Reklama

Upamiętnili zamordowanych w Katyniu

01/07/2020 08:21

W Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej odbyła się uroczysta celebra związana z upamiętnieniem pomordowanych kapelanów katyńskich. Po nabożeństwie delegacja Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej złożyła wieniec i zapaliła znicze w Alei Dębów poświęconej pamięci duchownych.

Mszy św. przewodniczył ks. prał. kan. płk SG Zbigniew Kępa, dziekan Straży Granicznej. Po jej zakończeniu zgromadzeni przeszli do kaplicy Ukrzyżowania. Tam, przed tablicą poświęconą pamięci kapelanów katyńskich, złożono wieniec, a następnie zapalono znicze przy każdym z dębów upamiętniających pomordowanych duchownych.

Aleja Dębów jest poświęcona służącym w Wojsku Polskim, znanym z nazwiska 33 duchownym różnych wyznań, zamordowanym w 1940 roku. Oni również, podobnie jak inni polscy oficerowie, zginęli od strzału w tył głowy. Każdemu z nich poświęcono jedno z 33 drzew, o czym informują umieszczone przy dębach tabliczki. Wśród upamiętnionych kapelanów najwięcej jest duchownych wyznania rzymskokatolickiego, ale są też duchowni wyznania greckokatolickiego,  prawosławnego, ewangelicko-augsburskiego i ewangelicko-reformowanego oraz mojżeszowego.


owa
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości