Reklama

Świąteczne spotkanie z polskimi seniorami. Zawieźli 150 paczek [ZDJĘCIA]

Przez świętami Bożego Narodzenia, jak każdego roku o tej porze, przemyska delegacja, na czele z radnym Andrzejem Beresteckim, głównym organizatorem kolejnej edycji akcji pomocy Polakom, odwiedziła rodaków mieszkających m.in. w: Mościskach, Łanowicach czy Samborze.

Przygotowanie paczek rozpoczęło się już kilkanaście miesięcy temu. Dzięki życzliwości i hojności wielu darczyńców z Podkarpacia udało się ich zrobić 150, a wszystkie zawierały  artykuły spożywcze niezbędne do przygotowania tradycyjnych polskich świąt (wartość jednej paczki to 160 zł). Po ich sporządzeniu delegacja darczyńców z Przemyśla 15 grudnia br. udała się na spotkanie z polskimi seniorami z: Mościsk, Łanowic i Sambora. Trudna to była droga, bo w warunkach napięć na przejściu granicznym w Medyce, protestu polskich przewoźników i rolników i przy niesprzyjającej pogodzie[paywall]. W składzie delegacji znaleźli się m.in.: wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, dyrektor Południowo-Wschodniego Instytutu Naukowego w Przemyślu Stanisław Stępień, działaczka kresowa z Przemyśla Marcela Tukałło czy wolontariuszka Jolanta Franus. Był oczywiście A. Berestecki, który kontynuuje tradycję zapoczątkowaną przez zmarłego byłego radnego Zygmunta Majgiera.

W Domu Polskim przy ul. Jana Pawła II 2 w Mościskach na gości z Polski czekało liczne grono seniorów, opiekunowie lub członkowie rodzin osób ciężko chorych i niepełnosprawnych pozostających w swoich domach. Byli też członkowie Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej z Mościsk, z wiceprezes Haliną Kozaczkiewicz na czele oraz ks. Andrzej Lalik z parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Przybyli również prezesi oddziałów towarzystwa Maria Ziembowicz z Sambora i Walery Tracz z Łanowic.

Reklama

Nie zapomnieli o bohaterach

– Spotkanie przebiegało w świątecznej atmosferze. Śpiewaliśmy kolędy, dzieliliśmy się opłatkiem, składaliśmy sobie życzenia świąteczne i noworoczne. Wzruszającym momentem było uhonorowanie księdza proboszcza miejscowej parafii Władysława Derunowa listami z gratulacjami za budowanie wspólnoty parafialnej, podtrzymywanie tożsamości narodowej Polaków, okazywanie wielkiej empatii osobom potrzebującym. Na zakończenie uroczystości każdy odebrał świąteczną paczkę

– powiedział A. Berestecki.

Tradycyjnie przemyska delegacja nie zapomniała o polskich bohaterach. Złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie tragicznie zmarłego w 2020 r. Stanisława Kawałka oraz pod pomnikiem polskich żołnierzy, obrońców Lwowa z 1939 r. Znicze zapalili również na grobach rodziny Bosaków i Józefa Gawlika, zamordowanych w 1943 r przez nacjonalistów ukraińskich.

Reklama

Za naszym pośrednictwem organizatorzy akcji dziękują wszystkim parlamentarzystom, samorządowcom, przedsiębiorcom, ludziom dobrej woli za możliwość przygotowania świątecznej pomocy dla naszych rodaków z Kresów Wschodnich.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama