Reklama

Szpital na Monte Cassino wyjdzie na prostą? Jest decyzja o ponad 90-milionowym kredycie

Na razie nie ma jeszcze podpisanej umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na zaciągnięcie kredytu restrukturyzacyjnego, który ma być ratunkiem dla Wojewódzkiego Szpitala im. św. o. Pio w Przemyślu. Jednak decyzja Sejmiku Województwa Podkarpackiego o zmianach w budżecie i ustanowieniu hipoteki na nieruchomość przy Monte Cassino daje do tego zielone światło.

Doszło do tego podczas sesji sejmiku 24 lutego br. Problemy szpitali były jednym z głównych wątków obrad. Podkarpackie szpitale wojewódzkie są zadłużone w sumie na ok. 390 mln zł. Przemyska placówka na Monte Cassino na ponad 90 mln zł[paywall]. Przygotowanych zostało kilka projektów uchwał dotyczących tego tematu. Najważniejsze to uchwały związane z  ustanowieniem hipotek na nieruchomościach należących do trzech wojewódzkich szpitali, w tym przemyskiego. To hipoteki, które mają być zabezpieczeniem odsetek kredytów zaciągniętych przez te lecznice na restrukturyzację.

– Zmiana w budżecie województwa oraz zabezpieczenie mieniem szpitala kredytu, który chcemy zaciągnąć między innymi dla przemyskiej placówki, to bardzo ważna decyzja. W przypadku szpitala na Monte Cassino to kwota 93 milionów złotych. Będzie to kredyt restrukturyzacyjny, związany z zadłużeniem. Dług sięga mniej więcej takiej kwoty – wyjaśnił wicemarszałek województwa podkarpackiego, przemyślanin Piotr Pilch. – Już spłacamy zaciągnięte pożyczki w kilku bankach, parabankach, konsolidujemy zadłużenie w jednym kredycie. Przekazaliśmy uchwałą przemyskiemu szpitalowi pięć milionów złotych na zobowiązania na już, czyli na przykład wypłatę wynagrodzeń czy innych natychmiastowych zobowiązań wymagalnych – dodał.

Czy idą lepsze czasy dla przemyskiej placówki? Czas pokaże, ale zdaniem wicemarszałka P. Pilcha tak powinno się stać. – Przez trzy lata nie będziemy spłacać rat tego kredytu. Taki jest jeden z punktów umowy wstępnej. A to – mam nadzieję – pozwoli na wyjście na prostą, niegenerowanie strat – podsumował P. Pilch.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Jan - niezalogowany 2020-02-26 21:24:53

    Miasto bankrut,szpital bankrut, jeszcze trochę  i okaże się że państwo  bankrut.  W zasadzie to nie powinno dziwić, mocno zdziwiłbym się  gdyby wszystko funkcjonowało jak należy. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Kolo - niezalogowany 2020-02-27 18:53:26

    Kolejny gwóźdź do trumny, a później prywatyzacja 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    wow - niezalogowany 2020-02-27 19:14:26

    a kto i kiedy to spłaci?to stydnia bez dna,teraz tylko czekać jak pielegniarki beda chciały podwyżek-ale za co?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama