Reklama

Upamiętnili ofiary II wojny światowej

10 nazwisk mieszkańców Wacławic i Trójczyc, więźniów obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau znajduje się na tablicy pamiątkowej, która 14 czerwca br. została uroczyście odsłonięta na cmentarzu komunalnym w Wacławicach w gminie Orły.

14 czerwca 1940 r. z tarnowskiego zakładu karnego wyruszył pierwszy transport do nowo powstałego obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Wśród 728 więźniów znaleźli się m.in. żołnierze września 1939 r., członkowie organizacji konspiracyjnych oraz gimnazjaliści i harcerze. Byli wśród nich mieszkańcy Podkarpacia. Transport z Tarnowa zapoczątkował akcję masowej eksterminacji ludności w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych.

Inicjatorem upamiętnienia ofiar II wojny światowej z tych terenów jest 91-letni Izydor Miara. Jako 9-letni chłopiec był świadkiem aresztowania mieszkańców Trójczyc i Wacławic podczas uroczystości 3-majowych zorganizowanych 82 lata temu. Pan Izydor był[paywall] więźniem czasów stalinowskich. Pomysł upamiętnienia podchwyciły władze gminy, pomagając w finalizacji. Powstał specjalny komitetowi budowy pomnika, którego bardzo wspierał rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Reklama

Po przeprowadzeniu kwerendy w archiwach, poparł wniosek komitetu i ufundował pamiątkową tablicę. Dyrektor rzeszowskiego oddziału IPN zasugerował, aby odsłonięcie pomnika odbyło się właśnie 14 czerwca. A że w grupie, i to tak szacownej, siła, właśnie 14 czerwca br. doszło do uroczystego odsłonięcia upamiętnienia.

10 nazwisk

Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele parafialnym w Wacławicach pod przewodnictwem proboszcza ks. Andrzeja Stopyry. Następnie uczestnicy przemaszerowali na miejscowy cmentarz. Organizatorami byli: Urząd Gminy w Orłach oraz Społeczny Komitet Mieszkańców Wacławic i Trójczyc.

Reklama

W odsłonięciu tablicy wzięli udział m.in.: posłowie Tadeusz Chrzan i Marek Rząsa, dyrektor rzeszowskiego oddziału IPN Dariusz Iwaneczko, starosta przemyski Jan Pączek, członkowie komitetu (Jarosław Dyrda i Izydor Miara), rodziny więźniów obozów koncentracyjnych i mieszkańcy gminy. W tym podniosłym wydarzeniu, zapewniając oprawę muzyczną, uczestniczyła orkiestra dęta z Walawy.

Jak już wspomnieliśmy, na tablicy umieszczono nazwiska więźniów, którzy 14 czerwca 1940 r. w pierwszym transporcie zostali przewiezieni do KL Auschwitz: Tadeusz Balawajder – zginął w 1943 r., Jan Balawajder – zginął 3 września 1941 r., Florian Bar – zginął 18 czerwca 1942 r., Izydor Homa – przeżył, Jan Michalik – zginął 28 lutego 1943 r., Andrzej Nykiel – zginął w 1945 r., Leon Rajzer – zginął 19 lipca 1943 r., Stefan Rajzer – zginął 9 maja 1941 r.,  Michał Świta – przeżył, Jan Walczak przeżył.

Reklama
Jak szacują historycy, w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau zginęło od miliona do półtora miliona osób, w większości Żydów. Drugą pod względem liczebności grupą byli Polacy.


fot.ze zbiorów własnych
Na tablicy umieszczono nazwiska więźniów, którzy 14 czerwca 1940 r. w pierwszym transporcie zostali przewiezieni do KL Auschwitz.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama