Reklama

Szykuje się znaczna podwyżka opłat za śmieci. Co zdecydują przemyscy radni?

03/10/2017 19:00

Nawet o 40 procent mogą wzrosnąć opłaty za wywóz śmieci. Podczas ostatniej sesji radnym zawahała się ręka i zdjęli ten punkt z obrad, ale wiceprezydent Grzegorz Hayder nie pozostawia wątpliwości: podwyżki są niezbędne.

Według projektu uchwały cena za odpady segregowane ma wzrosnąć z 9 na 13 zł, a za niesegregowane z 15 na 21 zł. W obszernym uzasadnieniu do uchwały G. Hayder argumentuje, że konieczność podniesienia opłat wynika z coraz wyższych kosztów związanych z gospodarowaniem, odbiorem i transportem odpadów.

Według szacunków, jeśli stawki pozostałyby na dotychczasowym poziomie, w 2018 r. i 2019 r. dochody wyniosą 8 mln 841 tys. zł. Jeśli natomiast planowane podwyżki wejdą w życie, po stronie dochodów będzie można zapisać[paywall] 11 mln 553 tys. zł. Z kolei szacowane koszty to: 10 mln 597 tys. zł w 2018 r. i 11 mln 336 tys. zł w 2019 r.

Reklama

 

Ceny paliwa spadły

O tym, ile będziemy płacić za wywóz śmieci w przyszłym roku, radni mieli zdecydować podczas ubiegłotygodniowej sesji rady miejskiej. Tuż przed rozpoczęciem obrad Błażej Wilk wręczył przewodniczącej Lucynie Podhalicz pismo z apelem o ponowne przeanalizowanie sprawy. – Reprezentuję grupę mieszkańców Przemyśla – wyjaśnia.

Apel skierowany do radnych jest odpowiedzią na uzasadnienie uchwały przygotowane przez wiceprezydenta. Jak zauważa B. Wilk G. Hayder, pisząc o tym, że najważniejsze składowe kosztów to transport i zagospodarowanie odpadów, nie wziął pod uwagę spadku cen paliw, które w istotny sposób wpływają na koszty transportu. – Tym samym analiza nie jest kompletna i wiarygodna. Ponadto na konieczność 40-procentowych podwyżek nie wskazywałyby dane podawane przez GUS – w Polsce nie ma inflacji na poziomie 10 procent rocznie – podkreśla B. Wilk.

Reklama

 

Niekorzystna umowa powodem podwyżek?

W 2014 r. miasto wydzierżawiło na 30 lat Zakładom Usługowym „Południe” z Krakowa teren miejskiego składowiska odpadów. Ponadto gmina sprzedała przedsiębiorstwu działkę, na której zlokalizowało swój zakład.

Zdaniem B. Wilka to właśnie niekorzystna umowa z tą firmą wpływa teraz na podwyżki. Przemawia za tym uzasadnienie uchwały, w którym czytamy: „O ile Gmina Miejska Przemyśl mogła mieć wpływ na cenę transportu odpadów (...) z uwagi na to, iż głównym wykonawcą usługi w przetargu nieograniczonym była Spółka Miejska PGK, to już cena za zagospodarowanie jednej tony odpadów komunalnych jest wyłącznie uzależniona od oferty podmiotu prywatnego, tj. Zakładów Usługowych „Południe” Spółka z o.o. w Krakowie”.

Reklama

– To, co kilka lat temu było przedstawiane przez władze miasta jako wielki sukces, okazuje się teraz wielkim problemem, ponieważ de facto straciliśmy kontrolę nad gospodarką śmieciami w mieście. Tego tak nie zostawimy i będziemy sprawę drążyć – mówi.

– Dlaczego władze miasta nie zabezpieczyły interesu mieszkańców w momencie podpisywania umowy dzierżawy terenu wysypiska śmieci? Powołamy społeczną komisję, która zbada umowę zawartą przez władze miasta z Zakładom Usługowym „Południe”. O jej pracach poinformujemy mieszkańców. Po analizie prawnej być może podejmiemy kolejne kroki – zapowiada.

Reklama
Podczas obrad rady miejskiej L. Podhalicz ogłosiła 10-minutową przerwę, która przedłużyła się do 15 minut. Po powrocie do sali przewodnicząca wniosła o zdjęcie tego punktu z programu, na co zdecydowana większość radnych przystała. – To chwilowy sukces. Mamy miesiąc. W tym czasie chcemy przeanalizować wspomniane umowy i przedstawić wnioski – skomentował B. Wilk.

Dochody i koszty z tytułu opłat za gospodarowanie odpadami (w mln zł)

 

Dochody

2014 – 9,125

2015 – 8,863

2016 – 8,932

2017 – 9,255 (plan)

2018 – 8,841 (11,553 w przypadku podwyżek)

 

Koszty

2014 – 8,358

2015 – 8,852

2016 – 8,637

2017 – 9,568 (plan)

2018 – 10,597


fot.Paweł Bugira
– W przypadku przyjęcia uchwały będziemy kolportować plakat, na którym są przygotowane miejsca na zdjęcia radnych – zapowiedział Błażej Wilk.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    kat - niezalogowany 2017-10-03 14:28:41

    a czym są spowodowane podwyżki? czytam zeznania podatkowe radnych miasta i co tam dla tych państwa 21 czy 15 zł. na miesiąc.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    miasto - niezalogowany 2017-10-03 19:24:49

    Bo 1,5 mln złotych wynosi koszt remontu narto-straty! Więc na dzień dzisiejszy zostało zrobione przesunięcie kasy na remont narto-straty. I aby załatać dziurę w przyszłym roku najlepiej jest podnieść opłaty za śmieci. Za ile osób płacą Radni Miasta oraz Prezydenci Miasta? Większość osób w/w zameldowanych, zamieszkałych jest w Gminach a reszta na terenie "miasta". miasta celowo napisałem przez małe m

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    art - niezalogowany 2017-10-03 19:26:47

    Chory  pomysły . Podwyzkami chcecie posprzątać miasto?Panowie radni czy wy naprawdę nie macie nic  lepszego do roboty .? Pies jak nie ma co robić bierze pędzel i budę maluje.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama