Kiedyś magiel był miejscem, gdzie służące i gospodynie – zajęte maglowaniem prześcieradeł, obrusów i poszewek – wymieniały się nowinkami i ploteczkami. A wie pani, że ta Kowalska z Franciszkańskiej ma już trzeciego chłopa i w dodatku garbatego. Dzisiaj magiel zastępują media społecznościowe, co jest o wiele groźniejsze, gdyż plotki błyskawicznie docierają do wielu ludzi, a ich autorzy pozostają anonimowi.
Dawniej pomówiona Kowalska mogła dopaść tę, która opowiadała o niej bzdury i obić jej facjatę. Dzisiaj ustalenie autora oszczerczych plotek, czyli tzw. hejtu, jest prawie niemożliwe, a w każdym razie bardzo trudne. Pewnie dlatego plotki używa się jako oręża w walce politycznej, co widać zwłaszcza teraz, w czasie rozpoczynającej się kampanii wyborczej. Na przykład na Facebooku ostatnio krąży informacja o tym, że w więzieniu zamordowano już trzy osoby mogące oskarżyć Kuchcińskiego o udział w aferze podkarpackiej. To nic, że dwóch tęgich prawników – Giertych i Dubois – na razie jedynie coś podejrzewa tylko w sprawie Kosteckiego i dopiero bada temat, ale ludzie wiedzą lepiej – zamordowano i już, w dodatku trzech. Żeby nie być posądzonym o jakiekolwiek sympatie polityczne, przytoczę kolejną facebookową plotkę, tym razem dotyczącą opozycji. Ktoś dobrze poinformowany napisał, że pewien lokalny działacz dawniej Komitetu Obrony Demokracji, a obecnie Koalicji Obywatelskiej był esbekiem. Problem w tym, że ów działacz ma 44 lata, a działająca do 1989 roku SB raczej nie przyjmowała w swoje szeregi szesnastolatków. Krążą więc plotki po sieci, ale komu chciałoby się je weryfikować. Wielu ludzi przyjmuje je za prawdę i powiela. Nie ma to jak dawny magiel, stamtąd też płynęły plotki, ale takiej siły rażenia nie miały.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.W każdej plotce jest prawie zawsze ziarenko prawdy.A w ramach plotki obejrzałem i nie wiem co o tym sądzić.Obejrzało to przeszło 100 000 osób.https://www.youtube.com/watch?v=kIhhyUi5Lgk
"Ktoś dobrze poinformowany napisał, że pewien lokalny działacz dawniej Komitetu Obrony Demokracji, a obecnie Koalicji Obywatelskiej był esbekiem. Problem w tym, że ów działacz ma 44 lata, a działająca do 1989 roku SB raczej nie przyjmowała w swoje szeregi szesnastolatków''On to raczej nie , ale jego ojciec wujek , dziadek , to prawie na pewno . Przecież jego zachowanie jest typowym przykładem tzw'"dziecka resortowego "
W każdej plotce jest prawie zawsze ziarenko prawdy.A w ramach plotki obejrzałem i nie wiem co o tym sądzić.Obejrzało to przeszło 100 000 osób.https://www.youtube.com/watch?v=kIhhyUi5Lgk
"Ktoś dobrze poinformowany napisał, że pewien lokalny działacz dawniej Komitetu Obrony Demokracji, a obecnie Koalicji Obywatelskiej był esbekiem. Problem w tym, że ów działacz ma 44 lata, a działająca do 1989 roku SB raczej nie przyjmowała w swoje szeregi szesnastolatków''On to raczej nie , ale jego ojciec wujek , dziadek , to prawie na pewno . Przecież jego zachowanie jest typowym przykładem tzw'"dziecka resortowego "