Reklama

Szczególny charakter Święta Policji

07/08/2019 10:57

24 lipca 1919 r. uchwalono Ustawę o Policji Państwowej, więc z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy Święto Policji miało szczególny charakter.

W ubiegłą niedzielę uroczystości rozpoczęły się pod pomnikiem katyńskim od złożenia wieńca i oddania hołdu przemyskim policjantom zamordowanym w 1940 roku przez NKWD.

Kolejnym punktem obchodów było odsłonięcie tablicy (na wieży zegarowej archikatedry) upamiętniającej powstanie Policji Państwowej oraz msza w archikatedrze. Po mszy kompania honorowa, pododdziały, poczty sztandarowe oraz goście przeszli na Rynek starego miasta, gdzie odbył się uroczysty apel.

Gospodarz uroczystości nadkom. Piotr Mazur, Komendant Miejski Policji w Przemyślu powitał zgromadzonych: minister Annę Szmidt- Rodziewicz – sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Komendanta Głównego Straży Ochrony Kolei dr inż. Józefa Hałyka, Komendanta Wojewódzkiego Policji nadinsp. Henryka Moskwę, Komendanta Małopolskiej Policji nadinsp. dr Krzysztofa Pobutę, wicewojewodę podkarpackiego Lucynę Podhalicz oraz parlamentarzystów, delegacje służb mundurowych i przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej.


fot.Jacek Szwic
Na wyższe stopnie policyjne zostało mianowanych 116 policjantów.

Reklama

Nominacje i wyróżnienia

Po złożeniu meldunku i podniesieniu flagi państwowej przemyscy policjanci odebrali awanse na wyższe stopnie policyjne. W korpusie oficerów młodszych policji awansowano 5 funkcjonariuszy, w korpusie aspirantów policji 47, w korpusie podoficerów policji 45, a w korpusie szeregowych policji awansowało 19 funkcjonariuszy.

Ponadto zasłużonym policjantom wręczono medale „Krzyża Niepodległości”, medale „100-lecia powstania Policji Państwowej” oraz medale Za zasługi dla Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego, a także statuetki Komendanta Miejskiego Policji w Przemyślu oraz „Puchary dla wspierających misję przemyskiej policji” i statuetki „Niedźwiedzi Przemyskiej Policji”.


JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    asdf - niezalogowany 2019-08-08 08:32:43

    Szanowna redakcjo parkując swoje auto 2 metry od przejścia dla pieszych łamiecie prawo a pouczacie innych .A patrol policji przejechał  dziś o 8 rano jakby nigdy nic a tu wielke świeta i olewnictwo prawa ze strony policji

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama