Przeterminowane, źle przechowywane produkty, brak czystości i ciepłej wody czy niezabezpieczenie posiłków przed zanieczyszczeniami – to tylko niektóre przewinienia obiektów branży gastronomicznej, jakie stwierdzili pracownicy sanepidu podczas „Akcji Lato 2023”. 264 kontrole wykazały szereg zaniedbań.
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie upubliczniła niedawno wyniki kontroli prowadzonej przez cały okres maja w zakładach i obiektach gastronomicznych zlokalizowanych na Podkarpaciu. Pod lupę wzięto: zakłady żywienia zbiorowego, ogródki gastronomiczne, food trucki, stołówki w jednostkach systemu oświaty (wydające posiłki podczas kolonii czy obozów), wytwórnie lodów i ciast, automaty do produkcji lodów, obiekty zlokalizowane w miejscowościach turystycznych i przy trasach turystycznych.
Wyniki przeprowadzonych przez pracowników sanepidu wizytacji wykazały niestety szereg niedociągnięć, a winnych zaniedbań ukarano mandatami. Jak wyczytać możemy w raporcie z tegorocznej „Akcji Lato”, kary finansowe, na łączną kwotę 10 tys. zł, poniosło w sumie 48 osób. Wydano też 38 decyzji administracyjnych, w tym 1 nakazującą zamknięcie obiektu oraz 2 decyzje z nakazem[paywall] przerwania działalności części zakładu bądź obiektu.
W ramach akcji inspektorzy sanepidu zapukali do 264 placówek, w tym 102 restauracji i 74 zakładów małej gastronomii oraz 22 wytwórni ciast i lodów, a także 10 stołówek i 37 obiektów ruchomych i tymczasowych na piknikach, eventach i imprezach plenerowych (np. food trucków czy stoisk regionalnych). Pobrano też 45 próbek lodów w kierunku zanieczyszczeń mikrobiologicznych, z czego 9 zostało zakwestionowanych.
Na liście grzechów właścicieli obiektów gastronomicznych w regionie znalazły się m.in.: nieprawidłowe przechowywanie żywności, wprowadzanie do obrotu środków spożywczych po upływie terminu ważności, niesegregowanie produktów w chłodniach i zamrażarkach, niezabezpieczanie posiłków przed zanieczyszczeniami, zły stan urządzeń chłodniczych, brak pełnego wyposażenia przy umywalkach do mycia rąk, niezabezpieczenie pomieszczeń przed dostępem owadów, gryzoni czy szkodników, brak czystości i porządku w pomieszczeniach. Oprócz tego bywały sytuacje, że w kontrolowanym obiekcie brakowalo ciepłej wody bieżącej w części punktów przy stanowiskach do mycia, a pracownicy nie mieli dostępu do odieży ochronnej.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze