Reklama

„Terytorialsi” podsumowali rok

Wciąż jeszcze finalnie niesformowana 20 Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. dyw. Stefana Roweckiego ps. „Grot” ma za sobą niezwykle pracowity rok. Przez 12 miesięcy rozwijali swój potencjał, podnosili kwalifikacje. Brygada liczy obecnie ponad 1 tys. 100 żołnierzy, ale będzie ich więcej.

Mottem Wojsk Obrony Terytorialnej w Polsce jest „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. Oczywiście przyświeca ono jednej z najmłodszych formacji wojskowych tego typu w naszym kraju, czyli 20 Przemyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Przemyscy „terytorialsi” cały czas byli i są zaangażowani w pomoc obywatelom ukraińskim, którzy nie z własnej woli uciekają przed wojną, kontynuowali działania związane z zabezpieczeniem granicy polsko-białoruskiej, wynikające z próby hybrydowej destabilizacji sytuacji w Polsce i Europie przez białoruski reżim.

– Miniony rok był dla naszych żołnierzy także rokiem czynnego podnoszenia kwalifikacji poprzez aktywny udział w różnorodnych kursach i szkoleniach, między innymi z zakresu ratownictwa medycznego, SERE B, specjalistycznego kursu operatorów systemu Javelin, strzelców wyborowych i innych niezbędnych do prawidłowego wykonywania zadań z zakresu obrony powierzonego terytorium

Reklama

– wyliczył rzecznik prasowy 20 PBOT por. Rafał Laska[paywall].

Patron

2023 r. był także czasem, w którym przemyska brygada otrzymała imię gen. dyw. Stefana Roweckiego ps. Grot”. Bohatera narodowego, generała dywizji Wojska Polskiego, zdolnego dowódcy wojskowego i teoretyka wojskowości, komendanta głównego Związku Walki Zbrojnej, dowódcy Armii Krajowej. W zeszłym roku brygada przyjęła Chorągiew Wojska Polskiego, która będzie używana w trakcie różnego rodzaju świąt narodowych, państwowych i wojskowych.

– Zeszły rok był także bardzo owocny, jeśli chodzi o współpracę i podpisanie szeregu porozumień lokalnych o współdziałaniu z instytucjami, między innymi z Komendą Wojewódzką Policji w Rzeszowie, Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie oraz Państwową Akademią Nauk Stosowanych w Przemyślu. Zawarte porozumienia regulują formy współdziałania, choćby w przypadku wystąpienia zdarzeń kryzysowych, ratowania życia ludzkiego, poszukiwania osób zaginionych, a także pozwalają na organizowanie wspólnych przedsięwzięć szkoleniowych, wymianę doświadczeń, udzielanie specjalistycznego wsparcia technicznego i osobowego oraz udostępnianie baz szkoleniowych. Wspieraliśmy także organy samorządowe, przeprowadzając szkolenia z zakresu współpracy i przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym, w których WOT stanowi mocny element tego systemu

Reklama

– powiedział por. R. Laska.

Wcielenia. Brygada rośnie w siłę

W ub.r. w 20 Przemyskiej BOT przeprowadzonych zostało aż sześć wcieleń rekruckich na szkolenie podstawowe i wyrównawcze. Dzięki temu rozrasta się bardzo dynamicznie. Włączony w jej struktury został już 202 Batalion Lekkiej Piechoty w Jarosławiu. Docelowo, po włączeniu 203 Batalionu Lekkiej Piechoty z Sanoka, brygada będzie realizowała zadania KOP (Komponent Obrony Pogranicza), a co za tym idzie jej zadania będą skoncentrowane na zapewnieniu bezpieczeństwa pasa przygranicznego i bezpośredniej ochronie granicy państwa.

Reklama

Dla potrzeb rozrastającej się brygady zakupiono w Przemyślu budynki koszarowe
po byłej jednostce wojskowej, a w Lesku budynek przeznaczony dla kompani lekkiej piechoty. Daje to możliwość zapewnienia dobrych warunków bytowych zwiększającej się liczbie żołnierzy.

Quady i survival

Pokłosiem szkolenia doskonalącego jazdę quadem i motocyklem, które zostało zorganizowane w Przemyślu, jest powołanie dla całego WOT ośrodka doskonalącego jazdę na tym sprzęcie. Z racji swojego położenia geograficznego drugim centralnym programem szkoleniowym organizowanym w przemyskiej brygadzie będzie doskonalenie umiejętności w zakresie survivalu. 2023 r. to także czas, w którym przemyska brygada zorganizowała pierwszą w swojej historii „Sondę” – czyli kurs na pierwszy stopień podoficerski kaprala.

Reklama

– Nasi żołnierze są widoczni. Wielokrotnie uczestniczyli w pokazach swojego wyposażenia, wspierając lokalne społeczności, zabezpieczali różnego rodzaju zawody o zróżnicowanym stopniu trudności, niejednokrotnie sami uczestnicząc w zmaganiach sportowych

– stwierdził rzecznik prasowy przemyskiej brygady.

Okres dalszego rozwoju brygady w br. zostanie zapoczątkowany szkoleniem z cyklu „Ferie z WOT”, które rozpocznie się 26 stycznia br., a zakończy przysięgą 10 lutego br.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama