Reklama

Tradycji stało się zadość. 234. rocznica Konstytucji 3 Maja w Przemyślu

Do pięknej przemyskiej tradycji należy, iż uroczystości związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbywają się przy historycznym obelisku, wzniesionym w 1891 r. na Wzgórzu Zamkowym. Tak było i w tym roku. Przemyślanie chyba nie wyobrażają sobie innego miejsca do celebrowania tego święta.

Kamień nieopodal Zamku Kazimierzowskiego „widział” już wiele ceremonii, poświęconych pierwszej w Europie, drugiej na świecie, konstytucji polskiego państwa. Ustawiony w 100. rocznicę jej uchwalenia. Nazwiska twórców umieszczono na betonowym cokole. Wśród wymienionych znajdziemy księdza Hugona Kołłątaja, rektora i reformatora Akademii Krakowskiej i działacza Komisji Edukacji Narodowej, Ignacego Potockiego – marszałka wielkiego litewskiego oraz Stanisława Małachowskiego, marszałka Sejmu Czteroletniego. Czwarte nazwisko to Jan Dekert, prezydent miasta Warszawy, walczący o prawa mieszczan, który 2 grudnia 1789 r. poprowadził tzw. czarną procesję, czyli demonstrację polityczną delegatów z 190 miast Rzeczpospolitej.

Znowu było odświętnie

3 maja br. na Wzgórzu Zamkowym znowu było odświętnie. Dziesiątki przemyślan, wspólnie m.in. z: kilkunastoma pocztami sztandarowymi, przedstawicielami służb mundurowych, kombatantami, harcerzami, władzami lokalnymi (obecna była Bożena Ryczan – starosta powiatu przemyskiego, władze miasta reprezentował zastępca prezydenta Krzysztof Majcher), przemyskimi radnymi, posłem na Sejm RP Andrzejem Zapałowskim, oddały hołd twórcom jednego z najważniejszych dokumentów w polskiej historii. Uroczystości rozpoczęła msza święta w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu w intencji ojczyzny z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego. Na Wzgórzu Zamkowym nie zabrakło okolicznościowych przemówień, apelu poległych, salwy honorowej i złożenia kwiatów pod obeliskiem. Zgodnie z ceremoniałem wojskowym asystę honorową wystawiła 20. Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej, w której skład weszły pododdział reprezentacyjny oraz poczet chorągwiany i flagowy. Uroczystościom przewodniczył dowódca Garnizonu Przemyśl, szef 20. Przemyskiej BOT płk Daniel Błotko. Całość uświetniła Salezjańska Orkiestra Dęta „Augustino”.

Reklama

Zobowiązanie i wyzwanie

– W cieniu historii oddajemy hołd twórcom Konstytucji 3 Maja, jednego z najjaśniejszych aktów polskiego ducha wolności. W tamtych czasach Rzeczpospolita chyliła się ku upadkowi, a jednak znalazła w sobie siłę, aby powstać i dać Europie przykład odwagi, nowoczesności i odpowiedzialności. Uchwalenie konstytucji było wyrazem mądrości narodu i wielkim aktem nadziei, że wolność i dobro wspólne mogą zwyciężyć nad prywatą i słabością

– powiedziała starosta przemyski Bożena Ryczan[paywall].

– W świecie monarchii absolutnych Polska stała się pierwszym krajem w Europie i drugim na świecie, który uchwalił nowoczesną konstytucję. Ten akt wyprzedzał swoją epokę, chronił prawa obywateli, dbał o równowagę władzy, stawiał interes państwa ponad prywatę i partykularne interesy. Dzisiaj, patrząc na dzieje naszej ojczyzny, widzimy, jak wielkie znaczenie miał tamten wysiłek. Choć ten dokument przetrwał zaledwie kilkanaście miesięcy, na zawsze zapisał się w sercach Polaków jako symbol walki o wolność, sprawiedliwość i prawo do samostanowienia. Dziedzictwo Konstytucji 3 Maja to dla nas zobowiązanie, aby pielęgnować tamte wartości. To wyzwanie, by mądrze i odpowiedzialnie budować wspólnotę opartą na szacunku, dialogu i trosce o dobro wspólne

Reklama

– dodała.

Musimy być razem!

  • „Ta rocznica przypomina nam wszystkim, że w sprawach najważniejszych, takich jak bezpieczeństwo ojczyzny, musimy być razem. Jeden obok drugiego. Historia pokazała, że nawet największy wysiłek i poświęcenie mogą zostać zniweczone przez kłótnie, ale też – nie bójmy się mocnych słów – przez zdradę tych, którzy słuchając podszeptów zaborców czy będąc wprost na ich usługach, osłabili Polskę. Gdy dzisiaj słyszymy stwierdzenia, że zbrojenie się to prowokowanie Rosji, że nie wolno Rosji demonizować, że należy szukać z nią porozumienia, to musimy stanowczo stwierdzić, że to powrót do Targowicy. Rosja dziś nie różni się niczym od Rosji carów czy Rosji Lenina i Stalina. Nadal rości sobie prawo do decydowania o losach innych narodów. Niestety, o zgrozo, w Polsce są nadal tacy, którzy temu przyklaskują, którzy to usprawiedliwiają, karmiąc bestię, która w przyszłości może zagrozić i nam. Trzeba również jasno postawić sprawę, że dzisiaj naszą racją stanu jest silna Polska, silne NATO i silna Unia Europejska. Ci, którzy próbują naszą pozycję w strukturach narodowych osłabić lub podważyć, działają wbrew polskim interesom, świadomie realizując obcą politykę. Dzisiejsza rocznica jest dobrym momentem, aby zwyciężyła zgoda i wspólnota narodowa. By ponad podziałami politycznymi zjednoczyć się wokół haseł tak bliskich polskim sercom, potrzebom i aspiracjom: wolności, niezależności, niepodległości i demokracji. Ich realizacja sprawi, że wygra cała Polska”

– napisał w liście nieobecny (względy służbowe) podczas uroczystości poseł Marek Rząsa. List odczytała przemyska radna Anna Grad-Mizgała.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 08/05/2025 09:40
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama