Nawet o 40 procent mogą wzrosnąć opłaty za wywóz śmieci. Podczas ostatniej sesji radnym zawahała się ręka i zdjęli ten punkt z obrad, ale wiceprezydent Grzegorz Hayder nie pozostawia wątpliwości: podwyżki są niezbędne.
Według projektu uchwały cena za odpady segregowane ma wzrosnąć z 9 na 13 zł, a za niesegregowane z 15 na 21 zł. W obszernym uzasadnieniu do uchwały G. Hayder argumentuje, że konieczność podniesienia opłat wynika z coraz wyższych kosztów związanych z gospodarowaniem, odbiorem i transportem odpadów.
Według szacunków, jeśli stawki pozostałyby na dotychczasowym poziomie, w 2018 r. i 2019 r. dochody wyniosą 8 mln 841 tys. zł. Jeśli natomiast planowane podwyżki wejdą w życie, po stronie dochodów będzie można zapisać[paywall] 11 mln 553 tys. zł. Z kolei szacowane koszty to: 10 mln 597 tys. zł w 2018 r. i 11 mln 336 tys. zł w 2019 r.
O tym, ile będziemy płacić za wywóz śmieci w przyszłym roku, radni mieli zdecydować podczas ubiegłotygodniowej sesji rady miejskiej. Tuż przed rozpoczęciem obrad Błażej Wilk wręczył przewodniczącej Lucynie Podhalicz pismo z apelem o ponowne przeanalizowanie sprawy. – Reprezentuję grupę mieszkańców Przemyśla – wyjaśnia.
Apel skierowany do radnych jest odpowiedzią na uzasadnienie uchwały przygotowane przez wiceprezydenta. Jak zauważa B. Wilk G. Hayder, pisząc o tym, że najważniejsze składowe kosztów to transport i zagospodarowanie odpadów, nie wziął pod uwagę spadku cen paliw, które w istotny sposób wpływają na koszty transportu. – Tym samym analiza nie jest kompletna i wiarygodna. Ponadto na konieczność 40-procentowych podwyżek nie wskazywałyby dane podawane przez GUS – w Polsce nie ma inflacji na poziomie 10 procent rocznie – podkreśla B. Wilk.
W 2014 r. miasto wydzierżawiło na 30 lat Zakładom Usługowym „Południe” z Krakowa teren miejskiego składowiska odpadów. Ponadto gmina sprzedała przedsiębiorstwu działkę, na której zlokalizowało swój zakład.
Zdaniem B. Wilka to właśnie niekorzystna umowa z tą firmą wpływa teraz na podwyżki. Przemawia za tym uzasadnienie uchwały, w którym czytamy: „O ile Gmina Miejska Przemyśl mogła mieć wpływ na cenę transportu odpadów (...) z uwagi na to, iż głównym wykonawcą usługi w przetargu nieograniczonym była Spółka Miejska PGK, to już cena za zagospodarowanie jednej tony odpadów komunalnych jest wyłącznie uzależniona od oferty podmiotu prywatnego, tj. Zakładów Usługowych „Południe” Spółka z o.o. w Krakowie”.
– To, co kilka lat temu było przedstawiane przez władze miasta jako wielki sukces, okazuje się teraz wielkim problemem, ponieważ de facto straciliśmy kontrolę nad gospodarką śmieciami w mieście. Tego tak nie zostawimy i będziemy sprawę drążyć – mówi.
– Dlaczego władze miasta nie zabezpieczyły interesu mieszkańców w momencie podpisywania umowy dzierżawy terenu wysypiska śmieci? Powołamy społeczną komisję, która zbada umowę zawartą przez władze miasta z Zakładom Usługowym „Południe”. O jej pracach poinformujemy mieszkańców. Po analizie prawnej być może podejmiemy kolejne kroki – zapowiada.
Dochody
2014 – 9,125
2015 – 8,863
2016 – 8,932
2017 – 9,255 (plan)
2018 – 8,841 (11,553 w przypadku podwyżek)
Koszty
2014 – 8,358
2015 – 8,852
2016 – 8,637
2017 – 9,568 (plan)
2018 – 10,597
fot.Paweł Bugira
– W przypadku przyjęcia uchwały będziemy kolportować plakat, na którym są przygotowane miejsca na zdjęcia radnych – zapowiedział Błażej Wilk.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.a czym są spowodowane podwyżki? czytam zeznania podatkowe radnych miasta i co tam dla tych państwa 21 czy 15 zł. na miesiąc.
Bo 1,5 mln złotych wynosi koszt remontu narto-straty! Więc na dzień dzisiejszy zostało zrobione przesunięcie kasy na remont narto-straty. I aby załatać dziurę w przyszłym roku najlepiej jest podnieść opłaty za śmieci. Za ile osób płacą Radni Miasta oraz Prezydenci Miasta? Większość osób w/w zameldowanych, zamieszkałych jest w Gminach a reszta na terenie "miasta". miasta celowo napisałem przez małe m
Chory pomysły . Podwyzkami chcecie posprzątać miasto?Panowie radni czy wy naprawdę nie macie nic lepszego do roboty .? Pies jak nie ma co robić bierze pędzel i budę maluje.
Koszty eksploatacyjne praktycznie nie rosną, rosną natomiast wynagrodzenia zarządu oraz dziura w kasie miasta, więc trzeba to jakoś połatać, nie zapłacą - dopłacą mieszkańcy.
aaa zapomniałem dodać, umowa na dzierżawę terenu pod wysypisko jest tak napisana , że nie mogą podnieść opłaty za dzierżawę firmie krakowskiej. A dlaczego nie, bo to pisał jakiś tuman, tak jak pisał wnioski o dotację na OZE!
Panie Hayder a pan w ogóle to płaci za śmieci?
Gdybym zarabiał tyle kasy co Heyder i Hatalski to niech będzie.
Radny kradnie, a całe miasto na dnie !!!
Tak więc kochani:VIVA LA NARTO-STRATA !!!
Chyba trzeba się zebrać pod magistratem, a co na to posłowie?
Ulubione słowo Radnych i Prezydenta-PODWYŻKA!!dziś śmieci,jutro woda itd,DOBRA ZMIANA elektoracie PISu
Kolejny raz GENIUSZE ( można wpisać nazwiska) z RM wykazali się kunsztem zarządzania miastem. Oj zapamiętamy za rok, ZAPAMIĘTAMY!!!
Czas pokazac swoje niezadowolonie i zademonstrowac pod magistacikiem.Kazdy z workiem smieci w reku i im zostawic pod drzwiami
Ciekawe jak zagłosują radni będący w Radzie Nadzorczej Przemyskiej Spółdzielni którzy powinni bronić spraw spółdzielców
W naszym mieście co stanowi własność miasta albo przez miasto jest zarządzane zawsze przynosi straty.Nawet jakby istniały kopalnie złota to też były by deficytowe.Problem tkwi nie w podwyżkach lecz doborze ludzi zarządzających miastem.Nie powiem,że to nieuki nie mający przygotowania do prowadzenia ekonomii miasta.To są normalni ludzie niezdolni do działań gospodarczych.A w takim przypadku dobiera sie fachowców i to dobrych.Na naszemiasto wystarczy zatrudnić tylko jednego matematyka ekonomii i po sprawie.A później posłuchac jego wywodów.We wszystkich wiodących miastach w starej Unii w każdym mieście powyżej 50 tys mieszkańcow istnieje taki etat i są z tego olbrzymie korzyści.
Zaczynam się już dusić w tym mieście . Tu wszystko jest nienormalne !
Podwyżki ? A przecież TVP mówi że mamy teraz wybitnych fachowców, gospodarka idzie do przodu, a ludziom żyje się coraz lepiej.
za pierwszym podejściem miasta /kontrola śmietników tylko PSM/ nie udało się podwyższyć kwoty za śmieci bo ludziska jednak w miarę je sortują a myślę , że PSM jest największym płatnikiem w mieście za tą usługę. Teraz szukają innej możliwości- czy dowiemy się jaki jest powód tej podwyżki ??
a gdzie wywożone sa śmieci z Przemyśla? Proszę o informacje.
nie tak dawno był pożar w zakładzie na Słowackiego, - http://www.nowiny24.pl/wiadomosci/przemysl/g/pozar-na-terenie-sortowni-odpadow-w-przemyslu-zdjecia-wideo,10538323,19865711/
Super dzięki takim ustawom wyjedzie z tego przemyskieg piekiełka jeszcz z 10 tyś ludzi.
Zapełnią się lasy, zagajniki, przydrożne rowy, koryta rzek i potoków workami śmieci. Brawo urzędnicy, wiwat ekologia. Po to była wam potrzebna ustawa regulująca gospodarkę odpadami, aby zbierać coraz większy haracz? Podobnie będzie z wodą.
tj. od osoby 21 złotych! Poważna suma dla każdej rodziny...
a czym są spowodowane podwyżki? czytam zeznania podatkowe radnych miasta i co tam dla tych państwa 21 czy 15 zł. na miesiąc.
Bo 1,5 mln złotych wynosi koszt remontu narto-straty! Więc na dzień dzisiejszy zostało zrobione przesunięcie kasy na remont narto-straty. I aby załatać dziurę w przyszłym roku najlepiej jest podnieść opłaty za śmieci. Za ile osób płacą Radni Miasta oraz Prezydenci Miasta? Większość osób w/w zameldowanych, zamieszkałych jest w Gminach a reszta na terenie "miasta". miasta celowo napisałem przez małe m
Chory pomysły . Podwyzkami chcecie posprzątać miasto?Panowie radni czy wy naprawdę nie macie nic lepszego do roboty .? Pies jak nie ma co robić bierze pędzel i budę maluje.