Tegoroczne Święto Lasu, połączone z obchodami 45-lecia przywrócenia regionalnej struktury nadzoru nad lasami Podkarpacia, było okazją do uhonorowania leśników zasłużonych w pracy zawodowej i społecznej. W tej grupie nie brakowało również i tych z byłego województwa przemyskiego.
Uroczyste obchody odbyły się 16 czerwca, a rozpoczęły je: okolicznościowy koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej Avanti z Sanoka pod batutą Grzegorza Maliwieckiego oraz msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem metropolity przemyskiego ks. abpa Adama Szala. Dalsza część wydarzeń odbyła się już w jednym z krośnieńskich obiektów konferencyjno-wypoczynkowych. Tutaj do przedstawicieli braci leśnej zwrócili się dyrektor RDLP w Krośnie Marek Marecki oraz zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych Jan Tabor. Wystąpienia obu akcentowały rosnącą wartość przyrodniczą podkarpackich lasów oraz ich funkcje społeczne. Uroczystość stała się okazją do przyjęcia w poczet leśników nowych członków. Uroczyste ślubowanie złożyło 25 osób ( w tym 5 kobiet), odbierając odznaki służbowe i legitymacje. Uhonorowano również tych, którzy przez lata położyli niemałe zasługi dla leśnictwa. Odznaczenia państwowe wręczyła im wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, a wyróżniania korporacyjne – wspomniani już Jan Tabor i Marek Marecki, a także Jan Mazur, zastępca dyrektora RDLP ds. gospodarki leśnej.
Ponad 40 lat pracy w lesie
Srebrny Krzyż Zasługi odebrał emerytowany księgowy z Nadleśnictwa Krasiczyn Henryk Staroniewicz. Jeśli chodzi o nasz region, a więc 4 powiaty byłego województwa przemyskiego, wśród odznaczonych Brązowym Krzyżem Zasługi znaleźli[paywall] się: Janusz Starzak – nadleśniczy Nadleśnictwa Sieniawa, Krzysztof Strzyż – nadleśniczy Nadleśnictwa Dynów oraz Zenon Szkamruk – inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Dynów. Złote Medale za Długoletnią Służbę ze wspomnianego terenu odebrali: nadleśniczy Nadleśnictwa Krasiczyn
Przemysław Włodek i leśniczy leśnictwa Szklary w Nadleśnictwie Kańczuga Jan Papież. Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Klimatu z terenu bełego województwa przemyskiego uhonorowani zostali: Tadeusz Maksymowicz z Nadleśnictwa Oleszyce oraz Katarzyna Dec z Nadleśnictwa Bircza. W gronie uhonorowanych najwyższym leśnym wyróżnieniem – Kordelasem Leśnika Polskiego – znalazł się nadleśniczy Nadleśnictwa Jarosław Damian Rębacz, a Cechówkę Leśna Ozdobną z naszego terenu otrzymali: Mieczysław Rogowski – leśniczy Leśnictwa Sierakośce w Nadleśnictwie Bircza (42-letni staż pracy), Marek Osiniak – strażnik leśny w Nadleśnictwie Dynów (41 lat pracy), Zdzisław Ciurko – leśniczy leśnictwa Przyjemek w Nadleśnictwie Sieniawa (45-letni staż pracy) oraz Tadeusz Uberman – leśniczy leśnictwa Bór w Nadleśnictwie Jarosław (43lata pracy).
Życzenia i gratulacje złożyli wyróżnionym: przewodniczący rad łowieckich z Przemyśla i Rzeszowa – Tomasz Makarowski i Marcin Hendzel, jak również przedstawiciele służb mundurowych i służb ochrony przyrody z terenu regionu, a także zaproszeni goście, a oprawę muzyczną święta zapewnił zespół sygnalistów leśnych „Echo Karpat”.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze