Reklama

Upamiętnili 160. rocznicę Powstania Styczniowego

21 stycznia 1919 r., Józef Piłsudski powiedział: „Dla nas, żołnierzy wolnej Polski, powstańcy z 1863 r. są i pozostaną ostatnimi żołnierzami Polski walczącej o swą swobodę, pozostaną wzorem wielu cnót żołnierskich, które naśladować będziemy”. W niedzielę 22 stycznia 2023 roku, w 160. rocznicę wybuchu największego i najdłużej trwającego polskiego powstania narodowego- Powstania Styczniowego, Podkarpacie oddało hołd poległym w walce o wolność i niezależność.

Przemyśl

Władze miasta pamiętały o tym, że w Powstaniu Styczniowym nie zabrakło i przemyślan.

Prezydent Wojciech Bakun, wicestarosta powiatu przemyskiego Marek Kudła, przewodniczący[paywall] rady miejskiej Robert Bal wraz z zastępcą Dariuszem Laskiem przy mogiłach poległych na Cmentarzu Głównym oraz przy tablicy pamiątkowej na Placu Orląt, złożyli znicze, oddając hołd walczącym przodkom.

Jarosław

Tutaj, przy pamiątkowej tablicy na Starym Cmentarzu spotkali się: Mariusz Trojak-wicestarosta jarosławski, Marian Fedor- przewodniczący rady powiatu jarosławskiego, poseł Tadeusz Chrzan, poseł Mieczysław Kasprzak, dyrektorzy biur poselskich i senatorskich parlamentarzystów z Jarosławia, Anna Huk- członek zarządu województwa podkarpackiego, Marcin Zaborniak- dyrektor generalny podkarpackiego urzędu wojewódzkiego, radni powiatu jarosławskiego, reprezentacji władz miasta, duchowni, służby mundurowe, organizacje pozarządowe i przedstawiciele oświaty.

Reklama

 Pod tablicą upamiętniającą powstańców pochodzących z ziemi jarosławskiej oraz bohatera płk. Leona Czechowskiego, oddali hołd wszystkim uczestnikom zrywu niepodległościowego, który w kartach polskiej historii zapisał się krwawym atramentem.


fot.powiat jarosławski

Przeworsk

Jednym z najważniejszych miejsc na mapie obchodów 160. rocznicy powstania  w powiecie przeworskim była Kańczuga. Tam, w obecności starosty Bogusława Urbana, ks. dra Wojciecha Paca, przedstawicieli służb i mieszkańców, poświęcona została tablica upamiętniająca uczestników powstania, którzy byli związani z Kańczugą: Józefa Kellermana, Mieczysława Barona Czechowicza oraz Sebastiana Macha.

Reklama

Jeśli chodzi o samo miasto Przeworsk, burmistrz Leszek Kisiel oraz 13. Przeworska Drużyna Harcerek i Harcerzy „Kresy”, oddali hołd powstańcom w poniedziałek 23 stycznia „Apelem na Mogile”.


fot.Powiat Przeworski

Lubaczów

Jeśli chodzi o powiat lubaczowski, jedne z najbardziej uroczystych obchodów upamiętniające wybuch powstania, odbyły się w Cieszanowie. Rozpoczęły się od pieszego rajdu pod pomnik poległych w pierwszej bitwie pod Kobylanką. Tam, Tomasz Róg- historyk regionalista przybliżył uczestnikom historię bitew.

Kolejnym punktem obchodów była promocja książki Adama Szajowskiego o tej samej tematyce zatytułowanej:  „Bitwy pod Kobylanką 1 i 6 maja 1863 r. Rok 1863 i 1864 na pograniczu cieszanowsko- lubaczowskim”.


MR
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    jerzy811_496 2023-01-26 12:06:27

    Tak się zastanawiam czy Powstańcy zarówno ci co zginęli jak i przeżyli powstanie   chcieliby usiąść przy jednym stole  z tymi   "politykami"?   Czy  byliby zadowoleni z takiej wolności i formy demokracji jaką zostaliśmy obdarzeni po 1990 roku?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama