26 marca odbyła się wieńcząca kadencję LXXVI sesja Rady Powiatu Jarosławskiego. Jedną z ważniejszych kwestii podjętych przez radnych była uchwała odnośnie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu wicestarosty Mariusza Trojaka z powodu utraty prawa wybieralności. Finalnie – mimo uzasadnienia komisji rewizyjnej – mandat zachował.
W związku z pismem od wojewody, jakie wpłynęło do przewodniczącego jarosławskiej rady powiatu w lutym br., traktującym o możliwości naruszenia przez radnego Mariusza Trojaka art. 11 par. 1 pkt 5 ustawy Kodeks wyborczy, jarosławska rada zobowiązana została do pochylenia się nad kwestią jego miejsca zamieszkania.
Ustaleniem tego, czy wicestarosta M. Trojak faktycznie mieszka w gminie, z której otrzymał mandat samorządowca i czy w związku z tym może go sprawować, miała się zająć powołana do tego komisja rewizyjna. Ta przeprowadziła postępowanie wyjaśniające w sprawie, obligując M. Trojaka do złożenia wyjaśnień. 7 marca br. M. Trojak przedłożył przewodniczącemu komisji pisemne wyjaśnienie z załączonym materiałem dowodowym.
Tyle że po zapoznaniu się z nim komisja uznała, że stałe miejsce zamieszkania radnego Trojaka i jego rodziny, czyli żony i córki, znajduje się poza granicami powiatu jarosławskiego, ponieważ wspomniany nie przedłożył dowodów, które stanowiłyby poparcie wiarygodności jego oświadczenia, że na stałe zamieszkuje w Pruchniku i że tam koncentrują się jego funkcje życiowe. Od radnego zażądano więc przedłożenia oświadczenia pod odpowiedzialnością karną, że tak właśnie jest. Takowego jednak nie przedłożył...
Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się
Pozostało 77% tekstu do przeczytania.
Wykup dostępTwoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze