Reklama

Szpital na progu kolejnych inwestycji. Kwestia nefrologii przesądzona


W Wojewódzkim Szpitalu im. św. Ojca Pio w Przemyślu planowana jest reorganizacja wraz z modernizacją stacji dializ, serologii oraz sąsiadujących z nimi oddziałów. Jest to zadanie zaplanowane na dwa lata i obejmuje kompleksową przebudowę pomieszczeń.


Placówka rozstrzygnęła już przetarg na nadzór inwestorski nad wspomnianym zadaniem, które szacowane jest na 20 mln zł i zakłada szeroki zakres prac: przebudowę ścian działowych, instalacji, wymianę stolarki drzwiowej i okiennej, okładzin podłogowych, ściennych i sufitowych, a także wymianę osprzętu elektroinstalacyjnego oraz sanitarnego. Jeśli zaś chodzi o wspomniane oddziały szpitalne, pozytywne zmiany dotyczyć mają trzech: nefrologii, otolaryngologii i okulistyki.

– W pierwszej kolejności rozpoczął się remont serologii. Natomiast jeszcze w tym roku w obrębie pomieszczeń oddziału nefrologii będą prowadzone prace modernizacyjne, których celem jest przystosowanie ich pod potrzeby stacji dializ. Taki harmonogram został przyjęty po to, aby pacjenci mogli bez przeszkód korzystać z hemodializ w sposób ciągły bez względu na trwające remonty – mówi o założeniach inwestycji Paweł Bugira, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu[paywall].

Reklama

Jak dodaje, szpital planuje też zakup nowej aparatury do hemodializ, co w znaczący sposób podnieść ma jakość udzielanych świadczeń. Zakupione zostały też 3 nowe ambulanse transportowe, więc od 1 października szpital zajmuje się samodzielnie przewozem pacjentów dializowanych (wcześniej zadanie to realizował podmiot zewnętrzny).

Nefrologia na zasadzie pododdziału. Zmiana przesądzona

W kontekście planowanych w szpitalu inwestycji powraca temat oddziału nefrologii. W czerwcu br. pogłoski o możliwej likwidacji wspomnianego oddziału wywołały poruszenie wśród pacjentów i ich najbliższych. Na prośbę jednej z czytelniczek – mieszkanki powiatu jarosławskiego – która odwiedza przemyską nefrologię z racji tego, że na oddziale leczona jest osoba z jej rodziny, próbowaliśmy wówczas uzyskać od szpitala informację odnośnie przyszłości oddziału. Część leczących się na nim złożyła zresztą wówczas podpisy sprzeciwu pod złożoną w tej sprawie petycją do dyrekcji placówki. Finalnie z dniem 1 lipca oddział nefrologii został czasowo połączony z oddziałem chorób wewnętrznych, co szpital tłumaczył właśnie planowanym remontem. Uzasadniał również, że takie rozwiązanie jest dopuszczalne i zostało zaakceptowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a pacjenci nie zostaną pozostawieni bez pomocy i nie będą musieli dojeżdżać do innych placówek. Tymczasowa zmiana miejsca udzielania świadczeń w obrębie szpitala okazała się jednak... rozwiązaniem na stałe. Jak się dowiedzieliśmy, docelowo planowane jest połączenie Oddziału Nefrologii z Oddziałem Chorób Wewnętrznych i Diabetologii i utworzenie w jego strukturach Pododdziału Nefrologii.

Reklama

– Z punktu widzenia pacjentów nic się nie zmieni. Nadal będą mieli zapewnioną specjalistyczną opiekę, a połączenie oddziałów zwiększy możliwość przyjmowania większej liczby chorych. Takie rozwiązanie jest dopuszczalne przez NFZ i praktykowane w wielu szpitalach w Polsce, choćby w Tarnowie czy Rzeszowie – poinformował rzecznik szpitala w Przemyślu Paweł Bugira, jako przykład wskazując Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2.

Zainteresowani tą kwestią wyrażają jednak co do tego wątpliwości, zaznaczając, że mimo iż wcześniej na oddziale były 4 sale liczące po 3 łóżka, i tak zdarzało się, że pacjenci początkowo musieli leżeć na korytarzu, zanim dokoptowano ich do którejś z sal.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 15/10/2025 19:29
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama