161 lat temu, 22 stycznia 1863 r., Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego rozpoczęło się powstanie styczniowe, największy w XIX w. polski zryw narodowy. W przededniu rocznicy zrywu narodowowyzwoleńczego żołnierze 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej uczcili pamięć powstańców.
Przemyscy „terytorialsi” odwiedzili groby bohaterskich Polaków spoczywających na Cmentarzu Głównym w Przemyślu, zaangażowanych 161 lat temu w walkę o odzyskanie przez Polskę wolności i możliwości samostanowienia.
– Oddając im hołd, nasi żołnierze wspominają męstwo i poświęcenie tych, którzy stanęli w obronie wartości i marzeń o wolnej Polsce. Wiemy, że pomimo przeciwności losu i ogromnych trudności, bohaterowie tego zrywu niepodległościowego walczyli z godnością, kierując się ideałami honoru i oddania się sprawie wyzwolenia całego narodu spod panowania zaborców. Stojąc nad grobami naszych poprzedników, zachęcamy wszystkich do uczestnictwa w uroczystościach upamiętniających to doniosłe wydarzenie w historii Polski. Niech to będzie czas refleksji nad naszą przeszłością, ale także okazja do budowania wspólnej przyszłości, godnej dziedzictwa tych, którzy walczyli o naszą niepodległośćReklama
– powiedział rzecznik prasowy 20. Przemyskiej BOT ppor. Rafał Laska.
mars
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze