Reklama

Sztuka uliczna na… przystankach w gminie Chłopice

Kilkadziesiąt tysięcy złotych będzie kosztować projekt pod hasłem „Przystankowe Street Art”. Jego celem jest stworzenie murali na przystankach komunikacji publicznej, zlokalizowanych na terenie gminy. Mają one nawiązywać do tradycji i historii lokalnej społeczności.

Murale tworzyć będą dzieci, młodzież oraz dorośli pod kierunkiem lokalnych artystów. Do udziału w wydarzeniu zostaną zaproszeni również sołtysi, przedstawicielki kół gospodyń wiejskich, przedstawiciele ochotniczych straży pożarnych działających na terenie gminy[paywall]. 
Realizacja projektu rozpoczęła się 16 sierpnia br. i potrwa do 28 września br. Pierwsza część to warsztaty na temat street artu, murali, technik malarskich, prowadzone przez artystów: Jerzego Jankowskiego, Agnieszkę Pawlikowską oraz Pawła Pawlikowskiego. To oni czuwają nad całością artystyczną projektu.

J. Jankowski to emerytowany nauczyciel plastyki, od 30 lat prowadzi koło plastyczne działające przy Szkole Podstawowej w Dobkowicach. Autor licznych wystaw grafiki w Polsce i za granicą. A. Pawlikowska jest absolwentką Liceum Plastycznego w Zespole Szkół Plastycznych w Jarosławiu (specjalność techniki graficzne). Ukończyła sztukę na Uniwersytecie Rzeszowskim. Uprawianą przez nią dyscypliną artystyczną jest rysunek. Obecnie jest animatorem kultury w Bibliotece Samorządowej w Chłopicach. Wreszcie P. Pawlikowski to także absolwent Liceum Plastycznego w Zespole Szkół Plastycznych w Jarosławiu (specjalność techniki graficzne). W 2008 r. rozpoczął studia I stopnia na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego (edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych). Od 2014 r. członek rzeszowskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków.

Reklama

Partner projektu

Partnerem projektu jest Szkoła Podstawowa im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Chłopicach. Warsztaty prowadzone będą w pierwszym tygodniu września br. w trzech szkołach: ZSP Zamiechów im. Stefanii Lanoszanki, SP Chłopice im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i SP Dobkowice im. Jana Pawła II. Następnie uczestnicy projektu zostaną podzieleni na siedem 5-osobowych grup i będą pracować na 28 przystankach znajdujących się w miejscowościach całej gminy Chłopice. Zastosują takie techniki streetartowe, jak: rzeźbienie, malowanie, tworzenie płaskorzeźb.
– Realizacja tego projektu jest niezbędna ze względu na ważność owych wiat przystankowych dla tutejszej społeczności. To miejsce, gdzie młodzież spędza swój wolny czas, tworzą się tu różne historie. Jest to również miejsce wspólnego oczekiwania na autobus. W tym momencie są to miejsca nieszczególnie zadbane, wręcz odstraszające – wyjaśniła koordynatorka projektu Monika Maj-Lichończak z Urzędu Gminy w Chłopicach.

Jak się przyłączyć?

Zachęca wszystkich do włączenia się w akcję. Swój akces można zgłaszać, pisząc na adres e-mailowy: promocja.gminachlopice@gmail.com lub dzwoniąc pod numer telefonu 16 624 00 00 w. 33. Jeśli ktoś ma pomysł lub propozycję stworzenia ciekawych grafik, również może się tym podzielić się, pisząc na adres: promocja.gminachlopice@gmail.com.

Zakończenie projektu planowane jest na 28 września br. Wówczas nastąpi spotkanie z wszystkimi uczestnikami, osobami, które włączyły się w pomoc przy projekcie, artystami. Zaprezentowany zostanie pokaz slajdów przystanków „przed” i „po”. Na finał wszyscy uczestnicy projektu przejadą się kolejką turystyczną, by w ten sposób podziwiać odświeżone przystanki autobusowe.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Bxks - niezalogowany 2018-08-26 19:08:40

    Bo te wiejskie kurwiska sami sobie robią przypal, rojebac im wszystkie wiaty i będzie po sprawie

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama