Reklama

„Uczta królewska” w zamkowych murach. Św. Jadwiga zainspirowała młodzież [ZDJĘCIA]


Święta Jadwiga Królowa – zapamiętana z bezgranicznej miłości do Boga, zatroskania o losy kraju i miłosiernej postawy wobec bliźnich – stała się dla młodzieży z 5 szkół z terenu Podkarpacia, w tym powiatu przemyskiego, inspiracją do wspólnej zabawy i poznawania historii. Było to możliwe dzięki zorganizowanej 30 października grze terenowej pod hasłem „Uczta królewska”, która odbyła się w murach Zespołu Zamkowo-Parkowego w Krasiczynie.


W tym właśnie miejscu spotkały się reprezentacje: Szkoły Podstawowej im. Świętej Królowej Jadwigi w Dydni, Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Izdebkach, Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Stubnie, Szkoły Podstawowej im. Świętej Jadwigi Królowej w Krasiczynie oraz Szkoły Podstawowej nr 1 im. Świętej Jadwigi Królowej Polski w Żurawicy. Jak się okazało, wspólna patronka może łączyć i inspirować do ciekawych działań. Wstępem do gry terenowej była barwna opowieść przewodnika, który wprowadził młodzież w klimat dawnych czasów, opowiadając ciekawostki i legendy związane z zamkiem. Następnie, naładowani pozytywną energią, uczestnicy przenieśli się do zamkowej sali lustrzanej, gdzie rozstrzygnęła się rywalizacja. Każda ze szkół wystawiła swoją drużynę, złożoną z trzech uczniów i nauczyciela – opiekuna z każdej szkoły.

– Zadania wymagały sprytu, wiedzy i współpracy. Uczestnicy rozwiązywali krzyżówki, szyfrowali ukryte hasła oraz tworzyli własne przysłowie inspirowane królową – patronką całej zabawy. Choć była to rywalizacja, panowała niezwykle serdeczna atmosfera – zrelacjonowała Renata Garbarczyk ze Szkoły Podstawowej w Krasiczynie.

Reklama

Po zakończeniu intelektualnych zmagań przeniesiono się do[paywall] szkoły, gdzie uroczyście podsumowano wspólną zabawę. Każdy uczestnik (łącznie 15 uczniów) otrzymał nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Przemyślu oraz Urząd Gminy Krasiczyn, natomiast opiekunowie grup imienne podziękowania. Gratulowano szkołom zaangażowania i podkreślano wartość tego typu współpracy, zachęcając do kolejnych wspólnych inicjatyw. Słów kilka do zgromadzonych wygłosili: wicestarosta przemyski Jan Janusz oraz radna gminy Krasiczyn Marta Kochanowicz, przewodnicząca Gminnej Komisji Kultury i Oświaty. Uczniowie zgodnie przyznali, że bawili się naprawdę dobrze i już nie mogą się doczekać kolejnej edycji gry terenowej. Inicjatorkami gry były nauczycielki SP im. Świętej Jadwigi Królowej w Krasiczynie: Jolanta Buczyńska, Aldona Maksym oraz Renata Garbarczyk.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 16/11/2025 09:57
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama