Reklama

Świętowali strażacy [ZDJĘCIA]

12/05/2020 12:15

Długi majowy weekend miał jak co roku szczególne znaczenie dla strażaków. 4 maja przypada bowiem w Kościele katolickim wspomnienie świętego Floriana, patrona strażaków. W Polsce od 2003 roku jest to Dzień Strażaka, który w tym roku obchodzono nieco mniej okazale.

Powodem była oczywiście sytuacja epidemiologiczna. Strażacy świętowali w ograniczonym zakresie, ale jednak świętowali. Najczęściej musieli zadowolić się przekazanymi drogą elektroniczną życzeniami, choć – rzecz jasna – nie wszędzie tak było[paywall].

Uroczysta zbiórka

W Jarosławiu na placu komendy powiatowej zorganizowane zostały skromniejsze niż zwykle obchody powiatowe. Tu odbyła się uroczysta zbiórka, podczas której jeden z najbardziej doświadczonych funkcjonariuszy komendy został uhonorowany „Srebrną Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”, a 22 otrzymało awanse na wyższe stopnie służbowe. Po apelu, podczas którego głos zabrał komendant powiatowy jednostki Państwowej Straży Pożarnej w Jarosławiu bryg. Krzysztof Kowal, w pobliskim kościele pw. Chrystusa Króla odbyła się msza święta w intencji strażaków, w której uczestniczyli funkcjonariusze i pracownicy KPPSP w Jarosławiu, a także emeryci pożarnictwa. W podobnym wymiarze świętowano w gminie Chłopice. Strażacy z jej terenu spotkali się na mszy w tamtejszym kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 2 maja.

Reklama

Refleksje pod figurką św. Floriana

W powiecie przeworskim świętowano nawet jeszcze skromniej. W tych specyficznych okolicznościach najbardziej okazale owo świętowanie wypadło w Sieniawie, przede wszystkim dlatego, że zgodnie z tradycją strażackie święto powiązano z obchodami rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Trzeba przy tym zaznaczyć, że strażackie akcenty znacznie okrojono. Celebracja Dnia Strażaka polegała tu na chwili refleksji pod figurą św. Floriana, patrona strażaków, zapaleniu pod nią zniczy i złożeniu kwiatów. Uhonorowano też zmarłego niedawno, wieloletniego komendanta miejsko-gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Sieniawie, śp. druha Mariana Ceglaka. Delegacja strażaków z przybranym w mundur galowy burmistrzem Sieniawy Adamem Wosiem na czele odwiedziła grób tego zasłużonego dla lokalnej społeczności druha. Także tu delegacja złożyła kwiaty i zapaliła znicze.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama