Reklama

Selfie na granicy to niekoniecznie dobry pomysł [ZDJĘCIA]

02/05/2025 19:32

Pas drogi granicznej wzdłuż granicy z Ukrainą na Podkarpaciu to obszar, na którym obowiązuje zakaz wejścia. W związku z rozpoczętym sezonem turystycznym Straż Graniczna przypomina zasady przebywania w tym rejonie, gdyż o kosztownym łamaniu przepisów przekonali się ostatnio polscy turyści.

Nowoczesny sprzęt wykorzystywany w monitorowaniu granicy pomógł w wykryciu dwóch przypadków wejścia na pas drogi granicznej. W niedzielę, 20 kwietnia wykrył bowiem 41-letniego obywatela Polski pochodzącego z województwa łódzkiego, który wszedł na pas drogi granicznej, aby wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie. Podobne zdarzenie – jak przekazuje służba prasowa BiOSG – miało miejsce dzień wcześniej. Małżonkowie z Małopolski także zdecydowali się na złamanie przepisów, aby wykonać sobie „selfie” ze znakiem granicznym.

To jednak nie odosobnione przypadki. Mundurowi z placówki SG w Wojtkowej wykryli na pasie drogi granicznej dwoje obywateli Polski, którzy wybrali się na wędrówkę wzdłuż granicy a pięć podobnych zdarzeń zanotowali strażnicy graniczni z placówki w Horyńcu-Zdroju.

Reklama

– Sprawcy tłumaczyli się ciekawością i chęcią zobaczenia granicy państwowej z bliska

– przekazał por. SG Piotr Zakielarz. 

–W związku z wykroczeniem polegającym na wejściu na pas drogi granicznej, ujawnione osoby zostały pouczone lub ukarane mandatami

– dodał. 

Przypomnijmy razem z BiOSG:

Na drogach dojazdowych oraz bezpośrednio w rejonie granicy ustawione są wyraźne tablice ostrzegawcze: „Pas drogi granicznej wejście zabronione” i „Granica państwa przekraczanie zabronione”. Całodobowy nadzór nad nienaruszalnością granicy państwowej realizowany jest przez funkcjonariuszy SG. Zadania realizowane są przy wykorzystaniu nowoczesnych środków technicznych. Od linii granicznej do wnętrza kraju rozciąga się 15-metrowy pas drogi granicznej. Na terenie województwa podkarpackiego obowiązuje zakaz wejścia na pas drogi granicznej (granica z Ukrainą). Wyjątkiem są odcinki pasa drogi granicznej, którymi biegną oznakowane szlaki turystyczne.

Reklama

Wejście na pas drogi granicznej jest wykroczeniem zagrożonym karą grzywny do 500 zł.  Podejście do ukraińskiego znaku granicznego jest już nielegalnym przekroczeniem granicy. Ze względu na charakter zdarzenia może być zakwalifikowane jako wykroczenie lub przestępstwo.

 

Aplikacja na Androida

Źródło: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej Aktualizacja: 02/05/2025 19:32
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama