Reklama

„Szanujmy wspomnienia” – foto w kolorze sepii

30 maja br. w Niepublicznym Gimnazjum „Morawa” w Przemyślu, odbył się finał 3. edycji konkursu „Szanujmy wspomnienia”.

Przedsięwzięcie to stanowi obecnie część projektu pod hasłem „Retromorawa”, którego celem jest zainteresowanie dzieci i młodzieży przeszłością, szczególnie – przeszłością i historią własnej rodziny, własnego miasta. – Uczestnicy projektu przeprowadzali wywiady z seniorami swoich rodzin, zagłębiali się w domowe archiwa i przeglądali stare albumy. Zapoznali się także ze zwyczajami panującymi w szkole sprzed lat oraz z dawnymi obyczajami i obrzędami związanymi z obchodzeniem najważniejszych polskich świąt – wyjaśnił dyrektor przemyskiego gimnazjum Rafał Paśko.

Prace nadesłane na dwa konkursy oceniano w trzech kategoriach wiekowych (szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna). Konkurs fotograficzny „Przeszłość w kolorze sepii” i literacki „Wspomnienia rodzinne” zaowocowały wydaniem kolejnej publikacji.

Wyniki konkursu „Szanujmy wspomnienia”:

Reklama

Konkurs literacki „Wspomnienia rodzinne” – szkoła podstawowa: 1. Michalina Rybarczyk (SP 1 Przemyśl), 2. Błażej Klepacki, 3. Natalia Garbacik (oboje SP 15 Przemyśl); gimnazjum: 1. Justyna Kowalik, 2. Jan Fidor, 3. Małgorzata Sielska (wszyscy Niepubliczne Gimnazjum „Morawa” w Przemyślu); szkoła ponadgimnazjalna: 1. Aneta Gierczak (II LO Przemyśl).

***

Konkurs fotograficzny „Przeszłość w kolorze sepii” – gimnazjum: 1. Bartłomiej Haszczyn,  2. Hubert Gawczyński, 3. Agnieszka Bąk (wszyscy Niepubliczne Gimnazjum „Morawa” w Przemyślu); szkoły ponadgimnazjalne: 1. Agnieszka Haszczyn (II LO Przemyśl).

Historia konkursu

Pierwsza edycja odbyła się w 2009 r. Był to konkurs fotograficzny zatytułowany „Przeszłość w kolorze sepii”. Przeprowadzony został jako część projektu zrealizowanego w ramach stypendium twórczego przyznanego Alicji Pietraszkiewicz przez prezydenta miasta Przemyśla w kategorii „upowszechnianie i ochrona dóbr kultury”. Współorganizatorem i fundatorem nagród były: Przemyskie Centrum Kultury i Nauki „Zamek” oraz Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej. Obie instytucje objęły również konkurs honorowym patronatem. Druga edycja odbyła się w 2015 r. Jej organizatorem było Niepubliczne Gimnazjum „Morawa” Stowarzyszenia Absolwentów II LO im. prof. K. Morawskiego w Przemyślu. Przedsięwzięcie, które obecnie jest częścią projektu „Retromorawa”, zostało poszerzone, konkurs fotograficzny „Przeszłość w kolorze sepii” wzbogacony został bowiem o kategorię literacką. Uczestnicy projektu zyskali więc sposobność, by nie tylko zagłębić się w domowe archiwa, ale też zainicjować dialog z seniorami rodów i lepiej poznać historię własnej rodziny. Oba konkursy (fotograficzny i literacki) zrealizowano pod wspólnym hasłem „Szanujmy wspomnienia”.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama