Reklama

Tworzą transgraniczny szlak turystyczny. Będzie promować walory turystyczne regionu

W lutym br. zrobiono pierwszy krok w kierunku utworzenia Związku Powiatów Południowo-Wschodnich „Przestrzeń Pogranicza”. Kolejnym jest zainicjowanie prac nad utworzeniem transgranicznego szlaku turystycznego, który przebiegać ma przez powiaty współtworzące Związek Powiatów Południowo-Wschodnich „Przestrzeń Pogranicza”. Kluczowe spotkanie w tej sprawie odbyło się początkiem kwietnia w Rudzie Różanieckiej w powiecie lubaczowskim.

Na zaproszenie starosty lubaczowskiego Barbary Broź oraz starosty tomaszowskiego Henryka Karwana zjechali tam sygnatariusze listu intencyjnego, dotyczącego powołania Związku Powiatów Południowo-Wschodnich. O zapoczątkowaniu takiej współpracy pisaliśmy w jednym ze wcześniejszych materiałów ŻP. Jej celem ma być poprawa jakości życia mieszkańców oraz podniesienie atrakcyjności turystycznej, inwestycyjnej i gospodarczej regionu. Na połączenie sił w tej kwestii zdecydowały się powiaty: przemyski, jarosławski, lubaczowski, tomaszowski i bieszczadzki. Jedną ze wspólnych deklaracji były działania na rzecz wspierania rozwoju turystyki. Takowe podjęto na kwietniowym spotkaniu, inicjując prace nad utworzeniem transgranicznego szlaku turystycznego, który przebiegać będzie przez wszystkie powiaty – sygnatariuszy Związku Powiatów Południowo-Wschodnich.

W intencji pomysłodawców szlak ten ma promować walory turystyczne regionu, sprzyjać integracji lokalnej społeczności oraz rozwojowi transgranicznej współpracy. W pracach nad wspomnianym szlakiem w Rudzie Różanieckiej aktywnie uczestniczył m.in. powiat przemyski, powiat jarosławski reprezentowany przez starostę Kamila Dziukiewicza, jak i pozostali przedstawiciele powiatów członkowskich ZPPW „Przestrzeń Pogranicza”, jak również eksperci ds. turystyki oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. Powiat przemyski reprezentowali na spotkaniu starosta przemyski Bożena Ryczan, sekretarz powiatu przemyskiego Witold Szpytman i naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego, Edukacji, Kultury i Promocji Piotr Worosz.

Reklama

Dwudniowe obrady (3 i 4 kwietnia) – prócz koncepcji[paywall] szlaku turystycznego i jego przebiegu – poświęcone były m.in. omówieniu potencjału turystycznego poszczególnych powiatów. Debatowano też nad możliwościami pozyskania funduszy na realizację projektu i przygotowano plan działań zespołu roboczego. Uczestnicy spotkania w utworzeniu transgranicznego szlaku turystycznego upatrują szansy na rozwój turystyki w regionie i promocję jego walorów na arenie międzynarodowej.

Częścią wydarzenia były też odwiedziny największych atrakcji Roztocza. Uczestnicy odwiedzili: klif morza mioceńskiego w Hucie Różanieckiej, popularne Szumy nad Tanwią, zabytkowy kościół drewniany pw. Zwiastowania NMP oraz Łuk Triumfalny w Tomaszowie Lubelskim, a także wieżę widokową w Jędrzejówce i Zespół Pałacowo- Parkowy Narolu.

Reklama

Wisienką na torcie były warsztaty kulinarne „Rybne Smaki Roztocza”, zorganizowane przez Rybacką Lokalną Grupę Działania „Roztocze”, na którym zaprezentowano bogactwo kulinarne regionu.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 03/05/2025 19:44
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama