Już po raz trzeci żołnierze z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej przez tydzień uczestniczyli w zimowym zgrupowaniu rozpoznawczym pododdziałów Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Szkolenie odbyło się w Ośrodku Szkolenia Piechoty Górskiej w Dusznikach-Zdrój.
Podkarpaccy terytorialsi, także ci z batalionów z Jarosławia i Przemyśla szkolili się w trudnych warunkach zimowych.
– Przez tydzień nasi żołnierze wykonywali działania taktyczne, doskonalili marsze ubezpieczające na nartach skiturowych oraz rakietach śnieżnych. W pierwszych dniach uczyli się budowania mostów linowych oraz[paywall] ćwiczyli w terenie improwizowane techniki linowe. W nocy docierali na masyw Śnieżnika, gdzie zorganizowali sobie bazę do bytowania w samodzielnie wykonanych jamach śnieżnych oraz schronieniach typu Quinzee – wyliczył rzecznik prasowy 3 Podkarpackiej BOT kpt. Witold Sura.
Warunki pogodowe zdecydowanie należały do surowych. Jednak mimo odczuwalnej temperatury minus 20 stopni C i wiatru przekraczającego 40 km/h nie mieli problemów z realizacją zadań.
– Nasi terytorialsi szkolili się także w metodach poszukiwania osób zasypanych lawiną. To była szkoła życia, cele zostały osiągnięte. Żołnierze z pewnością nabyli wiele umiejętności niezbędnych do prowadzenia szkolenia na naszym terenie – podsumował kpt. W. Sura.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze