Reklama

To często jest nasz pierwszy dom. 30 lat DPS w Huwnikach[Fotorelacja]

– O miejscu pracy mówi się: to nasz drugi dom. Dla nas często to był i jest pierwszy dom – mówią Maria Gierczak i Andrzej Węglarz, pracownicy o najdłuższym, bo trzydziestoletnim stażu w Domu Pomocy Społecznej w Huwnikach. Jaki jubileuszowy cel postawiła sobie Jadwiga Lis, dyrektorka DPS w Huwnikach? – Aby nasi mieszkańcy byli szczęśliwi.

Maria Gierczak i Andrzej Węglarz nie kryją wzruszenia, gdy wspominają swoje początki w DPS-ie. – Tu kiedyś był PGR. Gdy powstawał DPS, pracowaliśmy tyle, ile wymagała sytuacja. Jak trzeba było pomóc naszemu mieszkańcowi, to nikt nie liczył czasu – mówią. Trzydziestoletnim stażem pracy może się pochwalić jeszcze ośmioro innych pracowników. Wszyscy z okazji jubileuszu otrzymali listy gratulacyjne od starosty przemyskiego Bożeny Ryczan. 

Początek

„1 czerwca 1994 r. tworzy się Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych w Huwnikach. Siedzibą Domu jest miejscowość Huwniki, gmina Fredropol, województwo przemyskie. Podstawowymi zadaniami DPS jest:
1. Zapewnienie całodobowej opieki mieszkańcom.
2. Zaspokojenie niezbędnych potrzeb bytowych, zdrowotnych, społecznych i religijnych”. 
Dokument podpisał ówczesny wojewoda przemyski Zygmunt Ciupiński. Tym lapidarnym wpisem rozpoczęła się historia wyjątkowego domu. 
– Tutaj nie można podchodzić do swoich obowiązków urzędowo – mówi dyrektorka Jadwiga Lis. – To jest służba. Oprócz bieżących problemów, które trzeba rozwiązywać, cały czas mamy na uwadze naszych mieszkańców. Oni są najważniejsi, ich zdrowie, samopoczucie psychofizyczne. Mam nadzieję, że właśnie tak czują się u nas pani Zdzisława i pan Henryk. Od trzydziestu lat są naszymi mieszkańcami – dodaje pani dyrektor, która zanim objęła stanowisko w Huwnikach, przez 16 lat poznawała od podszewki problemy osób potrzebujących, pracując w przemyskim MOPS. 

Reklama

Jubileusz 

Jubileuszowe uroczystości rozpoczęła msza święta w kaplicy DPS, koncelebrowana przez ks. abpa Adama Szala. Oficjalna część natomiast miała miejsce w Szkole Podstawowej w Huwnikach.    
„30 lat. Wiek to tylko liczba. Liczy się życie, które wypełnia te lata. 
Z wielką radością i wzruszeniem witam Państwa na uroczystości obchodów 30-lecia istnienia naszego DPS w Huwnikach. Dom jest jednostką organizacyjną pomocy społecznej powiatu przemyskiego, położony na terenie Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego w gminie Fredropol. Jest to dla nas wyjątkowy dzień, który pozwala nam spojrzeć wstecz na lata pełne troski, opieki i wspólnych przeżyć. Przede wszystkim chcę wyrazić ogromną wdzięczność wszystkim tym, którzy przez te trzy dekady tworzyli i nadal tworzą to wyjątkowe miejsce, którzy przyczynili się do rozwoju i sukcesu tego miejsca – władzom powiatu przemyskiego, władzom lokalnym, pracownikom Domu Pomocy Społecznej w Huwnikach. Nasz dom jest miejscem, gdzie każdy człowiek, niezależnie od wieku, znajduje ciepło, opiekę i wsparcie.
Człowiek w jesieni życia zasługuje na szczególną uwagę i szacunek. To czas, gdy możemy czerpać z mądrości i doświadczeń starszych pokoleń. To również czas, który niesie ze sobą pewne wyzwania – zarówno fizyczne, jak i emocjonalne. Dlatego nasza misja jest tak ważna. Wspieramy naszych mieszkańców, aby mogli się cieszyć każdym dniem, pełnym godności i spokoju. Dziękuję naszym wspaniałym pracownikom za ich zaangażowanie, cierpliwość i serce, które wkładają w swoją pracę. Państwa codzienna troska sprawia, że nasi podopieczni czują się jak w domu, otoczeni rodziną. Dziękuję również naszym mieszkańcom za ich zaufanie, za dzielenie się swoimi historiami i doświadczeniami. Wreszcie, dziękuję wszystkim, darczyńcom, wolontariuszom i wszystkim przyjaciołom naszego domu” – napisała w jubileuszowym przemówieniu Jadwiga Lis. 

Gratulacje od władz
Do gratulacji przyłączyli się między innymi: Piotr Pilch – wicemarszałek województwa podkarpackiego, Jan Janusz – zastępca starosty przemyskiego, Jerzy Góralewicz – sekretarz powiatu przemyskiego, Lucjan Mielnikiewicz – członek zarządu powiatu przemyskiego, Mariusz Śnieżek – wójt gminy Fredropol, Ryszard Wołoszyn – kierownik GOPS w Przemyślu, Stanisław Leszega – dyrektor DPS w Moczarach. Po oficjalnych gratulacjach życzenia złożyły liczne delegacje DPS z regionu, GOPS, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych: Katarzyna Wrześniowska – kierownik Posterunku Policji we Fredropolu komisarz, ppłk. Robert Cwynar – komendant placówki SG w Huwnikach, wieloletni przyjaciel DPS w Huwnikach Zygmunt Marciak, Agnieszka Misiewicz – dyrektorka Zespołu Szkół w Huwnikach. 
Po części oficjalnej mieszkańcy DPS razem z terapeutami zajęciowymi Anetą Żurek i Rafałem Solimą przygotowali program artystyczny, a Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Strojów Historycznych „Damy i Huzary” zaprezentowało piękne kreacje z minionych czasów. Na zakończenie wszyscy: mieszkańcy, zaproszeni goście, mieszkańcy zaprzyjaźnionych DPS-ów, pracownicy mogli skosztować potraw z grilla i kuchni polowej. Przy pięknie zachodzącym za Połoninki Arłamowskie słońcu, w połyskującym blasku Wiaru i przy muzyce zespołu Patent, zakończył się jubileuszowy dzień DPS w Huwnikach dla sześćdziesięciu czterech jego mieszkańców. 
Artur Wilgucki 

Reklama

Dyrektorzy DPS w Huwnikach:

1. Dominik Cebeńko
2. Wiesław Żak
3. Grzegorz Gościński
4. Stanisław Paluch
5. Zofia Ważna-Lisowiec
6. Jerzy Jagustyn
7. Jadwiga Lis 


Podziękowania jubileuszowe dla:  

powiatu przemyskiego
Mariusza Śnieżka, wójta gminy Fredropol 
Agnieszki Misiewicz, dyrektor Zespołu Szkół w Huwnikach
Hotelu Arłamów S.A.
Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych 
Ines sp. z o.o. w Rzeszowie
Hensfort Producenta Okien i Drzwi Przemyśl
Tomasza Szybiaka, Gruszowa 
Centrum Rehabilitacji Wojciecha Mikuły
Piotruś Pan Plus sp. z o.o. Przemyśl
Batisty sp. j. Hurtowni drobiu i wędlin, Czarna Sędziszowska  
F.U.P.H.  Wojtex p. Wojciecha Starosolskiego Przemyśl
Piekarni Delux p. Leszka Rachwała
Baj-Domu. Hurtowni naczyń, szkła, AGD Przemyśl
ASTCHEM-u Hurtowni środków czystości i opakowań Przemyśl
klasztoru oo. Franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej
wolontariuszy z I LO w Przemyślu i II LO w Przemyślu
oraz osób anonimowych.

Reklama

Za okazane serce i wsparcie serdecznie dziękujemy!

Życzenia z okazji jubileuszu przesłali wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, prezydent miasta Przemyśla Wojciech Bakun oraz wójt gminy Krasiczyn Krzysztof Dobrowolski.                        
     
 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 07/07/2024 20:59
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama