Reklama

„Trzynastki” bez podatku na kontach emerytów już w kwietniu

W kwietniu, razem z kwietniową emeryturą lub rentą, na konto emerytów i rencistów wpłyną tzw. trzynastki. Na Podkarpaciu takie świadczenie otrzyma ponad 430 tys. osób.

Nie trzeba składać żadnych wniosków o przyznanie „trzynastki”. Jak informuje regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim Wojciech Dyląg, świadczeniobiorcy w większości otrzymają pieniądze wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Wyjątek dotyczy jedynie świadczenia przedemerytalnego i zasiłku przedemerytalnego. Osoby pobierające je na wypłatę dodatkowego rocznego świadczenia muszą poczekać do maja, bo „trzynastki” na ich konta wpłyną w terminie wypłaty świadczeń przypadającym w maju bieżącego roku. Ile wyniesie 13. emerytura? Zgodnie z ustawą trzynastki będą[paywall] wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. W 2022 r. jest to dokladnie 1338,44 zł brutto. Ministerstwo Finansów w tym roku zaniechało poboru podatku od trzynastej emerytury. Ze świadczenia zostanie pobrana jedynie składka zdrowotna w wysokości 120,46 zł, zatem trzynasta emerytura „na rękę” wyniesie dokładnie 1217,98 zł. – Zaniechanie jest jednorazowe oraz ostateczne, to znaczy podatek nie zostanie zapłacony ani teraz, ani w rozliczeniu rocznym. Zaniechanie to nie dotyczy trzynastek należnych za poprzednie lata – wyjaśnia podkarpacki rzecznik ZUS.

Zgodnie z przepisami, trzynastka przysługuje wszystkim, którzy mają na dzień 31 marca przyznane prawo do wypłaty emerytury lub renty albo innego długoterminowego świadczenia wypłacanego przez ZUS.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama