Sesją popularnonaukową zakończyła się realizacja trwającego od stycznia projektu „Topiec, błąd i lizibożek – wystawa wierzeń demonologicznych regionu przeworskiego”. 23 listopada 2018 r. w sali balowej pałacu Lubomirskich zebrani wysłuchali trzech wykładów dotyczących demonologii i wierzeń ludowych regionu.
W ramach projektu wartego 25 tys. zł działo się przez ostatni niemalże rok w Przeworsku i okolicach bardzo wiele. Przede wszystkim podjęto próbę odtworzenia duchowości dawnych mieszkańców ziemi przeworskiej. W ramach badań przeprowadzono kwerendę biblioteczną i archiwalną, zrealizowano badania etnograficzne, wykonano terenową dokumentację fotograficzną w kilkunastu miejscowościach powiatu przeworskiego[paywall] . Efektami tych prac realizujący projekt pracownicy Muzeum w Przeworsku podzielili się kilkukrotnie, przygotowali lekcję muzealną, odbyły się zajęcia plastyczne, podczas których dzieci z przeworskich szkół tworzyły ilustracje do opowieści wierzeniowych. W ramach projektu odbyła się też wystawa w Galerii „Magnez” oraz ukazał się książkowy komentarz wystawy autorstwa Katarzyny Ignas, wydany przez Wydawnictwo Edytorial.
23 listopada odbyła się sesja popularnonaukowa stanowiąca niejako podsumowanie całego przedsięwzięcia. Z wykładem pt „O bohatyniach, chowańcach i innych demonach. Z demonologii ludowej południowo-wschodniej Polski”wystąpiła dr Małgorzata Dziura z Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, grafik Sylwia Zawiślak opowiedziała o przenikaniu się wyobraźni ludowej i wyobraźni współczesnej. Wreszcie etnograf Katarzyna Ignas podsumowała całe przedsięwzięcie, zdała relację z kolejnych etapów jego realizacji, prezentując przy tym zgromadzone w ramach badań materiały. Na sesji z ramienia Starostwa powiatowego obecny był sekretarz powiatu Mariusz Pieniążek, a poczęstunek – tradycyjne wiejskie jadło – przygotowały panie z Koło Gospodyń Wiejskich z Huciska Jawornickiego.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze