Reklama

Śmieciowa podwyżka nie ominęła Jarosławia. Będzie tak samo drogo, jak w Radymnie

07/02/2020 17:51

Jako jeden z ostatnich samorządów w regionie stawkę za wywóz śmieci ustaliła gmina miejska Jarosław. W efekcie do marca mieszkańcy miasta za gospodarowanie odpadami będą płacić po staremu, potem zaś będą musieli przełknąć srogą podwyżkę – za sortowane śmieci zapłacą 26 złotych.

Dyskusja nad ustaleniem stawki opłat za wywóz śmieci, jak można się było spodziewać, była w Jarosławiu żmudna, ale miejscami ostra. Zaczęła się od prezentacji przygotowanej przez burmistrza, wyjaśniającej powody podwyżek. Tu nie padło nic odkrywczego. Jak przekonywał gospodarz miasta, wzrost cen spowodowany jest wprowadzeniem kolejnej frakcji odpadów[paywall] segregowanych „bio”, podniesieniem kosztów firm zajmujących się odbiorem odpadów komunalnych, a więc podwyższeniem minimalnej płacy, opłaty marszałkowskiej i cen na instalacjach przetwarzania odpadów czy wzrostem cen mediów, wreszcie niekorzystnymi zapisami ustawy dotyczącymi cen odbioru odpadów z nieruchomości niezamieszkałych.Rzecz jasna taki ogląd sytuacji jest nieco podkoloryzowany, ale o tym, jak twardy orzech do zgryzienia mieli radni, niech świadczy fakt, że pierwsze propozycje burmistrza nie zadowoliły nawet tych z jego frakcji i uchwała śmieciowa w pierwotnym brzmieniu zaopiniowana została negatywnie przez wszystkie pracujące nad nią komisje. Ostatecznie trudno przesądzać, co zaważyło o „przemeblowaniu” uchwały, grunt, że na sesji 30 stycznia przedstawiono projekt zakładający stawkę 26 zł za odbiór odpadów segregowanych. Podstawą tej kalkulacji są oszczędności poczynione na mieszkańcach deklarujących kompostowanie, co mocno oburzyło opozycyjnych radnych.


fot.Bartłomiej Pacek
Radni klubu PiS próbowali przekonać, że śmieciową uchwałę można byłoby lepiej skonstruować, choć na pytanie, jak konkretnie, zadane przez adwersarzy, nie odpowiedzieli.

– Co się stało, że na komisjach pan burmistrz mówił, że nasza propozycja obniżki stawki dla kompostujących była niemożliwa do zrealizowania, a teraz nagle jest możliwa? – dopytywali jeden po drugim przedstawiciele klubu PiS. Rzeczywiście z ową propozycją projekt burmistrza zdaje się mieć wiele wspólnego, choć podkreślić trzeba, że on sam i jego sztab do pomysłu podeszli kreatywnie. Jak bowiem wyliczyli, jeśli ¼ odpadów biodegradowalnych zbieranych co roku w mieście zostanie przetworzona w przydomowych kompostownikach, da to oszczędności w wadze śmieci i kosztach ich transportu, pozwalające obniżyć koszt odpadów wszystkim mieszkańcom o 1 zł, a kompostującym o 2 zł w stosunku do pierwotnej stawki 27 złotych.

Reklama
M. Walter nie omieszkał też dodać podwyżki cen śmieci do powtarzanej przez niego w zasadzie na każdej sesji rady litanii zbierającej wszystkie podwyżki w Jarosławiu od początku bieżącej kadencji. Linii ustalania ceny za wywóz śmieci na poziomie 26 zł obóz rządzący specjalnie długo nie bronił, a klub PiS poszedł za ciosem i zaproponował dalsze zbijanie cen. Złożono więc wniosek o objecie kompostujących obniżką wynosząca 4 złote. Radni klubu PiS przekonywali, że taka obniżka zmotywuje większą liczbę mieszkańców do założenia kompostownika i będzie realną nagrodą za ten trud. Stanowiska tego nie podzieliła frakcja rządząca.Praca, jaką wykonał urząd miasta, spowodowała, że mamy propozycję stawki 26 zł dla wszystkich, a 25 zł dla kompostujących, co oznacza, że  spełniony został warunek, który państwo postulowali w poniedziałek, a dodatkowo wszyscy mają taniej o złotówkę – podsumował tę kwestię Marcin Nazarewicz.


fot.Bartłomiej Pacek
M. Nazarewicz dwa razy trafnie wypunktował zastrzeżenia do uchwały klubu PiS. To on bezskutecznie dopytywał opozycję o alternatywne rozwiązania.


Bartłomiej Pacek
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    gminny u nas taniej chociaz po - niezalogowany 2020-02-07 22:39:20

    no nie tylko u tatusia tak drogo ufff

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    hasler - niezalogowany 2020-02-07 23:04:42

    Dziękujemy PISoBOLSZEWICKIM barbarzyńcom.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2020-02-07 23:42:55

    Do naszych portfeli weszła dobra zmiana i czyści  ten portfel aż miło.Oby tak dalej.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama