Jako jeden z ostatnich samorządów w regionie stawkę za wywóz śmieci ustaliła gmina miejska Jarosław. W efekcie do marca mieszkańcy miasta za gospodarowanie odpadami będą płacić po staremu, potem zaś będą musieli przełknąć srogą podwyżkę – za sortowane śmieci zapłacą 26 złotych.
Dyskusja nad ustaleniem stawki opłat za wywóz śmieci, jak można się było spodziewać, była w Jarosławiu żmudna, ale miejscami ostra. Zaczęła się od prezentacji przygotowanej przez burmistrza, wyjaśniającej powody podwyżek. Tu nie padło nic odkrywczego. Jak przekonywał gospodarz miasta, wzrost cen spowodowany jest wprowadzeniem kolejnej frakcji odpadów[paywall] segregowanych „bio”, podniesieniem kosztów firm zajmujących się odbiorem odpadów komunalnych, a więc podwyższeniem minimalnej płacy, opłaty marszałkowskiej i cen na instalacjach przetwarzania odpadów czy wzrostem cen mediów, wreszcie niekorzystnymi zapisami ustawy dotyczącymi cen odbioru odpadów z nieruchomości niezamieszkałych.Rzecz jasna taki ogląd sytuacji jest nieco podkoloryzowany, ale o tym, jak twardy orzech do zgryzienia mieli radni, niech świadczy fakt, że pierwsze propozycje burmistrza nie zadowoliły nawet tych z jego frakcji i uchwała śmieciowa w pierwotnym brzmieniu zaopiniowana została negatywnie przez wszystkie pracujące nad nią komisje. Ostatecznie trudno przesądzać, co zaważyło o „przemeblowaniu” uchwały, grunt, że na sesji 30 stycznia przedstawiono projekt zakładający stawkę 26 zł za odbiór odpadów segregowanych. Podstawą tej kalkulacji są oszczędności poczynione na mieszkańcach deklarujących kompostowanie, co mocno oburzyło opozycyjnych radnych.
fot.Bartłomiej Pacek
Radni klubu PiS próbowali przekonać, że śmieciową uchwałę można byłoby lepiej skonstruować, choć na pytanie, jak konkretnie, zadane przez adwersarzy, nie odpowiedzieli.
– Co się stało, że na komisjach pan burmistrz mówił, że nasza propozycja obniżki stawki dla kompostujących była niemożliwa do zrealizowania, a teraz nagle jest możliwa? – dopytywali jeden po drugim przedstawiciele klubu PiS. Rzeczywiście z ową propozycją projekt burmistrza zdaje się mieć wiele wspólnego, choć podkreślić trzeba, że on sam i jego sztab do pomysłu podeszli kreatywnie. Jak bowiem wyliczyli, jeśli ¼ odpadów biodegradowalnych zbieranych co roku w mieście zostanie przetworzona w przydomowych kompostownikach, da to oszczędności w wadze śmieci i kosztach ich transportu, pozwalające obniżyć koszt odpadów wszystkim mieszkańcom o 1 zł, a kompostującym o 2 zł w stosunku do pierwotnej stawki 27 złotych.

fot.Bartłomiej Pacek
M. Nazarewicz dwa razy trafnie wypunktował zastrzeżenia do uchwały klubu PiS. To on bezskutecznie dopytywał opozycję o alternatywne rozwiązania.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.no nie tylko u tatusia tak drogo ufff
Dziękujemy PISoBOLSZEWICKIM barbarzyńcom.
Do naszych portfeli weszła dobra zmiana i czyści ten portfel aż miło.Oby tak dalej.
Nie mogę zrozumieć dlaczego takie same opłaty są dla mieszkańców budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych. W Radymnie i Jarosławiu gdzie jest przewaga budynków wielorodzinnych znacznie taniej jest odebrać śmiecie płaci się prawie trzykrotnie więcej niż w gminach wiejskich a tam koszt zebrania śmieci jest znacznie większy
za śmieci płaci się od wagi a nie odległości, popatrz jak daleko gm .Krzywcza a najmniej płaci w naszym nie pomylę się jak powiem województwie
Waga śmieci z budynków wielorodzinnych jest zawsze mniejsza niż jednorodzinnych ,to jest oczywiste bo nie ma np. śmieci z posesji ,skoszonej trawy itp
co ty opowiadasz w domu rodzinnym wytwarza odpady średnio 3 osoby a trawa jest bio i większość kompostuje.Policz ile osób zamieszkuje jedna klatkę?
A co ma do rzeczy ile osób zamieszkuje klatkę ? wszyscy płacą ponad dwukrotnie więcej niż np. w Krzywczy. Oj o jednym zapomniałem w jednorodzinnych część śmieci przechodzi przez komin
to jest tak zwana "segregacja" w dzień segregują a w nocy palą
no nie tylko u tatusia tak drogo ufff
Dziękujemy PISoBOLSZEWICKIM barbarzyńcom.
Do naszych portfeli weszła dobra zmiana i czyści ten portfel aż miło.Oby tak dalej.