 264 kontrole wykazały szereg zaniedbań.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie upubliczniła niedawno wyniki kontroli prowadzonej przez cały okres maja w zakładach i obiektach gastronomicznych zlokalizowanych na Podkarpaciu. Pod lupę wzięto: zakłady żywienia zbiorowego, ogródki gastronomiczne, food trucki, stołówki w jednostkach systemu oświaty (wydające posiłki podczas kolonii czy obozów), wytwórnie lodów i ciast, automaty do produkcji lodów, obiekty zlokalizowane w miejscowościach turystycznych i przy trasach turystycznych.

Wyniki przeprowadzonych przez pracowników sanepidu wizytacji wykazały niestety szereg niedociągnięć, a winnych zaniedbań ukarano mandatami. Jak wyczytać możemy w raporcie z tegorocznej „Akcji Lato”, kary finansowe, na łączną kwotę 10 tys. zł, poniosło w sumie 48 osób. Wydano też 38 decyzji administracyjnych, w tym 1 nakazującą zamknięcie obiektu oraz 2 decyzje z nakazem[paywall] przerwania działalności części zakładu bądź obiektu.

Reklama

W ramach akcji inspektorzy sanepidu zapukali do 264 placówek, w tym 102 restauracji i 74 zakładów małej gastronomii oraz 22 wytwórni ciast i lodów, a także 10 stołówek i 37 obiektów ruchomych i tymczasowych na piknikach, eventach i imprezach plenerowych (np. food trucków czy stoisk regionalnych). Pobrano też 45 próbek lodów w kierunku zanieczyszczeń mikrobiologicznych, z czego 9 zostało zakwestionowanych.

Na liście grzechów właścicieli obiektów gastronomicznych w regionie znalazły się m.in.: nieprawidłowe przechowywanie żywności, wprowadzanie do obrotu środków spożywczych po upływie terminu ważności, niesegregowanie produktów w chłodniach i zamrażarkach, niezabezpieczanie posiłków przed zanieczyszczeniami, zły stan urządzeń chłodniczych, brak pełnego wyposażenia przy umywalkach do mycia rąk, niezabezpieczenie pomieszczeń przed dostępem owadów, gryzoni czy szkodników, brak czystości i porządku w pomieszczeniach. Oprócz tego bywały sytuacje, że w kontrolowanym obiekcie brakowalo ciepłej wody bieżącej w części punktów przy stanowiskach do mycia, a pracownicy nie mieli dostępu do odieży ochronnej.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama