– Dobrzy ludzie, fachowcy, są rozchwytywani – krótko skomentował starosta przeworski Dariusz Łapa fakt wygrania przez skarbnik miasta Przemyśla Monikę Czuryk konkursu na audytora wewnętrznego w Starostwie Powiatowym w Przeworsku.
W przeworskim starostwie na tym stanowisku był wakat, a takie stanowisko zdecydowanie powinno funkcjonować w każdej jednostce samorządu terytorialnego. Audytor wewnętrzny to specjalista przeprowadzający tzw. audyty, czyli rewizje różnych obszarów działalności zgodnie z określonymi normami lub przepisami prawnymi. Jakie są jego obowiązki?
Przede wszystkim kontrolowanie procesów zachodzących w firmie czy samorządzie – wynik audytu pomaga ustalić, w jaki sposób lepiej zarządzać różnymi przedsięwzięciami, a także – jak polepszyć zarządzanie zasobami.
Monika Czuryk od 11 grudnia 2018 r. jest skarbnikiem miasta Przemyśla. Z wykształcenia jest ekonomistką, ukończyła Akademię Ekonomiczną w Krakowie na wydziale – zarządzanie i marketing o specjalności rachunkowość. Ma bogate doświadczenie z zakresu finansów publicznych. Pracę zawodową w tej dziedzinie rozpoczęła w Wydziale Finansowym Urzędu Wojewódzkiego w Przemyślu (w oddziale budżetowym)[paywall]. W latach 1999 – 2006 pracowała w Polsko-Ukraińskim Batalionie Sił Pokojowych w Przemyślu, w pionie głównego księgowego, w tym przez 5 lat na stanowisku kierowniczym. Posiada uprawnienia wynikające z ustawy o finansach publicznych, czyli m.in. do wykonywania zawodu audytora wewnętrznego, jak również certyfikat księgowy nadany przez ministra finansów, potwierdzający kwalifikacje uprawniające do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. W 2006 r. rozpoczęła pracę w Urzędzie Miejskim w Przemyślu jako właśnie audytor wewnętrzny.
Jak już informowaliśmy, w Starostwie Powiatowym w Przeworsku takiego stanowiska nie było. Były sekretarz miasta Przemyśl Dariusz Łapa, który w kwietniu br. wybrany został starostą przeworskim, zdecydował się ogłosić konkurs. Wygrała go wspomniana M. Czuryk. Wyniki ogłoszone zostały 28 czerwca br.
Władze miasta Przemyśla nie będą jednak miały kolejnego trudnego orzecha do zgryzienia, bo z całą pewnością takowym byłyby poszukiwania nowego miejskiego skarbnika. M. Czuryk na tym stanowisku pozostanie. W przeworskim starostwie bowiem zatrudniona została na jedną czwartą etatu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze