Wspólna modlitwa, konferencje, projekcje filmowe, świadectwa oraz wydarzenia artystyczne – to punkty dwudniowych (6 – 7 czerwca) dni refleksji i modlitwy z pierwszymi polskimi błogosławionymi męczennikami z Pariacoto, jakie odbędą się w Kalwarii Pacławskiej. Planowane w tym terminie jubileuszowe spotkanie poświęcone będzie misjonarzom – męczennikom franciszkańskim – bł. o. Michałowi Tomaszkowi i bł. o. Zbigniewowi Strzałkowskiemu, którzy 35 lat temu w Peru oddali życie za Chrystusa.
Polscy misjonarze – o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek – zostali pochowani w kościele w Pariacoto (Peru). Całe swoje życie poświęcili na działalność ewangelizacyjną, którą prowadzili w górskich, andyjskich miejscowościach. Oprócz tego angażowali się w pracę charytatywną, włączając się w programy żywnościowe Caritas, pomagając w rozbudowie szkół, wyposażeniu bibliotek, ucząc miejscowych profilaktyki związanej z niebezpieczną w tamtym rejonie cholerą czy wożąc zakażonych do szpitala. Proces beatyfikacyjny obu braci rozpoczął się w 1996 roku. W 2002 roku zakończył się na szczeblu diecezjalnym, a potem dokumentacja trafiła do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Watykanie. 3 lutego 2015 r. Ojciec Święty Franciszek wydał zgodę na beatyfikację polskich franciszkanów. Zostali wyniesieni na ołtarze 5 grudnia 2015 r. w Chimbote w Peru. W najbliższy weekend na Kalwarii Pacławskiej historię ich misji będą mogli poznać uczestnicy dwudniowych wydarzeń.
– Spotkanie zgromadzi czcicieli i krewnych Błogosławionych, którzy wspólnie będą się modlić o pokój oraz odkrywać aktualność ich przesłania. Dwudniowy program obejmuje wspólną modlitwę, konferencje, projekcje filmowe, świadectwa oraz wydarzenia artystyczne. Uczestnicy będą mogli poznać duchowe dziedzictwo męczenników. Wśród zaproszonych gości znajdą się m.in. franciszkanie pracujący na misjach, świadkowie życia męczenników oraz twórcy filmu dokumentalnego „Życia nie można zmarnować”. W nocy z soboty na niedzielę zaplanowane jest natomiast czuwanie modlitewne przed Najświętszym Sakramentem w intencji pokoju w Polsce i na świecie, a w niedzielę przewidziano uroczyste otwarcie pierwszego muzeum poświęconego Misjonarzom-Męczennikom i działalności misyjnej franciszkanów – mówi o szczegółach o. Jan Maria Szewek OFMConv, rzecznik prasowy Krakowskiej Prowincji Franciszkanów.
Reklama
Organizatorem wydarzenia jest Biuro Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto.
Szczegółowy program spotkania można prześledzić na stronie meczennicy.franciszkanie.pl, pod linkiem https://meczennicy.franciszkanie.pl/zaproszenie-na-jubileusz-w-kalwarii-paclawskiej/
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze