1240 uczniów zostało przyjętych do szkół ponadpodstawowych w powiecie jarosławskim na rok szkolny 2021/2022. Aż 213 z nich pochodzi spoza powiatu jarosławskiego. Sprawdzamy, które szkoły cieszyły się największym powodzeniem
– Zgodnie z planowanym harmonogramem działań zakończył się już główny etap rekrutacji uczniów do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych. Do końca sierpnia odbywa się jeszcze rekrutacja uzupełniająca – informuje starosta jarosławski Stanisław Kłopot.
Już teraz jednak wiadomo, że szkoły przyjęły 1240 uczniów, a więc o 3 więcej niż przed rokiem. To zdecydowanie dobra wiadomość[paywall], potwierdzająca, że jarosławska siatka szkół średnich funkcjonuje dobrze i odpowiada na zapotrzebowanie uczniów.
Absolwenci szkół podstawowych zadecydowanie postawili w tym roku (podobnie zresztą jak i w roku ubiegłym) na ścieżkę edukacji umożliwiającą zdobycie zawodu, a jednocześnie nieprzekreślającą możliwości kontunuowania nauki na studiach – dla niemal co drugiego ucznia pierwszym wyborem było technikum.
Sporym zainteresowaniem wciąż cieszą się licea ogólnokształcące – na kontunuowanie edukacji w tego typu szkole zdecydowało się 34 procent uczniów. Tylko 210 osób, to jest 17 procent wszystkich, zdecydowało się na szkołę branżową I stopnia. Warto jeszcze zauważyć, że oba typy szkół cieszyły się mniejszą popularnością niż przed rokiem – licea przyjęły o 30 uczniów mniej, szkoły branżowe o 27.
– W sumie utworzono 45 oddziałów, w których uczniowie wybrali 39 zawodów – mówi Marta Kurpiel, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Jarosławiu.
Aż 8 nowych klas powstanie w Zespole Szkół Innowacyjnych, co potwierdza, że oferta edukacyjna przygotowana przez placówkę trafia w potrzeby rynku. Po 7 oddziałów powstanie w szkołach uznawanych za liderów edukacyjnych regionu, tj. w I Liceum Ogólnokształcącym i Zespole Szkół Technicznych.
6 klas utworzone zostanie w Zespole Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych, a po 5 w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących, Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących oraz Zespole Szkół Spożywczych Chemicznych i Ogólnokształcących.
Tylko dwie klasy utworzone zostaną w Zespole Szkół Zawodowych i Rolniczych w Radymnie, choć zaznaczyć trzeba, że w tym przypadku to liczba nieodbiegająca znacząco od wyników rekrutacji w tej placówce w latach ubiegłych.
Trwa jeszcze rekrutacja uzupełniająca. Przedstawiciele starostwa zapewniają, że we wszystkich szkołach są jeszcze wolne miejsca.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze