Reklama

Stawki za żłobek mocno w górę

Jednym z tematów ostatniej sesji Rady Miasta Jarosławia była podwyżka opłat za żłobek. Niemała, bo wynosząca przeszło tysiąc złotych. Zwiększenie stawki ma pozwolić na częściowe zrekompensowanie rosnących kosztów funkcjonowania placówki. Rada miasta podkreśla jednak, że nie sięga bezpośrednio do kieszeni rodziców, a po środki z programu „Aktywnie w żłobku” wypłacane przez ZUS.

Obowiązująca obecnie miesięczna opłata za pobyt dzieci w żłobkach prowadzonych przez miasto Jarosław wynosi 400 zł (za pobyt do 10 godzin dziennie). W przypadku kolejnego malucha w tej samej placówce jest to natomiast 300 zł. Radni zdecydowali na sesji, że stawki te pójdą w górę, co ma związek z wprowadzonym świadczeniem „Aktywnie w żłobku”, wynoszącym 1500 zł na każde dziecko, a w przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności 1900 zł. Wprowadzenie świadczenia powoduje, że opłata ustalona przez Radę Miasta Jarosławia w wysokości 1500 zł miesięcznie będzie zatem w całości pokrywana ze środków „Aktywnie w żłobku”. Nowe, wyższe opłaty mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku, co da rodzicom czas na zapoznanie się z zasadami uzyskania świadczenia i na przeprowadzenie niezbędnych procedur, które trwają około dwóch miesięcy.

Jak podano na sesji, obecnie z opieki żłobkowej korzysta 137 dzieci, w tym w przypadku ponad 100 maluchów rodzice już korzystają z dofinansowania, natomiast placówka, w związku z obowiązującą dotąd uchwałą rady miasta, otrzymywała na dziecko jedynie 400 zł.

Reklama

Ile więcej w kasie miasta?

Radny Mariusz Walter poddał pod dyskusję kwestię tego, co wówczas, jeśli dofinansowanie przestałoby obowiązywać.

– Czy wtedy rada obniży opłaty? Bo jeśli miałyby być ponoszone przez rodziców bez dofinansowania, to są to opłaty bardzo wysokie – pytał, jednocześnie puentując.

Jak wynikało z przedstawionej odpowiedzi, wydział oświaty ma świadomość tego, że gdyby opłata była na poziomie 1500 zł, a nie było wsparcia finansowego dla rodziców w postaci świadczenia, to dzieci w żłobku by nie było. Dlatego założono automatyczne obniżenie opłaty, jeżeliby świadczenie zostałoby z jakiś powodów zawieszone. Wskazano też, że koszty utrzymania żłobka, jak i potrzeby są coraz większe, zmieniają się też standardy opieki, stąd koniecznością będzie np. wprowadzenie nauki języka obcego w placówce. Zasadnym jest zatem podniesienie stawki za pobyt, skoro można skorzystać z dopłat, które de facto są pomocą dla organów prowadzących placówki. Tu warto dodać, że przy obecnej opłacie 400 zł miesięcznie oraz stosowanych ulgach roczne zaplanowane dochody miasta z tytułu opłaty za pobyt dziecka w żłobku wynoszą 408 tys. zł. Natomiast po[paywall] uwzględnieniu wzrostu opłaty do maksymalnej pokrywanej przez ZUS kwoty, tj. 1500 zł miesięcznie na dziecko, dochody miasta wyniosą ok. 2 mln 260 tys. 500 zł, co daje sporą różnicę, bo w wysokości 1 mln 852 tys. 500 zł rocznie. Jak zaznaczono w uzasadnieniu uchwały, w gminach sąsiadujących z Jarosławiem, zarówno mniejszych (jak Przeworsk, Lubaczów, Leżajsk, Sobiecin, Chłopice), jak i większych miastach (m.in. Rzeszów, Sanok, Krosno, Dębica, Jasło, Tarnobrzeg), obowiązują już stawki opłat na poziomie 1500 zł, a nawet wyższe.

Reklama

Rada Dorota Batiuk-Jankiewicz dopytywała też o koszty wyżywienia dzieci żłobkowych. Te zostają po stronie rodziców. Jeśli chodzi o tę kwestię, rodzice będą je ponosić dodatkowo, bo nie ma możliwości prawnej, by z środków ze świadczenia finansować również wyżywienie.

Trudne decyzje i problemy z demografią

Na sesji pochylono się też nad problemami demograficznymi, które ryzują się na horyzoncie.

– Procesu reorganizacji placówek światowych demografia nam nie ułatwia. Powstał zespół finansowo-księgowy do obsługi placówek oświatowych, a odbiór społeczny tego kroku może być różny, ale czasem podejmować trudne decyzje. Nie mniej jednak problemy z utrzymaniem oświaty nie skończyły się z chwilą, kiedy taki zespół powstał. Będzie się on musiał z nimi zmierzyć – mówił burmistrz Marcin Nazarewicz.

Reklama

Zaznaczył też, że potrzebnych będzie jeszcze wiele spotkań, w trakcie których toczone będą rozmowy o dalszym kształcie i sposobie finansowania systemu oświaty w mieście, bo jest największy wydatek w miejskim budżecie.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 08/09/2025 13:02
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama