Święto Jordanu to jedno z największych świąt cerkiewnych, obchodzone na pamiątkę chrztu Jezusa w Jordanie. Na wschodzie łączy się ono z uroczystością Objawienia Pańskiego. Tego dnia kapłan święci wodę w jej naturalnym środowisku, rzece, a gdy nie ma jej w okolicy, to w stawie lub jeziorze. Gdy rzeka jest zamarznięta, wyrąbują w lodzie przerębel w kształcie krzyża. Obok stawiają krzyż oraz ołtarz z lodu. Po nabożeństwie udają się nad wodę. Obrzęd kończy pokropienie obecnych poświęconą wodą, po czym wierni zabierają ze sobą wodę do domów, gdyż ma ona niezwykłą moc uzdrawiania i oczyszczania i zapewnia szczęście i pokój. Również podczas tegorocznej ceremonii kapłani dokonali poświęcenia wody, odczytali fragmenty Pisma Świętego oraz wypuścili w niebo trzy gołębie. Ten religijny obrzęd jest w Przemyślu kultywowany od 36 lat.
Boskiej Liturgii w archikatedrze greckokatolickiej pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela przewodniczył tradycyjnie arcybiskup Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski.
Po niej wszyscy udali się na Wielkie Jordańskie Poświęcenie Wody, które odbyło się nad Sanem. Ten tradycyjny rytuał związany z Epifanią symbolizuje chrześcijańskie posłuszeństwo i powołanie do przyjęcia Boga i powołanie do otrzymania Bożego błogosławieństwa poprzez błogosławieństwo wody.
Wszyscy obecni poczuli szczególną radość i łaskę tego świątecznego dnia. Uroczystość Objawienia Pańskiego w Przemyślu była czasem jedności wiernych. Wszyscy mogli poczuć bliskość Bożego błogosławieństwa i zjednoczyć się w modlitewnej wspólnocie
Reklama
– przekazują kapłani.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich i powiatowych, Konsul Honorowy Ukrainy w Przemyślu, wierni z Przemyśla, liczni goście z okolic oraz uchodźcy, którzy przyjechali do Przemyśla z okolic lub którzy przebywają w Przemyślu z powodu wojny na Ukrainie.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze