Reklama

„Terytorialsi” przysięgali w koszarach

14 lutego br., na terenie koszar 31 Batalionu Lekkiej Piechoty w Rzeszowie, z zachowaniem wszelkich zaleceń związanych ze stanem epidemii, odbyła się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Słowa roty wypowiedziało 73 ochotników, z czego 26 z naszego regionu.

Dzień przysięgi w 3 Podkarpackiej BOT nie był przypadkowy. 14 lutego br. przypadła 79. rocznica przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, a spadkobiercami jej tradycji są Wojska Obrony Terytorialnej. 73 żołnierzy, w tym 10 kobiet, przysięgało na sztandar brygady, a przysięgę odebrał płk Dariusz Słota, dowódca podkarpackich „terytorialsów”.

Wśród nich było[paywall] 26 osób (w tym 3 kobiety) pochodzących z naszego regionu (10 osób z powiatu przemyskiego, 8 osób z jarosławskiego, oraz po 4 osoby z powiatu przeworskiego i lubaczowskiego).

Korzystając z okazji, prezes okręgu podkarpackiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej kpt. w stanie spoczynku Julian Pawełek, skierował list do uczestników uroczystości. 

Napisał m.in. „(...) Dziś obchodzimy 79. rocznicę przekształcenia ZWZ w Armię Krajową, rozkazem Naczelnego Wodza generała Władysława Sikorskiego z 14 lutego 1942 roku. Przysięga to bezsprzecznie najważniejszy moment w życiu każdego żołnierza – niezależnie od okoliczności, czasu i miejsca jej składania. Jej cel zawsze ma w treści walkę o wolność Ojczyzny. To Wy kontynuujecie naszą misję, etos walki i tradycje (...). Życzę Wam, Drodzy Żołnierze, w imieniu własnym oraz moich kolegów, niezłomnych charakterów, walecznych serc i wytrwałości w realizacji swoich celów”.

Jak poinformował rzecznik prasowy 3 Podkarpackiej BOT kpt. Witold Sura, podczas uroczystości 50 żołnierzy brygady otrzymało promocję na pierwszy stopień podoficerski. Mianowani żołnierze w ostatnim kwartale ub.r. ukończyli kurs podoficerski „Sonda”, którego już organizatorem po raz drugi była 3 PBOT.

Nowo mianowani kaprale obejmą stanowiska dowódców sekcji w pięciu batalionach lekkiej piechoty rozmieszczonych w: Jarosławiu, Rzeszowie, Nisku, Dębicy oraz Sanoku.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    fdas - niezalogowany 2021-02-22 20:33:31

    Szkoda ludzi ,

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama