Przez świętami Bożego Narodzenia, jak każdego roku o tej porze, przemyska delegacja, na czele z radnym Andrzejem Beresteckim, głównym organizatorem kolejnej edycji akcji pomocy Polakom, odwiedziła rodaków mieszkających m.in. w: Mościskach, Łanowicach czy Samborze.
Przygotowanie paczek rozpoczęło się już kilkanaście miesięcy temu. Dzięki życzliwości i hojności wielu darczyńców z Podkarpacia udało się ich zrobić 150, a wszystkie zawierały artykuły spożywcze niezbędne do przygotowania tradycyjnych polskich świąt (wartość jednej paczki to 160 zł). Po ich sporządzeniu delegacja darczyńców z Przemyśla 15 grudnia br. udała się na spotkanie z polskimi seniorami z: Mościsk, Łanowic i Sambora. Trudna to była droga, bo w warunkach napięć na przejściu granicznym w Medyce, protestu polskich przewoźników i rolników i przy niesprzyjającej pogodzie[paywall]. W składzie delegacji znaleźli się m.in.: wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, dyrektor Południowo-Wschodniego Instytutu Naukowego w Przemyślu Stanisław Stępień, działaczka kresowa z Przemyśla Marcela Tukałło czy wolontariuszka Jolanta Franus. Był oczywiście A. Berestecki, który kontynuuje tradycję zapoczątkowaną przez zmarłego byłego radnego Zygmunta Majgiera.
W Domu Polskim przy ul. Jana Pawła II 2 w Mościskach na gości z Polski czekało liczne grono seniorów, opiekunowie lub członkowie rodzin osób ciężko chorych i niepełnosprawnych pozostających w swoich domach. Byli też członkowie Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej z Mościsk, z wiceprezes Haliną Kozaczkiewicz na czele oraz ks. Andrzej Lalik z parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Przybyli również prezesi oddziałów towarzystwa Maria Ziembowicz z Sambora i Walery Tracz z Łanowic.
– Spotkanie przebiegało w świątecznej atmosferze. Śpiewaliśmy kolędy, dzieliliśmy się opłatkiem, składaliśmy sobie życzenia świąteczne i noworoczne. Wzruszającym momentem było uhonorowanie księdza proboszcza miejscowej parafii Władysława Derunowa listami z gratulacjami za budowanie wspólnoty parafialnej, podtrzymywanie tożsamości narodowej Polaków, okazywanie wielkiej empatii osobom potrzebującym. Na zakończenie uroczystości każdy odebrał świąteczną paczkę
– powiedział A. Berestecki.
Tradycyjnie przemyska delegacja nie zapomniała o polskich bohaterach. Złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie tragicznie zmarłego w 2020 r. Stanisława Kawałka oraz pod pomnikiem polskich żołnierzy, obrońców Lwowa z 1939 r. Znicze zapalili również na grobach rodziny Bosaków i Józefa Gawlika, zamordowanych w 1943 r przez nacjonalistów ukraińskich.
Za naszym pośrednictwem organizatorzy akcji dziękują wszystkim parlamentarzystom, samorządowcom, przedsiębiorcom, ludziom dobrej woli za możliwość przygotowania świątecznej pomocy dla naszych rodaków z Kresów Wschodnich.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze