Reklama

Uczcili patrona Irlandii. Były zielone smoothie, ciastka koniczynki i irlandzka muzyka

18 marca w Zespole Szkół Usługowo-Hotelarskich i Gastronomicznych w Przemyślu powiało zielenią, a wszystko za sprawą obchodów Dnia św. Patryka. Młodzież – zainspirowana trzytygodniowymi praktykami zawodowymi odbytymi w Irlandii – postanowiła przenieść tamtejsze święto na lokalny grunt.

Św. Patryk jest najbardziej znanym patronem Irlandii. 17 marca uznawany jest za datę jego śmierci i w związku z tym od 1903 roku w kraju tym oficjalnie obchodzi się wtedy Dzień św. Patryka. Irlandczycy mają tego dnia wolne i uczestniczą w okolicznościowych pochodach czy festynach. Ale święty – uważany również za patrona inżynierów, fryzjerów, bednarzy, kowali, górników, upadłych na duchu i za opiekuna zwierząt domowych – zyskał sobie sympatyków również w innych częściach świata, nie dziwi więc popularność poświęconych mu obchodów. 18 marca św. Patryka wspominano także w ZSU-HiG w Przemyślu. Dzień później niż wskazuje kalendarz, gdyż święto patrona Irlandii wypadło w tym roku w niedzielę. Jak mówi Minika Sidor z Zespołu Projektowego z ZSU-HiG, inspiracją do obchodzenia tego radosnego dnia w murach placówki była współpraca, jaką podjęto w ramach realizacji projektów Erasmus+ i POWER, mająca związek z odbywaniem trzytygodniowych praktyk zawodowych przez uczniów właśnie w Irlandii.

Jako że głównym symbolem Dnia Świętego Patryka jest trójlistna koniczyna (święty wykorzystał ją, by wyjaśniać pierwszym irlandzkim chrześcijanom dogmat o Trójcy Świętej), najwięcej osób kojarzy to święto właśnie z kolorem zielonym oraz koniczyną. W wielu krajach popularne jest więc z racji obchodów farbowanie znanych miejsc na zielono i epatowanie zielenią w formie stroju, wystroju wnętrz, koloru potraw i piwa. Zielono było też w murach przemyskiej szkoły.

Reklama

– W ten dzień od wielu lat uczniowie i kadra szkoły ubierają się na zielono, z radiowęzła sączy się, dająca pozytywną energię muzyka irlandzka, na lekcjach angielskiego odbywają się quizy związane z tradycjami tego święta, serwowane są zielone smoothie, ciasteczka koniczynki oraz można sobie zrobić zdjęcie pamiątkowe z akcesoriami kojarzącymi się z Irlandią w „selfie budce”. W tym roku dla uczniów o imieniu Patryk przygotowano też miłą niespodziankę – opisuje szkolne obchody nauczycielka M. Sidor.

Dla uczniów i pracowników szkoły to bardzo pozytywne święto, które na stałe już wpisało się w kalendarz szkolnych wydarzeń.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 10/04/2024 08:00
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości