Reklama

„Terytorialsi” doskonalili się na... lodzie

Żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej ćwiczyli odpowiednie reagowanie w sytuacjach kryzysowych w okresie zimowym. Działania ratunkowe prowadzone wraz ze strażakami z powiatu łańcuckiego na zbiorniku wodnym w Husowie pozwoliły im doskonalić umiejętności technik ratownictwa wodno-lodowego.

Ćwiczenie zorganizowano w dwóch częściach. Instruktorzy szkolenia – strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Łańcuta – omówili zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa działań ratowniczych na lodzie oraz przekazali podstawowe wiadomości o zagrożeniach z tym związanych.

Uczestnicy po zapoznaniu się ze specjalistycznym sprzętem, technikami ratownictwa lodowego i samoratownictwa przeszli do części praktycznej[paywall]. Na tym etapie podkarpaccy „terytorialsi” ćwiczyli zachowanie się w różnych sytuacjach podczas działań ratujących życie na lodzie.

– Ważnym zagadnieniem dla żołnierzy podczas ćwiczenia była nauka ewakuacji osoby tonącej. Istotną kwestią było nauka zabezpieczenia miejsca wypadku, jak również udzielenie pomocy osobie poszkodowanej. Terytorialsi doskonalili też umiejętności udzielania kwalifikowanej pomocy osobom w stanie wychłodzenia, hipotermii oraz w przypadkach podtopienia. Instruktorzy podczas szkolenia szczególną uwagę zwrócili na zagadnienia związane z nauką poruszania się po lodzie o różnej grubości i z wykorzystaniem podręcznego sprzętu oraz prowadzeniem ewakuacji osoby poszkodowanej z asekuracją – podsumował rzecznik prasowy 3 Podkarpackiej BOT kpt. Witold Sura.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama