– Jako mieszkańcy Medyki mamy za sąsiada Polskie Koleje Państwowe. Rozumiemy specyfikę pracy PKP, polegającą na przejeździe pociągów osobowych i towarowych, przewozie osób i towarów. Jednakże w ostatnim czasie musimy zmagać się z uciążliwościami polegającymi na strasznym hałasie i spalinach wytwarzanych przez lokomotywy – piszą mieszkańcy Medyki we wstępie swojej petycji skierowanej do PKP PLK S.A. Petycję podpisało 43 mieszkańców, głównie tych, których domy znajdują się w pobliżu torów i nasypu kolejowego.
Petycja datowana na 21.07.2023 rozpoczęła trwającą do dzisiaj batalię o bardziej komfortowe warunki życia. W imieniu mieszkańców treść petycji zredagowała Elżbieta Jop, mieszkanka Medyki, której dom stoi w bezpośrednim sąsiedztwie nasypu z torami. 25 listopada syn pani Elżbiety, Piotr Jop, skierował pismo do UG Medyka, apelując o interwencję w kwestii hałasu i spalin.
– To ogromna uciążliwość, gdy w dzień i w nocy niejednokrotnie słychać hałas nie do wytrzymania. Ponadto te straszne spaliny z włączonych lokomotyw. Mam małe dzieci. One są narażone na te uciążliwości, szczególnie w czasie odrabiania lekcji czy zasypiania. Pomimo licznych pism, zostaliśmy z problemem sami
Reklama
– pan Piotr tłumaczy powody skierowania pisma do UG Medyka. Podkreśla, że problem nie dotyczy tylko jego rodziny, ale też innych, w tym osób starszych, a także tych z niepełnosprawnościami. Mieszkańcy nie mają złudzeń. Zdają sobie sprawę, że taka jest specyfika Medyki, miejscowości przygranicznej ze strategicznie ważnym węzłem kolejowym, drogowym, przejściem granicznym. Dlatego podchodzą do problemu ze zrozumieniem, ale jednocześnie oczekują zrozumienia swoich racji. Od 24.02.2022, czyli po wybuchu pełnowymiarowej wojny w Ukrainie, liczba przejeżdżających w ciągu doby pociągów zwiększyła się średnio czterokrotnie (z pięciu pociągów na dobę w 2022 do 19 pociągów na dobę w 2023).
– Lokomotywy stoją w jednym miejscu, niestety w okolicach zabudowań mieszkalnych i nie ma znaczenia pora dnia czy nocy. Nie są wyłączane na czas postoju i pracują niejednokrotnie po kilkanaście godzin, zanim pojadą dalej. Zarówno spaliny, jak i hałas wytwarzany przez lokomotywy są nie do wytrzymania, co odbija się na naszym zdrowiu. Zamiast odpoczywać i cieszyć się ze swojego życia rodzinnego, musimy znosić ogromny dyskomfort
Reklama
– piszą w petycji mieszkańcy Medyki. Dołączają zapisy wideo potwierdzające ich opinię.
Swoją batalię o godne życie zaczęli ponad dwa lata temu od pisma do PKP PLK, ale jednocześnie poruszyli niebo i ziemię, śląc petycję do wszystkich instytucji, które teoretycznie powinny problemem się zainteresować i pomóc w jego rozwiązaniu[paywall]. Minister klimatu i środowiska, minister infrastruktury, wojewoda podkarpacki, marszałek województwa podkarpackiego, parlamentarzyści, wójt gminy Medyka, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, Powiatowy Inspektorat Ochrony Środowiska, PLK Rzeszów, przewoźnicy kolejowi – to tylko najważniejsze adresy. Korespondencji nazbierali całą teczkę. Mieszkańcy w swojej petycji zaproponowali kilka konkretnych rozwiązań.
– Należałoby zmienić miejsce postoju lokomotyw, nakazać wyłączenie lokomotyw na czas postoju, co pozytywnie wpłynie na mieszkańców Medyki i ochronę środowiska oraz zainwestować w bariery dźwiękochłonne na długości obszaru zabudowań mieszkalnych w Medyce
– postulowali.
Odpowiedzi od wzmiankowanych urzędów i firm przyszły. Niestety, autorzy petycji niewiele się z nich dowiedzieli. Powód? Adresaci w większości nie są instytucją właściwą do rozwiązania tego typu problemu, więc nie poczuwają się do obowiązku rozwiązania go. Instytucją właściwą natomiast jest zarządca linii kolejowych, czyli PKP Polskie Linie Kolejowe oddział w Rzeszowie. Z odpowiedzi, jakie otrzymali mieszkańcy Medyki, najbardziej merytoryczne i rzeczowe wydaje się pismo z 13.10.2023 skierowane przez marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla właśnie do PKP PLK, czyli zarządcy linii kolejowych. Marszałek zadał w nim sześć pytań, streszczając postulaty mieszkańców. W odpowiedzi PKP PLK czytamy między innymi: „PKP PLK S.A. wystąpiła do przewoźników kolejowych realizujących manewry w stacji Medyka z wnioskiem o maksymalne ograniczenie czasu postoju czynnych (z włączonym silnikiem) lokomotyw w stacji Medyka. Ponadto wystosowano do personelu obsługującego posterunki ruchu polecenie zakazu odstawiania czynnych lokomotyw na postój na torach sąsiadujących z osiedlem mieszkaniowym. PKP PLK, powołując się na stosowne przepisy, stwierdziło: natężenie pociągów na linii kolejowej na odcinku Medyka – Medyka Granica wynosiło w 2022 średnio 15,751 pociągów na dobę (najwyższy wskaźnik z lat 2019 – 2022), ponieważ natężenie pociągów w 2022 na linii kolejowej nr 92 nie przekroczyło 6. tys. pociągów rocznie, nie zachodził obowiązek przeprowadzenia okresowych pomiarów hałasu.
Ponadto PKP PLK stwierdziły, że nie planują budowy ekranów akustycznych w Medyce.
W ocenie mieszkańców od lutego 2022 roku sytuacja bardzo się pogorszyła. W związku z tym Piotr Jop zdecydował się ponownie nadać sprawie bieg. Stąd pismo do władz Urzędu Gminy Medyka. W piśmie Piotra Jopa czytamy:
„Zwracam się z uprzejmą prośbą o podjęcie interwencji w sprawie uciążliwego hałasu generowanego przez lokomotywy znajdujące się w sąsiedztwie mojego miejsca zamieszkania. Hałas ten występuje regularnie, zarówno w ciągu dnia, jak i w godzinach nocnych, co znacząco obniża komfort życia mieszkańców oraz narusza ich prawo do spokojnego korzystania z nieruchomości. Zgodnie z art. 144 Kodeksu cywilnego: „Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.” W mojej ocenie obecny poziom hałasu przekracza przeciętną miarę i stanowi emisję akustyczną, która narusza prawa mieszkańców do spokojnego korzystania z własnych nieruchomości.
ReklamaW związku z powyższym wnoszę o: przeprowadzenie kontroli poziomu hałasu miejscowości Medyka, podjęcie działań zmierzających do ograniczenia uciążliwości, np. poprzez zastosowanie ekranów akustycznych, ograniczenie pracy lokomotyw w godzinach nocnych lub inne środki techniczne i organizacyjne, poinformowanie mieszkańców o wynikach kontroli oraz planowanych działaniach.
Mam nadzieję, że władze gminy podejmą niezbędne kroki w celu ochrony interesów mieszkańców i zapewnienia im odpowiednich warunków życia”
Reklama
– podsumował pan Piotr.
Skierowaliśmy do władz gminy Medyka maila z prośbą o komentarz do powyższego pisma.
– Temat jest bardzo złożony i w zupełności rozumiem rozgoryczenie osób mieszkających przy ciągu kolejowym, ale organy administracji publicznej muszą poruszać się w granicach prawa. Oczywiście ze swojej strony podejmiemy interwencję kierowaną do zarządcy infrastruktury kolejowej. Prawo natomiast, konkretnie art. 65 KPA, obliguje mnie do przekazania sprawy właściwemu organowi ochrony środowiska z jednoczesnym poinformowaniem przedstawiciela wnioskodawców. Dodatkowo Urząd Gminy Medyka zwróci się do zarządcy infrastruktury kolejowej o przedstawienie bieżących danych w zakresie prowadzonych badań i wyników pomiarów obejmujących poziom hałasu. O uzyskanych informacjach zostaną państwo poinformowani
Reklama
– odpowiedział Grzegorz Gągola, sekretarz Gminy Medyka.
Podobną prośbę o komentarz do stanowiska mieszkańca Medyki skierowaliśmy do rzecznika PKP PLK.
– W związku z hałasem generowanym przez lokomotywy stojące na torach szerokich w stacji Medyka podjęliśmy działania w celu ograniczenia tych uciążliwości. Wydaliśmy wewnętrzne zarządzenie zakazujące odstawiania lokomotyw przez przewoźników na torze zlokalizowanym blisko zabudowań mieszkalnych. Zwróciliśmy się także do przewoźników o maksymalne ograniczenie czasu postoju czynnych lokomotyw na stacji Medyka. Ze względów technologicznych lokomotywy często są stale uruchomione, nawet gdy nie wykonują pracy manewrowej. Pociągi przygotowywane do wyjazdu muszą być połączone z czynną lokomotywą w celu przeprowadzania próby hamulca i kontroli technicznej. Często gotowy pociąg z czynną lokomotywą musi oczekiwać na wolny przebieg z powodu dużego obciążenia ruchem pasażerskim linii nr 92 Przemyśl – Medyka. W tym czasie nie ma możliwości wygaszenia lokomotywy
Reklama
– informuje Dorota Szalacha z zespołu prasowego Polskich Linii Kolejowych S.A.
Artur Wilgucki
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze