Długi majowy weekend miał jak co roku szczególne znaczenie dla strażaków. 4 maja przypada bowiem w Kościele katolickim wspomnienie świętego Floriana, patrona strażaków. W Polsce od 2003 roku jest to Dzień Strażaka, który w tym roku obchodzono nieco mniej okazale.
Powodem była oczywiście sytuacja epidemiologiczna. Strażacy świętowali w ograniczonym zakresie, ale jednak świętowali. Najczęściej musieli zadowolić się przekazanymi drogą elektroniczną życzeniami, choć – rzecz jasna – nie wszędzie tak było[paywall].
W Jarosławiu na placu komendy powiatowej zorganizowane zostały skromniejsze niż zwykle obchody powiatowe. Tu odbyła się uroczysta zbiórka, podczas której jeden z najbardziej doświadczonych funkcjonariuszy komendy został uhonorowany „Srebrną Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”, a 22 otrzymało awanse na wyższe stopnie służbowe. Po apelu, podczas którego głos zabrał komendant powiatowy jednostki Państwowej Straży Pożarnej w Jarosławiu bryg. Krzysztof Kowal, w pobliskim kościele pw. Chrystusa Króla odbyła się msza święta w intencji strażaków, w której uczestniczyli funkcjonariusze i pracownicy KPPSP w Jarosławiu, a także emeryci pożarnictwa. W podobnym wymiarze świętowano w gminie Chłopice. Strażacy z jej terenu spotkali się na mszy w tamtejszym kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 2 maja.
W powiecie przeworskim świętowano nawet jeszcze skromniej. W tych specyficznych okolicznościach najbardziej okazale owo świętowanie wypadło w Sieniawie, przede wszystkim dlatego, że zgodnie z tradycją strażackie święto powiązano z obchodami rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Trzeba przy tym zaznaczyć, że strażackie akcenty znacznie okrojono. Celebracja Dnia Strażaka polegała tu na chwili refleksji pod figurą św. Floriana, patrona strażaków, zapaleniu pod nią zniczy i złożeniu kwiatów. Uhonorowano też zmarłego niedawno, wieloletniego komendanta miejsko-gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Sieniawie, śp. druha Mariana Ceglaka. Delegacja strażaków z przybranym w mundur galowy burmistrzem Sieniawy Adamem Wosiem na czele odwiedziła grób tego zasłużonego dla lokalnej społeczności druha. Także tu delegacja złożyła kwiaty i zapaliła znicze.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze