Pierwsze Podkarpackie Forum Rad Seniorów, które odbyło się w stolicy województwa 29 września, było przestrzenią do wzmocnienia dialogu między seniorami a samorządem. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele rad seniora z całego województwa, w tym także Przemyskiej Rady Seniorów. – Polityka senioralna to dla mnie troska o to, by osoby starsze mogły w pełni uczestniczyć w życiu wspólnoty. Chodzi o to, by każdy senior czuł się potrzebny, doceniany i miał swoje miejsce, niezależnie od wieku – mówiła do uczestników wojewoda Teresa Kubas-Hul.
Celem forum była wymiana doświadczeń, wypracowanie wspólnych stanowisk i inicjatyw dotyczących potrzeb osób starszych w regionie oraz wskazanie obszarów wymagających wsparcia. Podczas toczących się dyskusji nie brakowało ważnych tematów. Mówiono m.in. o jak potrzebie aktywizacji seniorów, formach finansowania działań podejmowanych na rzecz osób starszych czy obszarach, które trzeba pilnie wzmacniać, tworząc rozwiązania na rzecz osób w sile wieku. Padły też dane statystyczne, mówiące o tym, że na Podkarpaciu, liczącym około 2,1 mln mieszkańców, aż ponad 470 tysięcy to osoby w wieku poprodukcyjnym, co daje 22,4 procent. W województwie funkcjonuje obecnie 31 gminnych rad seniorów, a w ostatnim czasie wyraźnie ich przybyło.
– Cieszy mnie, że na przełomie lat 2024/2025 nastąpił wzrost tychże rad. Powstało siedem nowych w gminach: Głogów Małopolski, Trzebownisko, Iwonicz- Zdrój, Żurawica, Stubno, Tyczyn oraz Łańcut – wyliczyła wojewoda.
Reklama
Jak dodała, w ubiegłym roku powołany został w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim pełnomocnik do spraw polityki senioralnej. Funkcję tę pełni Renata Butryn. Działania w tym zakresie podejmuje też zespół ekspertów do spraw polityki senioralnej, liczący 25 członków. Są wśród nich przedstawiciele m.in.: środowisk medycznych, prawniczych, dziennikarzy, samorządowców, emerytów, w tym przewodnicząca Wojewódzkiej Rady Kół Gospodyń Wiejskich.
Jak podkreśliła wojewoda, nakłady na potrzeby seniorów[paywall] corocznie rosną. W 2023 r przeznaczono na nie z budżetu województwa 132 mln 387 tys. 150 zł, w 2024 r. – 149 mln 691 tys. 426 zł, a w 2025 r. – 223 mln 138 tys. 786 zł. Pieniądze te przeznaczane są na finansowanie opieki i pielęgnacji seniora w miejscu zamieszkania, finansowanie całodobowego pobytu osób w domach pomocy społecznej, jak również działań na rzecz seniorów, które realizują organizacje pozarządowe. – To choćby zajęcia pilates, nordic walking, aerobik, warsztaty o zdrowiu, warsztaty teatralne, kulinarne czy florystyczne – wyliczyła wojewoda T. Kubas-Hul.
W wydarzeniu uczestniczyły też osoby zaangażowane w tworzenie i realizację polityki senioralnej: Marzena Okła-Drewnowicz – sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, posłanka Joanna Frydrych – wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz wspomniana już Renata Butryn – pełnomocnik wojewody do spraw polityki senioralnej.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze