71 nowych żołnierzy obrony terytorialnej z Podkarpacia, w tym ponad 20 osób z naszego regionu, wypowiedziało rotę przysięgi wojskowej podczas ślubowania na sztandar 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, które odbyło się w Nowej Dębie.
Przysięga odbyła się na placu apelowym Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie. Jak już wspomnieliśmy, żołnierze przysięgali na sztandar 3 PBOT, który w 80. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego i[paywall] w dniu święta Wojsk Obrony Terytorialnej dowódca brygady płk Dariusz Słota odebrał z rąk zwierzchnika sił zbrojnych, prezydenta RP Andrzeja Dudy.
– Ze względu na panującą pandemię i obostrzenia sanitarne uroczystość była skromna. Zorganizowana tak, by zachowane zostały wszelkie zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego w sprawie COVID-19. Wśród ochotników, którzy wypowiedzieli słowa przysięgi, było 44 studentów i uczniów szkół ponadpodstawowych oraz 19 kobiet – wyliczył rzecznik prasowy 3 PBOT kpt. Witold Sura.
Do głównych bohaterów uroczystości, na ręce dowódcy brygady, list skierował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Jego treść odczytano w czasie uroczystości.
„(...) Żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wielokrotnie dowiedli, że powołanie nowego rodzaju sił zbrojnych było potrzebne. Wasi starsi stażem koledzy brali czynny udział w walce z pandemią, usuwali skutki klęsk żywiołowych oraz wspierali inne służby w ich zadaniach. Dziś, wypowiadając słowa przysięgi, dołączacie do nich, aby ramię w ramię z pozostałymi rodzajami sił zbrojnych stać na straży bezpieczeństwa Polski i jej obywateli. To poważne zobowiązanie, ale jestem pewien, że w chwili próby wywiążecie się z niego (...)” – napisał m.in.
Warto dodać, że przysięga była zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego, które odbyło się na obiektach szkoleniowych OSPWL Dęba. Organizatorem „szesnastki” był 32 Batalion Lekkiej Piechoty z Niska, gdzie pod okiem doświadczonych instruktorów ochotnicy uczyli się praktycznych umiejętności posługiwania bronią, zasad zachowania na współczesnym polu walki, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii.
– Owa szesnastka to dopiero początek szkolenia naszych terytorialsów – cykl szkolenia trwa trzy lata i podzielony jest kolejno na etapy szkolenia indywidualnego, specjalistycznego i zgrywającego – podsumował kpt. W. Sura.
3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, rozmieszczonych w: Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Kiedyś to było wojsko a nie przedszkole obecne odpowiedz w linku https://www.youtube.com/watch?v=_AvIHDN5Rfk&ab_channel=Suszki_PL
Kiedyś to było wojsko a nie przedszkole obecne odpowiedz w linku https://www.youtube.com/watch?v=_AvIHDN5Rfk&ab_channel=Suszki_PL