Do pięknej przemyskiej tradycji należy, iż uroczystości związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbywają się przy historycznym obelisku, wzniesionym w 1891 r. na Wzgórzu Zamkowym. Tak było i w tym roku. Przemyślanie chyba nie wyobrażają sobie innego miejsca do celebrowania tego święta.
Kamień nieopodal Zamku Kazimierzowskiego „widział” już wiele ceremonii, poświęconych pierwszej w Europie, drugiej na świecie, konstytucji polskiego państwa. Ustawiony w 100. rocznicę jej uchwalenia. Nazwiska twórców umieszczono na betonowym cokole. Wśród wymienionych znajdziemy księdza Hugona Kołłątaja, rektora i reformatora Akademii Krakowskiej i działacza Komisji Edukacji Narodowej, Ignacego Potockiego – marszałka wielkiego litewskiego oraz Stanisława Małachowskiego, marszałka Sejmu Czteroletniego. Czwarte nazwisko to Jan Dekert, prezydent miasta Warszawy, walczący o prawa mieszczan, który 2 grudnia 1789 r. poprowadził tzw. czarną procesję, czyli demonstrację polityczną delegatów z 190 miast Rzeczpospolitej.
3 maja br. na Wzgórzu Zamkowym znowu było odświętnie. Dziesiątki przemyślan, wspólnie m.in. z: kilkunastoma pocztami sztandarowymi, przedstawicielami służb mundurowych, kombatantami, harcerzami, władzami lokalnymi (obecna była Bożena Ryczan – starosta powiatu przemyskiego, władze miasta reprezentował zastępca prezydenta Krzysztof Majcher), przemyskimi radnymi, posłem na Sejm RP Andrzejem Zapałowskim, oddały hołd twórcom jednego z najważniejszych dokumentów w polskiej historii. Uroczystości rozpoczęła msza święta w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu w intencji ojczyzny z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego. Na Wzgórzu Zamkowym nie zabrakło okolicznościowych przemówień, apelu poległych, salwy honorowej i złożenia kwiatów pod obeliskiem. Zgodnie z ceremoniałem wojskowym asystę honorową wystawiła 20. Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej, w której skład weszły pododdział reprezentacyjny oraz poczet chorągwiany i flagowy. Uroczystościom przewodniczył dowódca Garnizonu Przemyśl, szef 20. Przemyskiej BOT płk Daniel Błotko. Całość uświetniła Salezjańska Orkiestra Dęta „Augustino”.
– W cieniu historii oddajemy hołd twórcom Konstytucji 3 Maja, jednego z najjaśniejszych aktów polskiego ducha wolności. W tamtych czasach Rzeczpospolita chyliła się ku upadkowi, a jednak znalazła w sobie siłę, aby powstać i dać Europie przykład odwagi, nowoczesności i odpowiedzialności. Uchwalenie konstytucji było wyrazem mądrości narodu i wielkim aktem nadziei, że wolność i dobro wspólne mogą zwyciężyć nad prywatą i słabością
– powiedziała starosta przemyski Bożena Ryczan[paywall].
– W świecie monarchii absolutnych Polska stała się pierwszym krajem w Europie i drugim na świecie, który uchwalił nowoczesną konstytucję. Ten akt wyprzedzał swoją epokę, chronił prawa obywateli, dbał o równowagę władzy, stawiał interes państwa ponad prywatę i partykularne interesy. Dzisiaj, patrząc na dzieje naszej ojczyzny, widzimy, jak wielkie znaczenie miał tamten wysiłek. Choć ten dokument przetrwał zaledwie kilkanaście miesięcy, na zawsze zapisał się w sercach Polaków jako symbol walki o wolność, sprawiedliwość i prawo do samostanowienia. Dziedzictwo Konstytucji 3 Maja to dla nas zobowiązanie, aby pielęgnować tamte wartości. To wyzwanie, by mądrze i odpowiedzialnie budować wspólnotę opartą na szacunku, dialogu i trosce o dobro wspólne
Reklama
– dodała.
– napisał w liście nieobecny (względy służbowe) podczas uroczystości poseł Marek Rząsa. List odczytała przemyska radna Anna Grad-Mizgała.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze