Reklama

Świętowali leśnicy. Kordelasy i cechówki wręczone [ZDJĘCIA]

Tegoroczne Święto Lasu, połączone z obchodami 45-lecia przywrócenia regionalnej struktury nadzoru nad lasami Podkarpacia, było okazją do uhonorowania leśników zasłużonych w pracy zawodowej i społecznej. W tej grupie nie brakowało również i tych z byłego województwa przemyskiego.

Uroczyste obchody odbyły się 16 czerwca, a rozpoczęły je: okolicznościowy koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej Avanti z Sanoka pod batutą Grzegorza Maliwieckiego oraz msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem metropolity przemyskiego ks. abpa Adama Szala. Dalsza część wydarzeń odbyła się już w jednym z krośnieńskich obiektów konferencyjno-wypoczynkowych. Tutaj do przedstawicieli braci leśnej zwrócili się dyrektor RDLP w Krośnie Marek Marecki oraz zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych Jan Tabor. Wystąpienia obu akcentowały rosnącą wartość przyrodniczą podkarpackich lasów oraz ich funkcje społeczne. Uroczystość stała się okazją do przyjęcia w poczet leśników nowych członków. Uroczyste ślubowanie złożyło 25 osób ( w tym 5 kobiet), odbierając odznaki służbowe i legitymacje. Uhonorowano również tych, którzy przez lata położyli niemałe zasługi dla leśnictwa. Odznaczenia państwowe wręczyła im wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, a wyróżniania korporacyjne – wspomniani już Jan Tabor i Marek Marecki, a także Jan Mazur, zastępca dyrektora RDLP ds. gospodarki leśnej.

Ponad 40 lat pracy w lesie

Reklama

Srebrny Krzyż Zasługi odebrał emerytowany księgowy z Nadleśnictwa Krasiczyn Henryk Staroniewicz. Jeśli chodzi o nasz region, a więc 4 powiaty byłego województwa przemyskiego, wśród odznaczonych Brązowym Krzyżem Zasługi znaleźli[paywall] się: Janusz Starzak – nadleśniczy Nadleśnictwa Sieniawa, Krzysztof Strzyż – nadleśniczy Nadleśnictwa Dynów oraz Zenon Szkamruk – inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Dynów. Złote Medale za Długoletnią Służbę ze wspomnianego terenu odebrali: nadleśniczy Nadleśnictwa Krasiczyn

Przemysław Włodek i leśniczy leśnictwa Szklary w Nadleśnictwie Kańczuga Jan Papież. Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Klimatu z terenu bełego województwa przemyskiego uhonorowani zostali: Tadeusz Maksymowicz z Nadleśnictwa Oleszyce oraz Katarzyna Dec z  Nadleśnictwa Bircza. W gronie uhonorowanych najwyższym leśnym wyróżnieniem – Kordelasem Leśnika Polskiego – znalazł się nadleśniczy Nadleśnictwa Jarosław Damian Rębacz, a Cechówkę Leśna Ozdobną z naszego terenu otrzymali: Mieczysław Rogowski – leśniczy Leśnictwa Sierakośce w Nadleśnictwie Bircza (42-letni staż pracy), Marek Osiniak – strażnik leśny w Nadleśnictwie Dynów (41 lat pracy), Zdzisław Ciurko – leśniczy leśnictwa Przyjemek w Nadleśnictwie Sieniawa (45-letni staż pracy) oraz Tadeusz Uberman – leśniczy leśnictwa Bór w Nadleśnictwie Jarosław (43lata pracy).

Reklama

Życzenia i gratulacje złożyli wyróżnionym: przewodniczący rad łowieckich z Przemyśla i Rzeszowa – Tomasz Makarowski i Marcin Hendzel, jak również przedstawiciele służb mundurowych i służb ochrony przyrody z terenu regionu, a także zaproszeni goście, a oprawę muzyczną święta zapewnił zespół sygnalistów leśnych „Echo Karpat”.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama