Reklama

Terytorialsi przysięgali na sztandar

71 nowych żołnierzy obrony terytorialnej z Podkarpacia, w tym ponad 20 osób z naszego regionu, wypowiedziało rotę przysięgi wojskowej podczas ślubowania na sztandar 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, które odbyło się w Nowej Dębie.

Przysięga odbyła się na placu apelowym Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie. Jak już wspomnieliśmy, żołnierze przysięgali na sztandar 3 PBOT, który w 80. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego i[paywall] w dniu święta Wojsk Obrony Terytorialnej dowódca brygady płk Dariusz Słota odebrał z rąk zwierzchnika sił zbrojnych, prezydenta RP Andrzeja Dudy.

– Ze względu na panującą pandemię i obostrzenia sanitarne uroczystość była skromna. Zorganizowana tak, by zachowane zostały wszelkie zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego w sprawie COVID-19. Wśród ochotników, którzy wypowiedzieli słowa przysięgi, było 44 studentów i uczniów szkół ponadpodstawowych oraz 19 kobiet – wyliczył rzecznik prasowy 3 PBOT kpt. Witold Sura.

Reklama

List od ministra

Do głównych bohaterów uroczystości, na ręce dowódcy brygady, list skierował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Jego treść odczytano w czasie uroczystości.

„(...) Żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wielokrotnie dowiedli, że powołanie nowego rodzaju sił zbrojnych było potrzebne. Wasi starsi stażem koledzy brali czynny udział w walce z pandemią, usuwali skutki klęsk żywiołowych oraz wspierali inne służby w ich zadaniach. Dziś, wypowiadając słowa przysięgi, dołączacie do nich, aby ramię w ramię z pozostałymi rodzajami sił zbrojnych stać na straży bezpieczeństwa Polski i jej obywateli. To poważne zobowiązanie, ale jestem pewien, że w chwili próby wywiążecie się z niego (...)” – napisał m.in.

Zwieńczenie szkolenia

Warto dodać, że przysięga była zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego, które odbyło się na obiektach szkoleniowych OSPWL Dęba. Organizatorem „szesnastki” był 32 Batalion Lekkiej Piechoty z Niska, gdzie pod okiem doświadczonych instruktorów ochotnicy uczyli się praktycznych umiejętności posługiwania bronią, zasad zachowania na współczesnym polu walki, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii.

Reklama

– Owa szesnastka to dopiero początek szkolenia naszych terytorialsów – cykl szkolenia trwa trzy lata i podzielony jest kolejno na etapy szkolenia indywidualnego, specjalistycznego i zgrywającego – podsumował kpt. W. Sura.

3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, rozmieszczonych w: Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    tygrys - niezalogowany 2020-09-14 21:40:26

    Kiedyś to było wojsko a nie przedszkole obecne  odpowiedz w linku      https://www.youtube.com/watch?v=_AvIHDN5Rfk&ab_channel=Suszki_PL

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama