Reklama

Tam, gdzie urodził się Ignacy Krasicki. Dubiecko ponownie miastem

Przez wieki Dubiecko było miastem. Prawa te utraciło w 1934 r. Po blisko 87 latach malownicza miejscowość, w której w 3 lutego 1735 roku urodził się „książę poetów polskich” Ignacy Krasicki, ponownie zyska prawa miejskie.

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedziby władz gminy. Od 1 stycznia 2021 r. status miasta otrzyma 10 miejscowości, w większości takich, które posiadały już prawa miejskie do XIX wieku[paywall]. Oto one: Kamieniec Ząbkowicki (województwo dolnośląskie), Goraj (lubelskie), Kamionka (lubelskie), Sochocin (mazowieckie), Solec nad Wisłą (mazowieckie), Wiskitki (mazowieckie), Wodzisław (świętokrzyskie), Budzyń (wielkopolskie), Koźminek (wielkopolskie). Dziesiątą miejscowością jest Dubiecko w powiecie przemyskim, która do tej pory funkcjonowała jako gmina.

W uzasadnieniu możemy przeczytać m.in. „Miejscowość posiada cechy funkcjonalno-przestrzenne, wskazujące na miejski charakter. Posiadała prawa miejskie w latach 1407 – 1934, a utraciła je w wyniku zmian administracyjnych i tworzenia tzw. gmin zbiorowych. Miejscowość liczy jedynie blisko 900 mieszkańców (...)”.

Reklama

Dla prestiżu

– Przeprowadziliśmy sondaż wśród mieszkańców, zebraliśmy stosowne dokumenty, podjęliśmy podczas sesji odpowiednią uchwałę, złożyliśmy wniosek, który został rozpatrzony pozytywnie przez ministerstwo. Od razu dodam: zrobiliśmy to dla prestiżu. Dubiecko miastem było od 1407 roku. Aż do 1934 roku. To kilka wieków. W opinii społecznej funkcjonowaliśmy jako miasto cały czas. Większych obowiązków czy ponoszonych kosztów z tą zmianą nie poniesiemy. Nikt nie będzie musiał zmieniać dowodów osobistych, ani żadnych innych dokumentów. Nie zmieniamy granic. Czy będziemy teraz chcieli się rozbudować? Jeśli już, to z czasem, to zadanie na kolejne lata. Być może udałoby się przyłączyć choćby część Nienadowej czy Przedmieścia Dubieckiego, ale to melodia dalekiej przyszłości – powiedział sekretarz gminy Andrzej Szałyga.

 

Reklama

Słów kilka o Dubiecku

W 1389 r. król Władysław Jagiełło nadał w wieczyste posiadanie wieś królewską Dubiecko Piotrowi Kmicie. Prawa miejskie otrzymała 24 sierpnia 1407 r. przywilejem króla W. Jagiełły, dzięki staraniom wspomnianego wojewody sandomierskiego P. Kmity. W 1407 r. ufundował i uposażył w Dubiecku pierwszą parafię i kościół pw. św. Mikołaja, Stanisława i Marcina. Pod koniec XV w. w mieście funkcjonowały – poza kościołem parafialnym – drugi kościół, szpital oraz kolegium kapłańskie mansjonarzy. W 1551 r. Dubiecko przejął Stanisław Mateusz Stadnicki i zaczął popularyzować reformację. Jako właściciel skasował dobra katolików, a kościół zamienił na zbór kalwiński. Pierwszym kaznodzieją został mianowany przez Stadnickiego Albert z Iłży, apostata. W tym samym roku w Dubiecku urodził się słynny „Diabeł” – Stanisław Stadnicki.

Reklama

W 1588 r. miasto przeszło w posiadanie rodu Krasickich z Siecina. Przez pewien czas proboszczem miejscowej parafii oraz przełożonym szpitala był ks. Andrzej Bobola – kuzyn świętego Andrzeja Boboli. W 1626 r. Grzegorz Krasicki, przebudowując zamek, zburzył istniejący kościół, a następnie ufundował nową świątynię pw. Podwyższenia Krzyża Świętego na przedmieściach Dubiecka. Na początku XVIII w. na jego miejscu powstał nowy, murowany kościół pw. św. Apostołów Szymona i Judy, którego konsekracji w 1755 r. dokonał biskup przemyski Wacław Hieronim Sierakowski. Kościół ten powstał dzięki fundacji Anny ze Starzechowskich Krasickiej, której portret znajduje się w świątyni do dnia dzisiejszego. 20 lat wcześniej, bo 3 lutego 1735 r. w Dubiecku przyszedł na świat jeden z najwybitniejszych polskich poetów oświecenia, zwany „księciem poetów polskich”, Ignacy Krasicki.

Kolejnymi właścicielami Dubiecka byli: Aleksander i Henryka hr. Krasiccy, Isak Kanner, hrabiowie Konarscy. W 1880 r. miasto zamieszkiwało 690 katolików, 700 wyznawców judaizmu oraz 114 unitów. Większość mieszkańców trudniła się bednarstwem oraz szewstwem. Prawa miejskie miejscowość utraciła w 1934 r.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Haha - niezalogowany 2020-08-02 21:39:39

    Ale nius 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    po - niezalogowany 2020-08-03 07:55:20

    wolałbym zeby miastemzostał kalników

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    mk - niezalogowany 2020-08-05 13:15:22

    "Przez wieki Dubiecko było miastem. Prawa te utraciło w 1934 r. Po blisko 87 latach malownicza miejscowość, w której w 3 lutego 1735 ". Prawie robi różnice . Skoro mineło 86 lat , to podaje sie właśnie tyle i nic więcej . Do pełnych 87 lat brakuje  ponad pół roku . PISAĆ PRECYZYJNIE  , A NIE UPRAWIAĆ FANTASTYKĘ . KONKRET IS KONKRET

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama