Reklama

Tej zbrodni zapomnieć nie wolno

10/02/2019 11:00

Wizyta na cmentarzu żydowskim na Kurhelu Pełkińkim, nabożeństwo w opactwie oraz wykład w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia – tak w Jarosławiu włączono się w XI Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu na Podkarpaciu.

W Jarosławiu odchody będące hołdem złożonym ofiarom Holocaustu zorganizowano po raz ósmy. Pierwszy ich akt rozegrał się na cmentarzu żydowskim (Kruhel Pełkiński) założonym w XVII wieku. Na terenie tej nekropolii znajduje się kilkadziesiąt nieoznaczonych pochówków Żydów rozstrzelanych przez hitlerowców, a pomiędzy nimi także mogiła zbiorowa 36 osób narodowości żydowskiej, zamordowanych 1 sierpnia 1943 r. w Wólce Pełkińskiej. Tu uczestnicy obchodów przeżyli pierwszą chwilę refleksji i modlitwy[paywall] .

Pod murem opactwa

Druga część obchodów odbyła się w jarosławskim opactwie w kościele pw. św. Mikołaja i Stanisława bpa. Tu odprawione zostało nabożeństwo z udziałem bpa Stanisława Jamrozka w intencji pomordowanych na trenie Podkarpacia Żydów oraz Polaków zamordowanych za pomoc niesioną Żydom w tych trudnych czasach. Szczególnie przejmującym punktem nabożeństwa było odczytanie ich nazwisk przez gości z Izraela, zastępcę burmistrza Dariusza Tracza, wicestarostę jarosławskiego Mariusza Trojaka oraz prof. Wacława Wierzbieńca z Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dopełnieniem mszy był montaż artystyczny przygotowany przez uczniów jarosławskich szkół: Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha oraz Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych. Zwieńczeniem zaś modlitwa i zapalenie zniczy przy murach opactwa, w miejscu szczególnym, gdzie hitlerowcy wykonywali egzekucje przetrzymywanych w klasztornych lochach Żydów. Jarosławskie wspomnienie Holocaustu zakończył natomiast wykład dra hab. Leszka Hańdo, wygłoszony w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia. Jego tematem były działania Instytutu für Deutsche Ostarbeit w Jarosławiu (IDO) w okresie okupacji niemieckiej.

70 miejscowości pamiętało

Pomysłodawcą i organizatorem Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu jest prof. Wacław Wierzbieniec z Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, którego od 2012 wspiera w tych działaniach rzeszowski oddział IPN. Obchody zorganizowane zostały już po raz jedenasty i wzięło w nich udział 70 miejscowości z całego województwa. Oprócz Jarosławia pamięć Żydów zamordowanych w czasie II wojny światowej czczono m.in. w: Birczy, Dubiecku, Horyńcu, Kaczudze, Lubaczowie, Przemyślu, Przeworsku i Radymnie. W każdym z tych miejsc formuła obchodów była nieco inna, wszędzie jednak mieszkańcy i władze lokalne podeszli do nich z powagą i zaangażowaniem. Tegoroczna edycja obchodów rozpisana była na kilka dni. Pierwsze wydarzenia pod hasłem uczczenia ofiar Holocaustu odbyły się 23 stycznia, ostatnie miały miejsce 2 lutego, a największa intensywność imprez przypadła na okres pomiędzy 29 stycznia a 1 lutego.
pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    hasler - niezalogowany 2019-02-10 13:16:21

    Dokładnie, pozdrowienia z Gniewczyny http://www.miesiecznik.znak.com.pl/6352008tadeusz-markielzaglada-domu-trinczerow/

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    asdf - niezalogowany 2019-02-11 17:19:49

    Tej zbrodni też zapomnieć nie wolno    https://forumemjot.wordpress.com/2015/02/11/9-lutego-72-rocznica-poczatku-rzezi-wolynskiej/

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama