– Mamy sklep od 1992 roku i jeszcze nigdy nie było tak drogo – mówią panie Marzena i Krystyna, które prowadzą warzywniak na przemyskim Zasaniu. Rekordy bije cena pietruszki, która przekroczyła już 20 zł.
Zdaniem pani Krystyny i Marzeny, głównym powodem tak wysokich cen są: ubiegłoroczna susza i słaba konkurencja. – W Przemyślu mamy tylko dwie duże hurtownie. Dużo towaru jest sprowadzanego z zagranicy. Po drodze jest wielu pośredników, co wpływa na cenę – mówią[paywall].
I jak twierdzą, ciężko jest kupić towar od lokalnego rolnika. Ale w sklepach pojawiły się już pierwsze rodzime nowalijki. – Mamy polskie truskawki, marchew, kalafior, kapustę. Ich ceny są porównywalne do ubiegłorocznych – mówią sprzedawczynie.
Rekordy bije za to cena pietruszki. – Zawsze była droga na przednówku. Ceny sięgały 10 – 12 złotych, ale nigdy 20. Podobnie jest z cebulą, która teraz kosztuje 5 złotych – mówią panie.
Z kolei kilogram ubiegłorocznych ziemniaków przekroczył już 3 zł.
Jak mówią sprzedawczynie, wyższe ceny nie przekładają się na wyższe obroty. Wręcz przeciwnie – klienci decydują się na mniejsze zakupy. Często wolą też kupić mrożone mieszanki warzywne, które wychodzą taniej.
– Jestem przerażona każdego dnia, gdy sprawdzam ceny. Boję się myśleć, co będzie dalej – mówi sprzedawczyni. Nadziei właścicielki upatrują w nowych zbiorach. Zwłaszcza, że ceny młodych warzyw wcale nie są dużo wyższe, np. młoda marchewka jest po 3,80 zł, a stara po 3,50 zł.
Niepokojem natomiast napawa pogoda. Najpierw było bardzo sucho, potem przez kilkanaście dni padało. Jeżeli nagle zrobi się gorąco, uprawy po prostu się zaparzą w ziemi.
Panie zauważają, że w hurtowniach ceny również są zależne od pogody. – Gdy robi się zimno, ceny momentalnie idą w górę. Gdy jest cieplej, jest taniej – twierdzą.
Ziemniaki – 3,50 zł
Papryka czerwona – 18 zł
Truskawki – 18 zł
Pomidor – 7 zł
Pietruszka – 21 zł
Rzodkiewka – 1,50 zł
Ogórki – 8,50 zł
Kalafior – 6 złTwoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Emeryci dostali jednorazowe podwyżki .Dostali.A co je emeryt.Dokładnie to samo co mój królik prócz trawy.A to właśnie wszystko podrożało prócz trawy.Biedak nie będzie sie musiał martwić na co wyda oczekiwana podwyżkę emerytury
Dostali POdwyżki,a wcześniej to szczaw i mirabelki nie smakomał Ci
Po co jeść warzywa. Mamy tyle aptek w Przemyślu i witaminek w sreberkach... wyjdzie taniej.O Ja Cię.... wykryłem światowy spisek. Złapią mnie i zabiją.HAHAHA
I cieszcie sie dalej z 500+ nawet nie wiecie że sami sobie je wypłacacie z własnej kieszeni. Najwyższy czas nauczyć się liczyć bo nie ma nic za darmo...
Wytłumacz proszę, w jaki sposób rząd steruje cenami warzyw?
w górę prąd , woda,podatki....i na końcu warzywa , chleb.....
A podobno polska gospodarka jest w fantastycznej kondycji i rozwija sie doskonale, jest tak dobrze jak nigdy wczesniej. Kto by jadł tam pietruszkę, trzeba jeść szczaw, rzucać kamieniami w dinozaury i oddychać smogiem z węgla wydobywanego w nierentownych kopalniach do których dokladają społki energetyczne. A za chwile podrozeje prad , ze pietruszka przy tym to maly pikuś jak nam UE narzuci normy emisji co2.
Jakie podatki podniósł rząd? Bo, jeśli chodzi np. o podatek od nieruchomości, rolny albo transportowy to wysokość ustala samorząd. Cenę wody również. Co do prądu - być może, ale do tej pory podwyżka dotknęła samorządy, firmy i osoby fizyczne - nie.
No nie dobrze, bo powinny iść w górę ceny takich psycho-patologicznych produktów jak alkohol, nikotyna z padliną na czele, a nie normalne pożywienie przeznaczone dla cywilizowanej ludzkiej istoty, czyli m.in warzywa i owoce itp. Jednakowoż, tak czy siusiak, wege rewolty i tak już nikt nie powstrzyma, która dosłownie z dnia na dzień wzmaga się i nabiera na sile !!!WEGETARIANIZM PODBIJE SERCE POLAKÓW? JUŻ PONAD POŁOWA Z NAS... - WYBORCZA.PLYOUTUBE.COM - DEBATA: ZWIERZĘTA NALEŻY WYKLUCZYĆ Z MENUZOSTANWEGE.PL
Jeszcze dalej głosujcie na to rozdawnictwo z PiS. Typowe zaściankowe Podkarpacie.
plakac i placic ciemny ludzie z podkarpacia!!!!! A w niedziele zaglosowac na pis a on wam zrobi później jesien średniowiecza!!!!!!!!
Na marginesie,miałem psa o imieniu Rokko,tak samo szczekał jak Ty.
A co ma PiS do cen warzyw POpatrz sobie na giełdę warzywną ile co tam kosztuje ceny narzucają POśrednicy i sklepikarze
@ haslerPOwinieneś się jak najszybciej udać do dobrego psychiatry
Mam wrażenie,że Hasler to taki Bolek OTUA.
znasz to po swoim i kaczym przypadku he he.
PISoBOLSZEWIA nie ma nic do niczego prócz koryta i żeru w nim. Na ceną np. energii nierząd też przecież nie ma żadnego wpływu he he.Pozdrowienia od SKOK-ów, KNF, NBP,KGHM,PCK itd.
Takie tematy , to : miód : dla duszy - wątpię czy ją ma , chyba ,e diabelską , dla osobnika zwanego przesz niego samego hasler
no jak to PiS ?,przecież to Tusk zawalił , to jego wina!
Unia najpierw daje i rozdaje a potem zabiera z nawiązką to taki parabank
Emeryci dostali jednorazowe podwyżki .Dostali.A co je emeryt.Dokładnie to samo co mój królik prócz trawy.A to właśnie wszystko podrożało prócz trawy.Biedak nie będzie sie musiał martwić na co wyda oczekiwana podwyżkę emerytury
Dostali POdwyżki,a wcześniej to szczaw i mirabelki nie smakomał Ci
Po co jeść warzywa. Mamy tyle aptek w Przemyślu i witaminek w sreberkach... wyjdzie taniej.O Ja Cię.... wykryłem światowy spisek. Złapią mnie i zabiją.HAHAHA