W Wojewódzkim Szpitalu im. św. Ojca Pio w Przemyślu planowana jest reorganizacja wraz z modernizacją stacji dializ, serologii oraz sąsiadujących z nimi oddziałów. Jest to zadanie zaplanowane na dwa lata i obejmuje kompleksową przebudowę pomieszczeń.
Placówka rozstrzygnęła już przetarg na nadzór inwestorski nad wspomnianym zadaniem, które szacowane jest na 20 mln zł i zakłada szeroki zakres prac: przebudowę ścian działowych, instalacji, wymianę stolarki drzwiowej i okiennej, okładzin podłogowych, ściennych i sufitowych, a także wymianę osprzętu elektroinstalacyjnego oraz sanitarnego. Jeśli zaś chodzi o wspomniane oddziały szpitalne, pozytywne zmiany dotyczyć mają trzech: nefrologii, otolaryngologii i okulistyki.
– W pierwszej kolejności rozpoczął się remont serologii. Natomiast jeszcze w tym roku w obrębie pomieszczeń oddziału nefrologii będą prowadzone prace modernizacyjne, których celem jest przystosowanie ich pod potrzeby stacji dializ. Taki harmonogram został przyjęty po to, aby pacjenci mogli bez przeszkód korzystać z hemodializ w sposób ciągły bez względu na trwające remonty – mówi o założeniach inwestycji Paweł Bugira, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu[paywall].
Reklama
Jak dodaje, szpital planuje też zakup nowej aparatury do hemodializ, co w znaczący sposób podnieść ma jakość udzielanych świadczeń. Zakupione zostały też 3 nowe ambulanse transportowe, więc od 1 października szpital zajmuje się samodzielnie przewozem pacjentów dializowanych (wcześniej zadanie to realizował podmiot zewnętrzny).
W kontekście planowanych w szpitalu inwestycji powraca temat oddziału nefrologii. W czerwcu br. pogłoski o możliwej likwidacji wspomnianego oddziału wywołały poruszenie wśród pacjentów i ich najbliższych. Na prośbę jednej z czytelniczek – mieszkanki powiatu jarosławskiego – która odwiedza przemyską nefrologię z racji tego, że na oddziale leczona jest osoba z jej rodziny, próbowaliśmy wówczas uzyskać od szpitala informację odnośnie przyszłości oddziału. Część leczących się na nim złożyła zresztą wówczas podpisy sprzeciwu pod złożoną w tej sprawie petycją do dyrekcji placówki. Finalnie z dniem 1 lipca oddział nefrologii został czasowo połączony z oddziałem chorób wewnętrznych, co szpital tłumaczył właśnie planowanym remontem. Uzasadniał również, że takie rozwiązanie jest dopuszczalne i zostało zaakceptowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a pacjenci nie zostaną pozostawieni bez pomocy i nie będą musieli dojeżdżać do innych placówek. Tymczasowa zmiana miejsca udzielania świadczeń w obrębie szpitala okazała się jednak... rozwiązaniem na stałe. Jak się dowiedzieliśmy, docelowo planowane jest połączenie Oddziału Nefrologii z Oddziałem Chorób Wewnętrznych i Diabetologii i utworzenie w jego strukturach Pododdziału Nefrologii.
– Z punktu widzenia pacjentów nic się nie zmieni. Nadal będą mieli zapewnioną specjalistyczną opiekę, a połączenie oddziałów zwiększy możliwość przyjmowania większej liczby chorych. Takie rozwiązanie jest dopuszczalne przez NFZ i praktykowane w wielu szpitalach w Polsce, choćby w Tarnowie czy Rzeszowie – poinformował rzecznik szpitala w Przemyślu Paweł Bugira, jako przykład wskazując Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2.
Zainteresowani tą kwestią wyrażają jednak co do tego wątpliwości, zaznaczając, że mimo iż wcześniej na oddziale były 4 sale liczące po 3 łóżka, i tak zdarzało się, że pacjenci początkowo musieli leżeć na korytarzu, zanim dokoptowano ich do którejś z sal.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze