Reklama

Unijna dotacja na remont Zamku Kazimierzowskiego i budynku Czuwaju zagrożona?

Wycofanie się z podpisania umowy przez firmę „Kontur” Bogusława Majchrowicza z Krasiczyna na wykonawstwo projektu związanego z remontem baszty północnej Zamku Kazimierzowskiego i budynku Czuwaju przy ul. 22 Stycznia wzbudziło obawy, czy bardzo potrzebna inwestycja, dotowana przez Unię Europejską, nie będzie zagrożona.

Przemyśl zdobył dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego („Ochrona środowiska naturalnego i dziedzictwa kulturowego) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020. Unijną dotację miały otrzymać przedsięwzięcia realizowane na Zamku Kazimierzowskim oraz w zabytkowym budynku Czuwaju przy ul. 22 Stycznia. Tyle że na oba remonty wniosek był jeden i jedna kasa na obie inwestycje[paywall]. Jeśli chodzi o Zamek Kazimierzowski, planowany jest remont i konserwacja murów repliki rotundy i palatium, częściowa wymiana stolarki okiennej oraz okiennic zamku, remont posadzki tarasu baszty północnej oraz zakup wyposażenia w celu zwiększenia atrakcyjności obiektu (m.in.: stołów multimedialnych z oprogramowaniem, interaktywnej lunety, zbroi, manekinów, historycznych strojów, monitoringu). Jeśli zaś chodzi o obiekt przy ul. 22 Stycznia, dojdzie tam do przebudowy i remontu zabytkowego budynku (m.in.: wzmocnienia ugiętego stropu nad parterem, ocieplenia ścian zewnętrznych od wnętrza budynku, konserwacji drewnianego gontu dachowego, wzmocnienia zrębowej konstrukcji drewnianej ścian zewnętrznych, przebudowy uszkodzonej konstrukcji oraz dwóch tarasów i schodów zewnętrznych, wymiany odboju betonowego wzdłuż elewacji budynku).

Nie ma zagrożenia

Miasto przedsięwzięcie podzieliło na trzy zadania, na które ogłoszone zostały przetargi na wykonawstwo. Pierwsze to remont rotundy, palatium i baszty, drugie – wymiana stolarki okiennej na Zamku Kazimierzowskim i trzecia – przebudowa i remont budynku Czuwaju. 17 października br. minął termin podpisania umowy na wykonawstwo zadania nr 3. Przetarg wygrała firma Usługi Ogólnobudowlane „Kontur” Bogusława Majchrowicza z Krasiczyna, ale w ostatniej chwili zrezygnowała.

Reklama

Pytanie, czy w związku z tym władze się nie obawiają, że unijna dotacja może przepaść? Przecież rozpisać trzeba nowy przetarg i go rozstrzygnąć. A to trochę trwa. Czy władze nie wybiorą oferty byle jakiej, aby tylko zdążyć?

– Przede wszystkim należy podkreślić, że dofinansowanie już otrzymaliśmy na podstawie rozstrzygniętego konkursu. Podpisaliśmy umowę 30 sierpnia 2017 roku. Termin realizacji całości to październik 2018 roku. Nie widzę zagrożenia, że nie zdążymy – zapewnił zastępca prezydenta miasta Janusz Hamryszczak.

Warto dodać, że podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Przemyślu radni zabezpieczyli już tzw. wkład własny na tę inwestycję w kwocie 78 tys. 451 zł. Wysokość dotacji to 230 tys. 666 zł.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    pilo - niezalogowany 2017-11-06 17:21:27

    Też znależliscie sobie wykonawce????Z tego rejonu to sami "biznesmeni"i "przedsiebiorcy".Ja z tym panem to nawet bym nie chciał piasku rozsypywac.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    xxxx - niezalogowany 2017-11-06 17:33:39

    UM Przemyśl jak zwykle nie wykorzysta środki unijne! Nieudacznicy!  

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    ludowy obserwator - niezalogowany 2017-11-06 18:04:53

    Krótkie zapytanie , co w tym zadupiu "Przymyślu" nie jest zagrożone. Czego się nie czepia to spieprzą.  Przecież nawet nie potrafili i nadal nie potrafią poprawić wyglądu tego syfu zwanego zielonym rynkiem na który udaję się jedynie z konieczności bo od lat nie mogę patrzeć na to siedlisko brudu , smrodu , dziadostwa i nędzy. Właśnie ten niby zielony rynek i te bazary są odzwierciedleniem  przemyskiego dziadostwa  które od lat firmuje Choma , kolejni zastępcy i kolejne wstyd pisać rady . Inne miasta i miasteczka  od dawna mają bazary z prawdziwego zdarzenia , mają baseny , hale sportowe ,  proste chodniki , odrestaurowane w większości kamienice , ładne kameralne boiska i stadiony a tu w naszym grajdole od lat , bieda , nie ma pieniędzy , może na drugi rok  jak spadnie unijna manna , może wyżebra się od firmy Nowa SA jak Domek Ogrodnika czy Kino Helios , i tak ponad 15 late zleciało jak z bicza strzelił.  Przyjdą za rok wybory i znowu dam wam ciemna maso : zespół basenów . halę sportową , lodowisko , park na Lipowicy itp.  A  totalny brak poważnych inwestycji , miejsc pracy dla młodych głównie ,  odnowienie przynajmniej części kamienic- ruin ,  chodników poza  Franciszkańską , Kazimierza Wlk. i oczywiście Katedralną ,  o  tym  zielonym rynku szkoda pisać  i bazarach szkoda pisać bo i tak jest to głos wołającego na puszczy. Dlatego nie dziwię się że nie potrafią nawet poprawić stanu tego nędznego parkingu w centrum na placu zwanym Rybim , tego tunelu na Borelowskiego czy o zgrozo dokończyć  tego dziadostwa na Sportowej. Na resztę szkoda czasu i słów.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama