Reklama

Spali w śnieżnych jamach, budowali mosty linowe [ZDJĘCIA]

Już po raz trzeci żołnierze z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej przez tydzień uczestniczyli w zimowym zgrupowaniu rozpoznawczym pododdziałów Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Szkolenie odbyło się w Ośrodku Szkolenia Piechoty Górskiej w Dusznikach-Zdrój.

Podkarpaccy terytorialsi, także ci z batalionów z Jarosławia i Przemyśla szkolili się w trudnych warunkach zimowych.

– Przez tydzień nasi żołnierze wykonywali działania taktyczne, doskonalili marsze ubezpieczające na nartach skiturowych oraz rakietach śnieżnych. W pierwszych dniach uczyli się budowania mostów linowych oraz[paywall] ćwiczyli w terenie improwizowane techniki linowe. W nocy docierali na masyw Śnieżnika, gdzie zorganizowali sobie bazę do bytowania w samodzielnie wykonanych jamach śnieżnych oraz schronieniach typu Quinzee – wyliczył rzecznik prasowy 3 Podkarpackiej BOT kpt. Witold Sura.

Warunki pogodowe zdecydowanie należały do surowych. Jednak mimo odczuwalnej temperatury minus 20 stopni C i wiatru przekraczającego 40 km/h nie mieli problemów z realizacją zadań.

– Nasi terytorialsi szkolili się także w metodach poszukiwania osób zasypanych lawiną. To była szkoła życia, cele zostały osiągnięte. Żołnierze z pewnością nabyli wiele umiejętności niezbędnych do prowadzenia szkolenia na naszym terenie – podsumował kpt. W. Sura.

Warto dodać, że to już kolejne zgrupowanie, podczas którego doszło do współpracy żołnierzy ochotników WOT z żołnierzami wojsk operacyjnych.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama