Od wielu lat Kościół w Polsce ósmy miesiąc w roku przeżywa jako miesiąc abstynencji. To czas na post od alkoholu, ale też okazja do pochylenia się nad problemem uzależnień. Nie tylko od napojów wysokoprocentowych.
„Sierpień, jako miesiąc dobrowolnej abstynencji, to wieloletnia praktyka duszpasterska, kontynuowana od czasów bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, która wydała wiele dobrych owoców. Dlaczego sierpień? Bo jest to miesiąc ważnych rocznic patriotycznych i świąt maryjnych. Tak wielu Polaków oddało życie, broniąc Ojczyzny, tak wielu cierpiało. Pytamy dzisiaj, czy stać nas na ten konkretny dar, by bronić Ojczyzny przed niebezpieczeństwem zniewolenia wewnętrznego? Czy stać nas, aby chronić rodaków przed grzechem pijaństwa?” – czytamy w orędziu bpa Tadeusza Bronakowskiego, przewodniczącego zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.
Jeszcze kilka lat temu, według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Polsce, na jednego mieszkańca przypadało średnio 10,4 l czystego alkoholu etylowego na rok. To o wiele więcej niż średnia europejska. Piją coraz[paywall] młodsi i to coraz więcej. A problem alkoholowy jest powszechnym uzależnieniem, które zaczyna się niewinnie, lecz całe dotychczasowe życie może wywrócić do góry nogami.
Przede wszystkim ważne jest uświadomienie sobie istnienia problemu, a wtedy niezwłocznie należy szukać pomocy. Profesjonalną można otrzymać przede wszystkim w poradniach leczenia uzależnień, gdzie proponowane są terapie indywidualne, grupowe, a także w razie konieczności można tam skorzystać z opieki lekarza psychiatry.
W Przemyślu zebrania anonimowych alkoholików odbywają się m.in. w parafii pw. Świętej Trójcy przy placu Konstytucji 3 Maja, w Miejskim Ośrodku Zapobiegania Uzależnieniom przy ul. Świętego Brata Alberta, oddziale dziennym terapii uzależnienia od alkoholu przy ul. Focha 31, czy w klasztorze oo. Reformatów na Jagiellońskiej. Póki nie jest za późno, można spróbować życia w trzeźwości.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze