Reklama

Seniorzy z Przemyśla uczestnikami I Forum Rad Seniorów


Pierwsze Podkarpackie Forum Rad Seniorów, które odbyło się w stolicy województwa 29 września, było przestrzenią do wzmocnienia dialogu między seniorami a samorządem. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele rad seniora z całego województwa, w tym także Przemyskiej Rady Seniorów. – Polityka senioralna to dla mnie troska o to, by osoby starsze mogły w pełni uczestniczyć w życiu wspólnoty. Chodzi o to, by każdy senior czuł się potrzebny, doceniany i miał swoje miejsce, niezależnie od wieku – mówiła do uczestników wojewoda Teresa Kubas-Hul.


Celem forum była wymiana doświadczeń, wypracowanie wspólnych stanowisk i inicjatyw dotyczących potrzeb osób starszych w regionie oraz wskazanie obszarów wymagających wsparcia. Podczas toczących się dyskusji nie brakowało ważnych tematów. Mówiono m.in. o jak potrzebie aktywizacji seniorów, formach finansowania działań podejmowanych na rzecz osób starszych czy obszarach, które trzeba pilnie wzmacniać, tworząc rozwiązania na rzecz osób w sile wieku. Padły też dane statystyczne, mówiące o tym, że na Podkarpaciu, liczącym około 2,1 mln mieszkańców, aż ponad 470 tysięcy to osoby w wieku poprodukcyjnym, co daje 22,4 procent. W województwie funkcjonuje obecnie 31 gminnych rad seniorów, a w ostatnim czasie wyraźnie ich przybyło.

– Cieszy mnie, że na przełomie lat 2024/2025 nastąpił wzrost tychże rad. Powstało siedem nowych w gminach: Głogów Małopolski, Trzebownisko, Iwonicz- Zdrój, Żurawica, Stubno, Tyczyn oraz Łańcut – wyliczyła wojewoda.

Reklama

Jak dodała, w ubiegłym roku powołany został w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim pełnomocnik do spraw polityki senioralnej. Funkcję tę pełni Renata Butryn. Działania w tym zakresie podejmuje też zespół ekspertów do spraw polityki senioralnej, liczący 25 członków. Są wśród nich przedstawiciele m.in.: środowisk medycznych, prawniczych, dziennikarzy, samorządowców, emerytów, w tym przewodnicząca Wojewódzkiej Rady Kół Gospodyń Wiejskich.

Jak podkreśliła wojewoda, nakłady na potrzeby seniorów[paywall] corocznie rosną. W 2023 r przeznaczono na nie z budżetu województwa 132 mln 387 tys. 150 zł, w 2024 r. – 149 mln 691 tys. 426 zł, a w 2025 r. – 223 mln 138 tys. 786 zł. Pieniądze te przeznaczane są na finansowanie opieki i pielęgnacji seniora w miejscu zamieszkania, finansowanie całodobowego pobytu osób w domach pomocy społecznej, jak również działań na rzecz seniorów, które realizują organizacje pozarządowe. – To choćby zajęcia pilates, nordic walking, aerobik, warsztaty o zdrowiu, warsztaty teatralne, kulinarne czy florystyczne – wyliczyła wojewoda T. Kubas-Hul. 

Reklama

W wydarzeniu uczestniczyły też osoby zaangażowane w tworzenie i realizację polityki senioralnej: Marzena Okła-Drewnowicz – sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, posłanka Joanna Frydrych – wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz wspomniana już Renata Butryn – pełnomocnik wojewody do spraw polityki senioralnej.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 10/10/2025 08:05
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama