Reklama

„Tylko” ponad dwa miliony złotych dla nadsańskiego grodu

Rzeszów prawie 30 mln, Mielec ponad 15 mln, Krosno prawie 12 mln, Stalowa Wola i Tarnobrzeg ponad 7 mln zł. Przemyśl? 2 mln 200 tys. zł.

Fundusz Inwestycji Samorządowych to pieniądze przeznaczone na dotacje dla gmin, powiatów i miast w wysokości od pół mln zł do aż ponad 93 mln. Łącznie w skali całego kraju aż 6 mld zł (5 mld dla gmin i miast na prawach powiatu i 1 mld dla powiatów ziemskich). Nie jest tajemnicą, że z powodu panującego stanu epidemii wiele gmin i powiatów boryka się z trudnościami finansowymi. Źródłem finansowania projektu jest Fundusz COVID-19[paywall]. Dotacja jest bezzwrotna, nie potrzeba tzw. wkładu własnego. Pieniądze przekazane przez rząd będzie można wykorzystać na różne inwestycje, m.in. remonty szkół i przedszkoli, inwestycje w wodociągi i kanalizację, budowę żłobków czy remonty dróg.

Każdy samorząd lokalny może skierować wniosek o przyznanie dotacji do kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego elektronicznie, za pośrednictwem wojewody. Pieniądze trafią do samorządów w ciągu kilku tygodni.

Reklama

Za mało na inwestycje

Główne założenia FIS zostały przedstawione podczas konferencji prasowej Prawa i Sprawiedliwości 25 czerwca br., na przemyskim Rynku, która w swoim założeniu była wiecem poparcia dla Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich. Udział w niej wzięli m.in. były marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński czy wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch.

– Zasady przyznania dotacji są jasne. Pieniądze z Funduszu Inwestycji Samorządowych są swoistą rekompensatą dla samorządów lokalnych za utratę dochodów na inwestycje przez panujący stan epidemii. Z obliczeń wynika, że to kwoty na poziomie 10 procent budżetów poszczególnych miast, powiatów czy gmin. Wszystko zależy od tego, ile pieniędzy dany samorząd zaplanował na inwestycje w tym roku. Im więcej, tym więcej pieniędzy w ramach dotacji dostanie. Miasto Przemyśl dostało stosunkowo niewiele w porównaniu z innymi podkarpackimi miastami z prostego powodu: zbyt mało przeznaczyło w budżecie na inwestycje. Jeśli popatrzymy na niektóre małe gminy wiejskie na Podkarpaciu, możemy zauważyć, że dostaną dwa, trzy razy więcej niż Przemyśl – stwierdził P. Pilch.

Reklama

Trzy inwestycje

– Potrzeb w Przemyślu jest bardzo wiele. Będziemy rekomendować panu prezydentowi Wojciechowi Bakunowi podczas sesji rady miejskiej trzy inwestycje: przebudowę i remont części, oczywiście wraz z potrzebną dokumentacją, drogi na ulicy Kruhel Wielki, remont ulic Focha i Sucharskiego. Pieniądze te będzie można wydatkować także w przyszłym roku. Liczę na poparcie wszystkich przemyskich radnych. Dodam, że powyższe inwestycje poparły już kluby radnych: Prawa i Sprawiedliwość, Regii Civitas i Sojuszu Lewicy Demokratycznej – powiedział przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Maciej Kamiński (PiS).

Informacje, ile i kto z naszego regionu dostał pieniędzy w ramach FIS, dostępne są na stronie internetowej – www.gov.pl/web/rozwoj/inwestycjesamorzadowe.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2020-07-02 18:30:30

    Boso ale w ostrogach.Przemyśla na kolana nie rzucą.Nie zawsze kasa jest najważniejsza.Są wartości znacznie wyższe ale to dotyczy ludzi prawych a tych w naszym mieście mamy zdecydowanie duzo albo bardziej niż dużo.Są też inni.Popatrzcie dokładnie na to zdjęcie.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    miś - niezalogowany 2020-07-02 20:39:08

    Po ch... powiedział towarzysz wyciągając kasę publiczną z partyjnych synekur "dojnej zmiany"

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    nkl - niezalogowany 2020-07-02 21:12:25

    Już Przemyśl dostał 2mld ,jak powiedział Morawiecki ub.roku

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama