Reklama

Terytorialsi pomagają w pobieraniu wymazów. Walczą z COVID-19

Od 1 kwietnia br. terytorialsi z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Rzeszowie wspierają służby sanitarne w pobieraniu wymazów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Najpierw uczestniczyli w szkoleniu instruktażowym w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, by potem teorię przekuć w czyny – gościli u osób przebywających w kwarantannie w warunkach domowych.

Ze względów bezpieczeństwa żołnierze są wyposażeni w specjalne kombinezony, maseczki, gogle i rękawiczki. Po pobraniu wymazu odpowiednio zabezpieczona, opisana i oznaczona próbka przewożona jest przez nich do laboratorium, w którym zostaje poddana badaniom. Do pobierania wymazów delegowani są żołnierze, posiadający kompetencje co najmniej ratownika medycznego i ukończone specjalistyczne szkolenie, które prowadzi Wojskowy Ośrodek Medycyny Prewencyjnej[paywall].

– Nasi żołnierze zostali przeszkoleni w zakresie pobierania wymazu z nosogardła. Z podkarpackiej brygady przygotowane są dwa zespoły transportowe, które od jutra rozpoczną swoją działalność w zakresie pobierania materiału klinicznego w kierunku zakażeń wirusowych – powiedział jeden z przeszkolonych ratowników medycznych 3. PBOT.

Reklama

– Aby ograniczyć ryzyko zarażenia koronawirusem, do pobierania wymazów delegowani są specjalnie wyselekcjonowani żołnierze. Nie mogą mieć więcej niż 45 lat, muszą być zdrowi, nie mogą chorować na choroby przewlekłe, ponadto nie przebywali w ciągu ostatniego miesiąca w krajach o podwyższonym ryzyku zakażenia. Ponadto muszą ukończyć specjalistyczne szkolenie – powiedział dowódca podkarpackich terytorialsów płk Dariusz Słota.

Co robią terytorialsi?

Wojska Obrony Terytorialnej już 6 marca br. włączyły się we wsparcie innych podmiotów w walce z pandemią. Pierwszym zadaniem było wsparcie kombatantów Armii Krajowej i organizacji niepodległościowych oraz osób starszych, kolejnymi – wsparcie Straży Granicznej i służb lotniskowych. Od 18 marca br. prowadzą pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „Odporna Wiosna”. Jej celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych. W ramach tej akcji dostarczają żywność i leki, wspierają służby sanitarne i samorząd terytorialny, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspierają rodziny personelu medycznego, kombatantów, osoby starsze i przebywających w kwarantannie, oddają krew oraz prowadzą infolinię wsparcia.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    roki - niezalogowany 2020-04-07 13:50:22

    Walczą śmiech na sali .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Czołem żolnierze - niezalogowany 2020-04-07 14:34:19

    Swój udział mają,  może wydawać się nieduży  ale  jest. A co ty robisz?   Śmiejesz zza klawiatury?  Żałosny ciul z ciebie.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    J-23 - niezalogowany 2020-04-08 08:55:16

    Tzn. strzelają do wirusa i każą mu złożyć rączki by go zakuć?  Ten język polski jest trudny i trudno dobrać właściwe słowa. Walka a zapobieganie poprzez totalną psychozę, jaka się udzieliła tłumom są nie do odróżnienia. Podobno będą zamykać drogi, bo one są źródłem wielu wypadków i śmierci, której liczba przewyższa ofiary wirusa. W 2018 roku w Polsce wydarzyło się 31 674 wypadków drogowych w wyniku których śmierć poniosło 2862 osób a rannych zostało 37 359 osób.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama