30 sierpnia br. na scenie Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu odbył się koncert z okazji obchodów 100-lecia powołania Korpusu Ochrony Pogranicza. Gwiazdą wieczoru była Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej pod batutą ppłk SG Leszka Mieczkowskiego. Patronem honorowym wydarzenia był prezydent Polski Andrzej Duda.
Nowosądecka orkiestra jest muzycznym ambasadorem Straży Granicznej w kraju i za granicą. Reprezentuje tę służbę mundurową na najważniejszych uroczystościach państwowych i okolicznościowych. Koncert odbył się w ramach Dni Patrona Miasta Przemyśla Świętego Wincentego. Na widowni zasiedli m.in.: wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Sebastian Świderski czy przedstawiciele „Złotej Drużyny” Huberta Wagnera oraz służb mundurowych[paywall].
Przybyłych gości oraz artystów powitał gospodarz wydarzenia – komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu gen. bryg. SG Tomasz Zybiński. Wspólnie z Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej wystąpili wyjątkowi soliści: Anna Ozner, Natalia Zabrzeska-Borowiec, Iwona Chruślicka, Marcin Januszkiewicz oraz Wacław Wacławiak.
Koncert rozpoczął się od Uwertury Bohaterskiej. Wybrzmiały również utwory m.in.: Włodzimierza Korcza, Hansa Zimmera, Henryka Warsa i Jana Kantego Pawluśkiewicza.
– Rok 2024 jest dla Straży Granicznej wyjątkowym czasem. Uroczyście obchodzona jest rocznica 100-lecia powołania Korpusu Ochrony Pogranicza, formacji będącej wzorem dla współczesnej Straży Granicznej. KOP został utworzony w 1924 roku do ochrony wschodniej granicy II Rzeczypospolitej Polskiej w odpowiedzi na napiętą sytuację na polsko-sowieckim pograniczu. To z tradycji tej przedwojennej formacji nasze funkcjonariuszki i nasi funkcjonariusze czerpią wzorce wykorzystywane w codziennej służbie
– podsumował rzecznik prasowy BiOSG por. SG Piotr Zakielarz.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze