Reklama

Tu pomagają ofiarom przestępstw

05/05/2018 14:00

W minionym roku z pomocy tej placówki skorzystało 56 osób, w tym roku już 30. To pokazuje, że Ośrodek Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem jest potrzebny.

Ośrodek powstał w lutym zeszłego roku. Początki były trudne, niewiele osób wiedziało o jego istnieniu. Z czasem zaczęło się to zmieniać. Nawiązano współpracę z ośrodkami pomocy społecznej i policją. – Zainteresowanie wzrosło także po artykule, który ukazał się w Życiu Podkarpackim­ – przyznaje Honorata Elińska, pracownik ośrodka.

W minionym roku zgłosiło się 56 osób. W tym jest ich już 30. Zdecydowana większość przypadków dotyczy przemocy w rodzinie. Inne zgłoszenia dotyczą oszustw, kradzieży i pobić. Do ośrodka zgłaszają się mieszkańcy Przemyśla, ale też powiatu przemyskiego, czy jarosławskiego. Większość to kobiety. – Nie znaczy to jednak, że pomagamy tylko kobietom. Po prostu one częściej się zgłaszają – zaznacza H. Elińska.

Reklama

 

Zadośćuczynienie za przemoc

Na klientów czeka darmowa pomoc prawna i psychologiczna. Zorganizowana została także grupa wsparcia dla osób poszkodowanych przestępstwem. Jej członkowie rozmawiają o swoich problemach i dzieląc się wzajemnymi doświadczeniami, służą sobie wsparciem. – Taka grupa pozwala poszerzyć horyzonty, dostrzec innych, którzy borykają się z podobnymi problemami, bądź też poradzili sobie z nimi – mówi pani Honorata.

Pracownicy ośrodka mogą mówić o konkretnych efektach swojej pracy. Są przypadki, kiedy kobiety po wielu latach wydostają się z pętli przemocy, która je dotykała. Tak było z jedną z pań, która zgłosiła się po pomoc. Przez wiele lat cierpiała, ale nie wiedziała co z tym zrobić i czy w ogóle powinna coś z tym robić. Dzięki wsparciu psychologa spojrzała na swoją sytuację z innej perspektywy, uwierzyła we własne siły i podjęła odpowiednie kroki. Z pomocą prawnika pracującego w ośrodku sprawa trafiła do sądu, który orzekł zadośćuczynienie za wieloletnią przemoc ze strony męża.

Reklama

Ośrodek udziela także wsparcia finansowego. Są to bony żywnościowe i towarowe, a jeśli zajdzie potrzeba – jest także w stanie zapewnić nocleg na okres 2 tygodni. Jeśli osoba pokrzywdzona zdecyduje się odejść od oprawcy, ośrodek może przez pół roku udzielać także dopłat do czynszu w wysokości 500 zł.

Każda osoba  zgłaszająca się po raz pierwszy do ośrodka ma prawo do jednorazowej bezpłatnej porady psychologa i prawnika, który ukierunkuje, co należy robić dalej. Warunkiem zakwalifikowania się do dalszej pomocy jest zgłoszenie o popełnieniu przestępstwa na policję lub posiadanie wszczętej procedury „Niebieskiej Karty”.

Reklama

Aby umówić się na wizytę, najlepiej zadzwonić pod nr: 574 190 451. Wcześniej ośrodek mieścił się przy ul. Wilsona, obecnie ma swoje pomieszczenia przy ul. Piotra Skargi 7/1, na trzecim piętrze (siedziba Przemyskiej Agencji Rozwoju Regionalnego).

Ośrodek został otwarty przez Stowarzyszenie Wspierania Zasobów Ludzkich „Nowy Horyzont” w Rzeszowie. Jest finansowany ze środków Ministerstwa Sprawiedliwości.
pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości