Reklama

Spotkanie noworoczne myśliwych [ZDJĘCIA]

05/02/2025 14:27

Tradycją myśliwych okręgu przemyskiego są już od lat spotkania noworoczne. W spotkaniach udział biorą członkowie zarządów kół łowieckich, które dzierżawią obwody na terenie okręgu. Okręg ten tworzą cztery powiaty: przemyski, jarosławski, przeworski i lubaczowski. Obwody łowieckie dzierżawi 27 kół łowieckich posiadających siedziby na terenie okręgu oraz 6 kół zamiejscowych. Brać myśliwską okręgu tworzy 2130 myśliwych, a w tym 80 to kobiety polujące, czyli diany.

Tegoroczne spotkanie noworoczne myśliwych odbyło się 24 stycznia w Zajeździe „Talar” w Ruszelczycach. Oprócz myśliwych w spotkaniu udział wzięli przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej, służby mundurowe, inspekcja weterynaryjna, administracja Lasów Państwowych oraz przedstawiciele urzędów i firm współpracujących z myśliwymi. Wyjątkowym gościem był z pewnością Jego Ekscelencja bp Stanisław Jamrozek wraz z kapelanem myśliwych archidiecezji przemyskiej ks. kanonikiem Andrzejem Pokrywą. Łącznie w spotkaniu udział wzięło niemal 270 osób.


Spotkanie rozpoczął sygnał myśliwski „Zbiórka” wykonany przez członków zespołu sygnalistów myśliwskich „San”, po którym wprowadzono poczet sztandarowy i przystąpiono do dalszej części uroczystości. Kulminacyjnym momentem wydarzenia było wręczenie odznaczeń łowieckich. Pierwszym z wręczanych odznaczeń był Srebrny Medal Zasługi Łowieckiej, który otrzymał Kazimierz Maślanka z Koła Łowieckiego „Dzik” w Przemyślu. Brązowym Medalem Zasługi Łowieckiej uhonorowano Witolda Gimlewicza z Koła Łowieckiego „Stowarzyszenie Myśliwskie” Cietrzew. Kolejnym wręczanym odznaczeniem był Medal za Zasługi dla Łłowiectwa okręgu przemyskiego. To okręgowe odznaczenie otrzymały za swą aktywność na rzecz popularyzacji łowiectwa, jego rozwoju oraz krzewienia myśliwskiej kultury i etyki diany – dr Joanna Krużel, Justyna Pankiewicz oraz Małgorzata Żyła. Otrzymali je także panowie: Grzegorz Gągola, Tadeusz Hanus, Zbigniew Porada oraz Marek Zdeb. Przed siedzibą władz okręgowych, od lipca 2023 stoi obelisk z rysiem upamiętniający jubileusz 100- lecia Polskiego Związku Łowieckiego. Ten właśnie ryś, ale w pomniejszonej skali, jest także statuetką wręczaną za wybitne osiągnięcia. Statuetka taka jest numerowana i wręczana osobom szczególnie zasłużonym na różnych polach łowieckiej działalności. Podczas spotkania wręczono ją Zbigniewowi Kopczakowi – członkowi Naczelnej Rady Łowieckiej, na co dzień Nadleśniczemu Nadleśnictwa Bircza.

Reklama

Wręczono także Przemyskie Medale Stulecia PZŁ, ustanowione Uchwałą Okręgowego Zjazdu Delegatów. Odznaczenie to wybito w symbolicznie ilości stu sztuk i tym razem wręczono je: Bronisławie Bajor, Januszowi Barowiczowi, Adamowi Chmielowskiemu, Waldemarowi Ciskowi, Zbigniewowi Czekierdzie, Markowi Dorożyńskiemu, Stanisławowi Kanclerzowi, dr. Tomaszowi Kuleszy, Romanowi Łańcuckiemu, Markowi Mareckiemu, Ryszardowi Miśniakowi, Kazimierzowi Mrozowiczowi, Stanisławowi Okrojkowi, Markowi Patałuchowi, Józefowi Prymonowi, Henrykowi Słabemu oraz Zenonowi Szkamrukowi. Niezwykle nobilitującym wyróżnieniem dla myśliwych jest Kordelas Myśliwski. Także i on został wręczony w to piątkowe popołudnie. Kordelas Myśliwski, czyli miecz św. Huberta, ma bardzo bogatą historię. Tradycyjnie towarzyszy myśliwym od zarania dziejów. Noszony przy pasie zawsze dodaje powagi swojemu właścicielowi, niczym miecz u boku szlachetnego rycerza. Tym wyjątkowym, kunsztownym i honorowym nożem myśliwskim Uchwałą  ZO  PZŁ Przemyśl uhonorowani zostali: Tadeusz Kroker, Kazimierz Dydyk, Jadwiga Szylak, Fryderyk Hatlapa. Na zakończenie części oficjalnej wręczono wybity po raz pierwszy w historii okręgu  Medal Okolicznościowy wydany Uchwałą Zarządu Okręgowego PZŁ celem honorowania urzędów, kół łowieckich, firm oraz osób współpracujących z ZO PZŁ Przemyśl.

Na awersie medalu umieszczona jest sylwetka rysia oraz logo Polskiego Związku Łowieckiego , a jego rewers medalu zdobią : herb miasta Przemyśla oraz herby powiatów, które swym zasięgiem obejmuje ZO PZŁ Przemyśl. Łowczy Okręgowy Tomasz Makarowski wręczył je: ks. bp. Stanisławowi Jamrozkowi, ks. Arturowi Jańcowi – dyr. Caritas naszej archidiecezji przemyskiej, posłance Annie Szmidt, posłowi Andrzejowi Zapałowskiemu, Bożenie Ryczan – staroście powiatu przemyskiego, Wojciechowi Bakunowi – prezydentowi miasta Przemyśla, Dariuszowi Łapie – staroście powiatu przeworskiego, Tomaszowi Lorencowi – wicewojewodzie podkarpackiemu, Piotrowi Pilchowi, wicemarszałkowi województwa podkarpackiego, ppłk. Arkadiuszowi Skafiriakowi – dyrektorowi ZK Przemyśl, płk. Danielowi Błotce, dowódcy 20. Przemyskiej Brygady WOT , podinspektorowi dr. Januszowi Kiszce  – komendantowi miejskiemu KMP w Przemyślu, mł. chor. Wojciechowi Łosikowi – przewodniczącemu. ZO NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa w Rzeszowie, Krzysztofowi Kowalewskiemu, członkowi ZG PZŁ w Warszawie, Romanowi Januszczakowi, Nadleśniczemu Nadleśnictwa. Jarosław, Ryszardowi Adamskiemu – wójtowi gminy Stubno, Ryszardowi Jędruchowi – wójtowi gminy Tryńcza, Krzysztofowi Strentowi, wójtowi gminy Wiązownica, Beacie Fedyk, dyrektor PKO o. Radymno, Januszowi Ciołkowi – zastępcy Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, Zbigniewowi Kuroszowi,  prezesowi PSM, Arturowi Wilguckiemu, redaktorowi naczelnemu „Życia Podkarpackiego”, Zbigniewowi Bojce, przewodniczącemu Rady Powiatu PIR w Przemyślu, Andrzejowi Szczepańskiemu, dyrektoroi. Zakładów „Kanwil” w Dębicy oraz Janowi Bieniaszowi, prezesowi ZO Polskiego Związku Wędkarskiego w Przemyślu.

Reklama

Spotkanie zakończył sygnał myśliwski, po którym rozpoczęto myśliwską biesiadę, w której motywem przewodnim były oczywiście wyborne specjały kuchni myśliwskiej.

 

Magdalena Kociuba

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 07/02/2025 08:41
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama