Reklama

Terytorialsi podsumowali rok

– Miniony rok był bardzo wymagającym okresem funkcjonowania naszej brygady, w tym także czasem próby gotowości żołnierzy do podjęcia walki z epidemią SARS-CoV-2. To oraz wiosenna powódź zdeterminowały nasze działania – powiedział rzecznik prasowy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej kpt. Witold Sura.

Już 18 marca ub.r. podkarpaccy terytorialsi, wśród których są osoby z Przemyśla, Jarosławia, Przeworska czy Lubaczowa, zmienili model funkcjonowania ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy. Rozpoczęli operację pod kryptonimem „Odporna Wiosna”. Jej celem było łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności społeczności lokalnych. Wszystko związane było oczywiście z atakiem koronawirusa SARS-CoV-2[paywall]. W związku z dużą liczbą zadań, związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się COVID-19 oraz sporym zaangażowaniem żołnierzy w pomoc na różnych płaszczyznach, dowództwo brygady zadbało o szerszą rekrutację do służby w pododdziałach bojowych oraz wsparcia i dowodzenia. W 2020 r. do brygady dołączyło ponad 500 żołnierzy. Obecnie w 3 Podkarpackiej Brygadzie OT służy blisko 3600 terytorialsów. Systematycznie brygada była doposażana w najnowocześniejszy sprzęt i broń.

Działalność przeciwepidemiologiczna

Do koniec czerwca 2020 r. WOT zakończył operację „Odporna Wiosna”, jednocześnie rozpoczynając walkę z COVID-19 w ramach akcji „Trwała Odporność”. Ta operacja skupiona została głównie na gaszeniu ognisk koronawirusa, a działania ukierunkowane były na wsparcie opieki medycznej, służb sanitarnych, samorządów i wojewodów w taki sposób, aby panować nad transmisją wirusa. Na wniosek wojewody podkarpackiego od początku kwietnia ub.r. brygada delegowała cztery, a niekiedy sześć zespołów medycznych do wsparcia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Żołnierze pobierali wymazy mobilnie w domach osób przebywających w kwarantannie, DPS, wyznaczonych placówkach medycznych, metodą „drive thru” oraz „walk thru”. W sumie do tej pory nasi medycy pobrali blisko 15 tysięcy wymazów.

Reklama

Monitorowali kwarantanny

W listopadzie ub.r. żołnierze 3 PBOT rozpoczęli akcję odbioru próbek SARS-CoV-2 z 27 podkarpackich szpitali i ich transportu do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie. Na wniosek Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie ponad 80 żołnierzy OT codziennie prowadziło monitoring osób objętych kwarantanną. W tym trudnym czasie 3 PBOT wspomagała również Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. Żołnierze regularnie oddawali krew, której brakowało szczególnie na początku epidemii.

– W tym okresie zorganizowaliśmy trzykrotnie pobieranie krwi mobilnie w krwiobusie. W czasie pandemii żołnierze oddali 798 litrów krwi. W sumie od początku powstania brygady krew oddało 2900 terytorialsów, odprowadzając do banku RCKiK 1305 litrów krwi. Warto także wspomnieć, że w okresie pandemii prowadziliśmy dystrybucję dużych ilości środków ochrony indywidualnej w postaci płynów dezynfekujących, kombinezonów, fartuchów medycznych i chirurgicznych, maseczek, rękawiczek, jak również żywności. W tym czasie zaopatrywaliśmy 192 podmioty administracji publicznej, 34 placówki medyczne oraz organizacje non profit z Podkarpacia – wyliczył kpt. W. Sura.

Reklama

Pomagali przy powodzi

23 czerwca 2020 r. żołnierze 3 PBOT wraz z druhami ochotniczych straży pożarnych pomagali mieszkańcom podtopionych domostw w miejscowościach: Bircza, Sufczyna, Lipa i Malawa na terenie powiatu przemyskiego. W kolejnych dniach działania przeciwpowodziowe rozszerzyli o powiaty: przeworski, rzeszowski, łańcucki i jasielski. Każdej doby zaangażowanych było blisko 500 terytorialsów. Bywały dni, gdzie do wsparcia użyto blisko 800 podkarpackich terytorialsów. Żołnierze wraz ze strażakami oraz żołnierzami wojsk operacyjnych pomagali powodzianom w usuwaniu skutków podtopień w gospodarstwach domowych, udrażnianiu gminnych i powiatowych dróg dojazdowych oraz rzek.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Stachu - niezalogowany 2021-01-10 19:03:01

    Służba nie za darmo niech ktoś napisze jakie mają wynagrodzenie  miesięczne 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama