Na terenie akwenu wodnego po żwirowisku w Ostrowie koło Przemyśla odbyły się wspólne ćwiczenia policjantów, strażaków i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Takie, odbywające się cyklicznie działania są elementem przygotowania do wsparcia lokalnych społeczności, władz i służb w nagłych sytuacjach kryzysowych.
Szkolenie poszukiwawczo-ratownicze z udziałem strażaków, policji, a także żołnierzy 201. Batalionu Obrony Pogranicza dotyczyło ratownictwa wodnego. Ćwiczenia praktyczne realizowano na kilku stanowiskach, gdzie żołnierze mieli możliwość przećwiczenia pokonywania przeszkody wodnej pod okiem doświadczonych ratowników zabezpieczających akcję za pomocą łodzi. Duży nacisk położono na: czynności z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy, metody ratownictwa wodnego, identyfikację zagrożeń powodziowych, techniki układania worków z piaskiem i budowy wałów przeciwpowodziowych. Uczestniczący w działaniach wykorzystywali sprzęt będący na wyposażeniu PSP
i WOT, w tym m.in. kamizelki i rzutki ratunkowe. Szkolenia tego typu najczęściej realizowane są poza obiektami wojskowymi, by podnieść w ten sposób realizm i skuteczność ćwiczeń.
– Nabyte umiejętności będą przydatne żołnierzom podczas prowadzenia działań w warunkach zagrożenia powodziowego i związanego z tym ratowania życia ludzkiego. Tego typu praktyczne przygotowanie do wspierania lokalnych społeczności jest wpisane w misję WOT i jej motto, które brzmi „Zawsze gotowi, zawsze blisko” – powiedział po zakończonym szkoleniu p.o. rzecznika prasowego 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej ppor. Rafał Laska.
Reklama
Terytorialsi z 20 PBOT im. gen. dyw. Stefana Roweckiego ps. „Grot” wielokrotnie już udowodnili, że można na nich liczyć w sytuacjach kryzysowych. By być na nie gotowi, cyklicznie realizują tzw. ćwiczenia zgrywające działanie własnej jednostki z jednostkami policji i straży pożarnej.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze