W minionym roku z pomocy tej placówki skorzystało 56 osób, w tym roku już 30. To pokazuje, że Ośrodek Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem jest potrzebny.
Ośrodek powstał w lutym zeszłego roku. Początki były trudne, niewiele osób wiedziało o jego istnieniu. Z czasem zaczęło się to zmieniać. Nawiązano współpracę z ośrodkami pomocy społecznej i policją. – Zainteresowanie wzrosło także po artykule, który ukazał się w Życiu Podkarpackim – przyznaje Honorata Elińska, pracownik ośrodka.
W minionym roku zgłosiło się 56 osób. W tym jest ich już 30. Zdecydowana większość przypadków dotyczy przemocy w rodzinie. Inne zgłoszenia dotyczą oszustw, kradzieży i pobić. Do ośrodka zgłaszają się mieszkańcy Przemyśla, ale też powiatu przemyskiego, czy jarosławskiego. Większość to kobiety. – Nie znaczy to jednak, że pomagamy tylko kobietom. Po prostu one częściej się zgłaszają – zaznacza H. Elińska.
Na klientów czeka darmowa pomoc prawna i psychologiczna. Zorganizowana została także grupa wsparcia dla osób poszkodowanych przestępstwem. Jej członkowie rozmawiają o swoich problemach i dzieląc się wzajemnymi doświadczeniami, służą sobie wsparciem. – Taka grupa pozwala poszerzyć horyzonty, dostrzec innych, którzy borykają się z podobnymi problemami, bądź też poradzili sobie z nimi – mówi pani Honorata.
Pracownicy ośrodka mogą mówić o konkretnych efektach swojej pracy. Są przypadki, kiedy kobiety po wielu latach wydostają się z pętli przemocy, która je dotykała. Tak było z jedną z pań, która zgłosiła się po pomoc. Przez wiele lat cierpiała, ale nie wiedziała co z tym zrobić i czy w ogóle powinna coś z tym robić. Dzięki wsparciu psychologa spojrzała na swoją sytuację z innej perspektywy, uwierzyła we własne siły i podjęła odpowiednie kroki. Z pomocą prawnika pracującego w ośrodku sprawa trafiła do sądu, który orzekł zadośćuczynienie za wieloletnią przemoc ze strony męża.
Ośrodek udziela także wsparcia finansowego. Są to bony żywnościowe i towarowe, a jeśli zajdzie potrzeba – jest także w stanie zapewnić nocleg na okres 2 tygodni. Jeśli osoba pokrzywdzona zdecyduje się odejść od oprawcy, ośrodek może przez pół roku udzielać także dopłat do czynszu w wysokości 500 zł.
Każda osoba zgłaszająca się po raz pierwszy do ośrodka ma prawo do jednorazowej bezpłatnej porady psychologa i prawnika, który ukierunkuje, co należy robić dalej. Warunkiem zakwalifikowania się do dalszej pomocy jest zgłoszenie o popełnieniu przestępstwa na policję lub posiadanie wszczętej procedury „Niebieskiej Karty”.
Aby umówić się na wizytę, najlepiej zadzwonić pod nr: 574 190 451. Wcześniej ośrodek mieścił się przy ul. Wilsona, obecnie ma swoje pomieszczenia przy ul. Piotra Skargi 7/1, na trzecim piętrze (siedziba Przemyskiej Agencji Rozwoju Regionalnego).
Ośrodek został otwarty przez Stowarzyszenie Wspierania Zasobów Ludzkich „Nowy Horyzont” w Rzeszowie. Jest finansowany ze środków Ministerstwa Sprawiedliwości.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze