Reklama

Służby ćwiczyły na żwirowni [ZDJĘCIA]

201. batalion obrony pogranicza z Przemyśla wspólnie z przedstawicielami straży pożarnej i służby więziennej szkolili się z zakresu ratownictwa wodnego działań kryzysowych w Ostrowie k. Przemyśla.

Do wspólnych ćwiczeń doszło na terenie popularnej żwirowni. W trakcie szkolenia duży nacisk położono na czynności z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej oraz omówiono metody ratownictwa wodnego. Ćwiczenia praktyczne realizowano na kilku stanowiskach pod nadzorem ratowników pogotowia ratunkowego w Przemyślu, strażaków PSP i OSP oraz żołnierzy WOT. Ci ostatni mieli możliwość m.in. przećwiczenia udzielania pierwszej pomocy, a także wydobycia z wody topielca. W czasie zajęć wykorzystywany był sprzęt będący na wyposażeniu PSP i WOT, w tym m.in. kamizelki i rzutki ratunkowe.

Pozorowana akcja

Szkolenia w Ostrowie miało jeszcze jeden aspekt, związany z realizacją przez żołnierzy 201. bop zadań z zakresu używania środków przymusu bezpośredniego, kajdankowania, sprawdzania osoby pod kątem ukrycia na sobie niebezpiecznych przedmiotów oraz neutralizację agresywnego tłumu[paywall]..

Reklama

– Ten ostatni scenariusz to odpowiedź na działanie dwóch nieprzyjaznych sobie klubów, które wszczęły miedzy sobą bójkę, co mogło zagrażać bezpieczeństwu osób postronnych. Do pomocy w obezwładnieniu agresywnych osób wezwane zostało wojsko. Po realizacji założonego celu uczestnicy przystąpili do udzielania pomocy osobom poszkodowanym, które następnie zostały przetransportowane do miejsca, gdzie udzielono im pomocy medycznej. Ostatnie elementy ćwiczenia zrealizowane zostały pod okiem instruktorów służby więziennej

– powiedział rzecznik prasowy 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej ppor. Rafał Laska.

Reklama

Zawsze gotowi, zawsze blisko

Z pewnością nabyte umiejętności będą przydatne żołnierzom podczas prowadzenia działań ratunkowych oraz reakcji na zagrożenia kryzysowe, związanych m.in. z zapewnieniem bezpieczeństwa lokalnych społeczności, co jest wpisane w misję WOT i jej motto: „Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko”.

Podobne ćwiczenia „terytorialsów” oraz innych służb odbywają się cyklicznie. Mieszkańcy Ziemi Przemyskiej oraz sanockiej, którzy chcą zdobyć wojskowe przeszkolenie, a nigdy nie byli w wojsku, mogą spróbować swoich sił podczas szkoleń podstawowych. Pierwsza taka okazja pojawi się 16 sierpnia 2024 r. w ramach programu „Wakacje z WOT”. Wnioski o powołanie do WOT należy składać w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania Wojskowym Centrum Rekrutacji lub przez portal e-PUAP. Zainteresowani mogą również skontaktować się z rekrutem 20. PBOT ze swojego powiatu. Dane kontaktowe dostępne są na stronie www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 06/08/2024 09:38
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama