14 lutego br., na terenie koszar 31 Batalionu Lekkiej Piechoty w Rzeszowie, z zachowaniem wszelkich zaleceń związanych ze stanem epidemii, odbyła się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Słowa roty wypowiedziało 73 ochotników, z czego 26 z naszego regionu.
Dzień przysięgi w 3 Podkarpackiej BOT nie był przypadkowy. 14 lutego br. przypadła 79. rocznica przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, a spadkobiercami jej tradycji są Wojska Obrony Terytorialnej. 73 żołnierzy, w tym 10 kobiet, przysięgało na sztandar brygady, a przysięgę odebrał płk Dariusz Słota, dowódca podkarpackich „terytorialsów”.
Wśród nich było[paywall] 26 osób (w tym 3 kobiety) pochodzących z naszego regionu (10 osób z powiatu przemyskiego, 8 osób z jarosławskiego, oraz po 4 osoby z powiatu przeworskiego i lubaczowskiego).
Korzystając z okazji, prezes okręgu podkarpackiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej kpt. w stanie spoczynku Julian Pawełek, skierował list do uczestników uroczystości.
Napisał m.in. „(...) Dziś obchodzimy 79. rocznicę przekształcenia ZWZ w Armię Krajową, rozkazem Naczelnego Wodza generała Władysława Sikorskiego z 14 lutego 1942 roku. Przysięga to bezsprzecznie najważniejszy moment w życiu każdego żołnierza – niezależnie od okoliczności, czasu i miejsca jej składania. Jej cel zawsze ma w treści walkę o wolność Ojczyzny. To Wy kontynuujecie naszą misję, etos walki i tradycje (...). Życzę Wam, Drodzy Żołnierze, w imieniu własnym oraz moich kolegów, niezłomnych charakterów, walecznych serc i wytrwałości w realizacji swoich celów”.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Szkoda ludzi ,